SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

3642
post-template-default,single,single-post,postid-3642,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Buty narciarskie – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć.

putting on ski boots

Buty narciarskie – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć.

Buty narciarskie…kiedyś i dziś

Jeśli jesteś świeżo upieczonym narciarzem, to musisz wiedzieć, że masz niesamowite szczęście, że zaczynasz swoją przygodę z tym sportem zimowym akurat teraz. Przez te wszystkie lata buty narciarskie zmieniły się diametralnie. Ich waga została zredukowana o połowę, a komfort użytkowania buta zwiększył się co najmniej trzykrotnie! Jeszcze jakieś 20 lat temu buty narciarskie były ciężkie i kompletnie nieelastyczne. Dziś ich konstrukcja jest bardziej anatomiczna, z myślą o pozycji, którą przyjmuje narciarz podczas zjazdu, sposobu w jaki układa się jego noga i stopa przy każdym skręcie. Budowa najwcześniejszych modeli butów narciarskich była praktycznie prosta, skorupa tych produkowanych obecnie jest lekko pochylona. Wizualnie różnice są niewielkie, buty nadal są wielo-klamrowe, a skorupa zrobiona z plastiku, natomiast jego wnętrze zmieniło się na duży plus: anatomiczny kształt i materiały użyte do jego wykonania są naprawdę wysokiej jakości.

O butach narciarskich i ich doborze na naszym blogu pisaliśmy już kilkakrotnie, temat ten jednak jest na tyle istotny, że po raz kolejny poświęcamy mu tutaj miejsce.

Buty narciarskie – najlepsze światowe marki

Konstruowanie i produkcja butów narciarskich to domena alpejskich krajów europejskich. Tam też narodziła się większość marek które dominują obecnie na narciarskim rynku i stokach narciarskich. Wyjątkiem jest tutaj marka Head, która powstała w USA ale obecnie jest już własnością Austriaków. Z kolei dwie inne liczące się marki, jak pierwotnie francuski Salomon i austriacki Atomic stały się własnością fińskiej grupy Amer Sports.

Skandynawskie marki butów narciarskich

buty Atomic – Najbardziej znana linia butów narciarskich Atomic to: Hawx. Buty Atomic Hawx to najbardziej popularna i sprzedawana w największej ilości na świecie linia butów narciarskich. Marka Atomic jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży w sezonie 2017 buty o łączonych rozmiarach, gdzie rozmiary “połówki i pełne”są oznaczane i sprzedawane jako jeden rozmiar – np. 27.0/27.5. To klient po zakupie, lub sprzedawca przy sprzedaży, sam może zmieniać rozmiar, a właściwie objętość butów poprzez zastosowanie odpowiedniej grubości wkładki (które są w zestawie).

buty Salomon – Firma z wieloletnią tradycją produkcji butów narciarskich, które słyną z wygody i wysokiej jakości wykonania. Buty tej marki są bardzo cenione przez wielu klientów a marka Salomon ma w ofercie buty nie tylko do narciarstwa ale też do wszelkich sportów biegowych, górskich i snowboardowych. To chyba właśnie doświadczenia zebrane przy produkcji butów ogólnosportowych spowodowały, że marka Salomon tworzy już od wielu lat bardzo cenione buty do jazdy na nartach. Najbardziej znane i cenione modele narciarskie to Salomon X PRO oraz  X MAX.

Austriackie marki butów narciarskich

buty Fischer – Marka która wprowadziła na rynek innowacyjny system personalizacji butów – Fischer Vacuum. Podstawowa różnica w tym systemie polega na tym, że buty po rozgrzaniu w piecyku nie są rozpychane od wewnątrz (jak we wszystkich innych markach) lecz dociskane do stopy od zewnątrz poprzez nacisk generowany przez ciśnienie systemu Vacuum. Buty Fischer Cruzar i Progressor są bardzo cenione przez narciarzy all-moutain a linia Fischer RC PRO przez tych z zacięciem sportowym.

buty Head – Marka Head to producent sprzętu do uprawiania wielu dyscyplin sportowych ale największe sukcesy odnosząca w tenisie i narciarstwie. W obu tych dyscyplinach zajmuje się również produkcją specjalistycznych butów. Najbardziej znane modele butów narciarskich Head to: Advant Edge i bardziej sportowy Vector. Buty te są na tyle dobrze wyprofilowane i wygodne, że leżą doskonale na stopach większości narciarzy bez konieczności ich obróbki termicznej.

