SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6467
post-template-default,single,single-post,postid-6467,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

13 wskazówek jak zabezpieczyć narty po sezonie?

jak zabezpieczyć narty po sezonie

13 wskazówek jak zabezpieczyć narty po sezonie?

5/5 - (2 oceny)

Dzisiaj dowiesz się jak zabezpieczyć narty po sezonie ale nie tylko. Napiszemy też o zabezpieczeniu całego sprzętu narciarskiego. Jesteś po urlopie narciarskim i po sezonie ale przecież też przed kolejnym urlopem narciarskim czyli przed sezonem! Aby mieć pewność, że będziesz cieszyć się sprzętem narciarskim tak długo, jak to możliwe, musi on być odpowiednio konserwowany i zabezpieczony.

Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące tego tematu oraz odpowiedzi na poniższe pytania.
Jak zabezpieczyć sprzęt narciarski po sezonie, jak ochronić swoje narty przed rdzą?
Jak przechowywać sprzęt narciarski?
Albo, jak samodzielnie naostrzyć krawędzie i nawoskować własne narty?
Poza tym opiszemy również, jak suszyć buty narciarskie?
Jak czyścić gogle narciarskie i odpowiednio prać i impregnować odzież narciarską?
Co zrobić aby cały nasz sprzęt narciarski był w pełni sprawny i przygotowany na następny sezon i kolejny urlop narciarski?
Na tego typu pytania odpowiadaliśmy już wcześniej w naszym poprzednich wpisach: Jak Konserwować Narty Po Sezonie oraz: Konserwacja Nart Po Sezonie
W dzisiejszym wpisie zbierzemy te wszystkie informacje oraz przedstawimy je odpowiednio uporządkowane.

Narty po sezonie – dlaczego zabezpieczenie sprzętu narciarskiego jest ważne?

Sprzęt narciarski jest drogi i dlatego powinno się o niego odpowiednio dbać i utrzymywać w dobrej kondycji. I to nie tylko w sezonie narciarskim. Oprócz codziennego użytkowania sprzęt narciarski niszczy się również, gdy nie jest już używany, podczas niewłaściwego przechowywania. Szczególnie niebezpieczne są wilgoć i promieniowanie UV. Na skutek wilgoci może dojść do korozji krawędzi nart i innych stalowych elementów naszego wyposażenia narciarskiego. Wilgoć spowodować może gnicie, pojawienie się pleśni i mocno nieprzyjemnych zapachów. Promieniowanie UV jest odpowiedzialne natomiast za blaknięcie, a nawet rozpad materiału, z którego jest uszyty nasz strój narciarski. Dlatego należy chronić swój sprzęt w jak największym stopniu przed tymi czynnikami. Za pomocą kilku prostych sztuczek można zminimalizować zużycie, a tym samym znacznie wydłużyć żywotność sprzętu narciarskiego.
Serwis sprzętu narciarskiego po sezonie

Oto 13 wskazówek, jak zabezpieczyć narty po sezonie oraz jak konserwować i zabezpieczyć sprzęt narciarski?

1. Prawidłowe wysuszenie nart po sezonie

Po jeździe na nartach zawsze powinno się używać szmatki do wytarcia krawędzi nart. Zapobiega to rdzewieniu krawędzi i dłużej pozostają one ostre. Korozja zmniejsza przyczepność krawędzi, nawet jeśli nie jest ona jeszcze widoczna na nartach w postaci rdzy. Dlatego zawsze zadbaj o to aby krawędzie w Twoich nartach pozostały suche.

2. Samodzielny serwis narciarski

Jeśli chcesz poświęcić trochę czasu, możesz również pomyśleć o zakupie własnego zestawu do pielęgnacji nart. Oszczędzisz dzięki temu nie tylko pieniądze, ale przy ręcznym servisie też narty posłużą Ci dłużej. Maszyny przemysłowe, które używa się do serwisu nart zbierają każdorazowo dość grubą warstwę krawędzi. Kompletny zestaw z żelazkiem, ostrzałką do krawędzi, szczotkami, pilnikami itp. wynosi od 200 do 400 złotych. Imadła do mocowania nart można też nabyć w atrakcyjnej cenie. Po wykonaniu serwisu ręcznego należy nanieść i rozprowadzić za pomocą żelazka narciarskiego odpowiednią warstwę smaru. Jeśli szykujemy narty do przerwy letniej ilość naniesionego ochronnie smaru powinna być znacznie większa niż przy zwykłym smarowaniu. Ślizg nart pozostawiony na lato bez takiego zabezpieczenia może ulec większej degradacji niż podczas stosowania nart w trakcie sezonu. Ślizg nart bez niezabezpieczenia wysycha i utlenia się.

3. Jak zadbać wiązania narciarskie ?

Bardzo ważne jest aby szykując narty do przerwy między-sezonowej odpowiednio zadbać nie tylko o same “deski” ale też o wiązania narciarskie. Czyszcząc narty przed woskowaniem czy też serwisem należy również oczyścić same wiązania. Następnie trzeba je zabezpieczyć spryskując je specjalnym smarem. Bardzo ważne jest również, ze względu na przedłużenie ich żywotności i bezpieczeństwo, poluzowanie sprężyn w wiązaniach. Należy je wyregulować ustawiając skalę DIN na niższe niż w sezonie wartości, jedna ok 1-2 DINy wyżej niż najniższa wartość na skali wiązań. Czyli np. przy wiązaniach o skali 4-12 DIN powinniśmy ustawić sprężyny na 5-6 DIN

4. Jak przechowywać sprzętu narciarski po sezonie ?

Pod koniec sezonu sprzęt narciarski musi być odpowiednio przechowywany i zabezpieczony . Do transportu i przechowywania nart i butów używa się przeznaczone do tego celu pokrowce narciarskie. Trzeba jednak pamiętać o tym że przed zapakowaniem zarówno narty jak i buty muszą być całkowicie wysuszone. Pokrowiec narciarski skutecznie ochroni sprzęt przed wilgocią, promieniami UV i zarysowaniami. Wilgotne piwnice czy tez inne wilgotne pomieszczenia nie są najlepszym miejscem do przechowania sprzętu.

5. Unikaj promieniowania UV

Promieniowanie UV jest bardzo groźne i może doprowadzić do rozpadu twojego sprzętu narciarskiego. Kurtki narciarskie i spodnie blakną na słońcu, plastik staje się porowaty i odkształcony. Szczególnie buty narciarskie  narażone są na niebezpieczne konsekwencje długotrwałej ekspozycji na słońcu. W najgorszym przypadku mogą po prostu się rozpaść. Dlatego buty narciarskie należy przechowywać zabezpieczone przed słońcem i wymieniać je na nowe najpóźniej po 8-10 latach.

6. Odpowiednio osusz buty narciarskie

Również w przypadku butów narciarskich najwyższym wymogiem po użyciu jest doprowadzenie ich do całkowitego wyschnięcia. Po jeździe na nartach najlepiej suszyć but na odpowiednich suszarkach z nadmuchem. Taki sprzęt znajduje się prawie zawsze w narciarniach hotelowych. Można nabyć też indywidualne suszarki z nadmuchem i stosować je po jeździe w pokoju. Dostępne są również wersje mobilne takich suszarek z zasilaniem na 12V do stosowania w samochodzie. Jeśli  nie mamy dostępu do takich suszarek narciarskich z nadmuchem,  należy wyjąć wkładkę czyli but wewnętrzny i suszyć go oddzielnie ze skorupą. Po zakończeniu sezonu można buty narciarskie wypchać gazetą. Ochroni je to przed ewentualną wilgocią i odkształceniem. Klamry w przechowywanych butach narciarskich powinny być luźno zapięte, tak aby także zewnętrzny but narciarski zachował swój kształt.

7. Co robić, jeśli buty narciarskie śmierdzą?

To bakterie wytwarzają nieprzyjemne zapachy. Ich wzmożony rozwój następuje właśnie w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Spray dezodoryzujący / dezynfekujący obuwie może być lekarstwem, ale nie zastępuje sumiennego suszenia butów narciarskich.

8. Odpowiednie pranie odzieży narciarskiej

To, że pranie odzieży narciarskiej jej szkodzi, jest mitem. Jest to nawet konieczne, aby pory w materiale (membranie), które odpowiedzialne są za oddychanie regularnie pozbywały się brudu i pozostały funkcjonalne. Należy przestrzegać tylko kilku ważnych zasad oraz stosować się do instrukcji producenta. Materiały z których szyta jest odzież narciarska przystosowane są do delikatnego prania w niskiej temperaturze (30 stopni) z użyciem łagodnego detergentu.
Ważne !!! – nigdy nie używaj zmiękczacza do tkanin – zatyka od pory membrany.

pranie odzieży narciarskiej

9. Prawidłowa impregnacja odzieży narciarskiej

Po praniu odzież narciarską należy kilkukrotnie zaimpregnować. Najlepiej zrobić to na świeżym powietrzu, ponieważ spray do impregnacji ma bardzo intensywny zapach. Wprasowanie środka do impregnacji w niskiej temperaturze daje najlepszą ochronę. Następnie należy powiesić ubranie na zewnątrz i dobrze przewietrzyć.

10. Pielęgnacja kasków narciarskich

Po sezonie możesz także zrobić coś dobrego dla swojego kasku narciarskiego. W celach sanitarnych można wyjąć, wypiąć i wyprać podkładki i materiał wewnętrzny kasku. W zależności od materiału i klasy, kask narciarski należy wymienić na nowy po około pięciu do ośmiu latach. Ale w przypadku pęknięć lub po poważnym upadku natychmiast.

11. Gogle narciarskie i ich przejrzystość

Gogle narciarskie powinny być również regularnie czyszczone za pomocą ściereczki z mikrofibry. Ale uwaga: wewnątrz jest bardzo delikatna powłoka przeciwmgielna (Anti-Fog) – najlepiej jej w ogóle nie dotykać. Kiedy w trakcie jazdy do naszych gogli (np. przy upadku) dostanie się śnieg wchodzi, należy go usunąć “bezdotykowo” wytrząsając go z gogli, następnie gogle trzeba osuszyć.

12. Prawidłowa pielęgnacja rękawic narciarskich

Również rękawice narciarskie muszą być regularnie impregnowane, zasady są takie same jak przy odzieży. Materiały skórzane naszych rękawic należy potraktować odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi w celu ich ochrony. Rękawice skórzane nie powinny być suszone bezpośrednio na grzejniku, w przeciwnym razie na skórze pojawią się brzydkie pęknięcia.

13. Wyjmij baterie i zabezpiecz akumulatorki

Niektóre urządzenia do sportów zimowych są zasilane bateriami. Należą do nich na przykład systemy lawinowe, specjalne gogle narciarskie, ogrzewacze, kamery akcji itp. Jeśli przez dłuższy czas nie planujemy używania tych urządzeń należy wyjąć z nich wszystkie baterie. Jeśli chodzi o akumulatory i power banki to trzeba je koniecznie naładować przed przechowywaniem.

Poniżej checklist’a, która może przydać się do sprawdzenia sprzętu narciarskiego po każdym sezonie i przygotowania go do przerwy międzysezonowej.

konserwacja sprzętu narciarskiego po sezonie

Jak zabezpieczyć narty po sezonie i przygotować do nowego sezonu?

Stosując powyższe zasady możemy mieć pewność, że nasz sprzęt narciarski będzie odpowiednio zabezpieczony przez letnie miesiące. Bez uszczerbku dotrwa do kolejnej zimy i będzie nam bezawaryjnie służył. Po przerwie między sezonowej warto ponownie sprawdzić i przejrzeć poszczególne istotne elementy naszego sprzętu narciarskiego. Należy również odpowiednio przygotować, prze-serwisować narty. Tym razem nanoszony na ślizg smar nie będzie już miał za zadanie zabezpieczyć ślizg przed wysychaniem i utlenianiem. Szykując narty do sezonu należy użyć lepszego smaru, który będzie miał lepsze właściwości jezdne i który będzie dostosowany do temperatury śniegu (smary fluorowe, hydrocarbonowe).

No Comments

Post a Comment