Włoskie marki butów narciarskich

buty Tecnica – Włoska marka z Treviso, która specjalizuje się i koncentruje na tworzeniu jak najlepszych butów narciarskich, wykorzystując do tego najnowszą technologię i wiedzę. Najbardziej ceniona linia butów Tecnica to w ostatnich sezonach linia Mach1, która jest robiona od samego początku w 2 szerokościach (MV i LV) a od sezonu 2019 dochodzi jeszcze szerokość SV. Model ten jest już wstępnie odbarczony w miejscach gdzie statystycznie najczęściej pojawiają się jakieś problemy. Tecnica jest też świetnym pomysłem dla pań, którym zwykle marzną stopy podczas zabawy na nartach. Model Ten.2 85 W C.A. został wyposażony w zintegrowany system ogrzewania Therm-ic, co zapewni komfort jazdy w każdych warunkach na stoku, szczególnie w te bardzo mroźne dni.

buty Dalbello – włoska marka butów narciarskich wywodząca się z włoskiego zagłębia producentów butów narciarskich – Monte Belluna, słynąca z wysokiej jakości wykonania. Każdy słyszał przecież o włoskich butach… Najbardziej znana linia butów narciarskich Dalbello to: Dalbello Panterra.

buty Nordica – kolejny włoski producent specjalizujący się w produkcji nart i butów narciarskich. Buty Nordica są niezwykle cenione przez swoich użytkowników. Włosi potrafią przecież stworzyć takie buty aby odpowiednio “dopieścić” stopy narciarzy. Nordica Speedmachine i Dobermann to najbardziej rozpoznawalne modele tej marki.

buty narciarskie head specyfikacja

buty narciarskie head specyfikacja

Znajdź swój rozmiar

Najistotniejszym aspektem w doborze butów jest ich rozmiar. Określisz go kiedy zegniesz nogę w kostce do pozycji narciarskiej, aż Twoja pięta dotknie tyłu buta. Powinieneś czuć jak tylna część buta przytrzymuje piętę, jednocześnie być w stanie ruszać palcami- to niezwykle ważne dla komfortu i ciepłoty podczas pobytu na stoku. Najważniejsze, żebyś czuł jak dokładnie i solidnie but utrzymuje Twoja stopę na właściwym miejscu. Pamiętaj! Kupowanie buta o rozmiar za dużego jest kiepskim pomysłem, na początku może wydawać się super-wygodny, ale z dnia na dzień po każdej kolejnej jeździe but będzie coraz luźniejszy, a Ty chcąc wymusić na bucie lepsze dopasowanie zaczniesz “dopinać” buta coraz ciaśniej narażając swoją stopę na niepotrzebny ucisk, ból lub odrętwienie.

Producenci obuwia narciarskiego zazwyczaj robią modele w kilku “szerokościach”, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wyróżniamy buty wąskie (Narrow), Standardowe (Medium) i Szerokie (Wide). Chcąc wiedzieć, jaką szerokością charakteryzuje się Twoja stopa zmierz jej przekątną między najbardziej wystającymi punktami kości przodostopia.

buty narciarskie szerokość stopy

buty narciarskie szerokość stopy

Dopasowanie twardości buta (Flex)

Wskaźnik twardości buta to element wskazujący na twardość jego skorupy i jej poddawanie się ruchom nogi w trakcie jazdy. Od tzw. Flex’u zależeć będzie możliwość wygięcia mankietu buta do przodu. Skala twardości zwykle umieszczana jest na mankiecie buta. Rozpiętość Flex’u waha się od 60-70, buty narciarskie dla juniorów, bardzo miękkie, 80-100 buty o średniej twardości, dla średnio zaawansowanych, dla ekspertów dedykowana twardość to 110-120. Jest też twardość tzw. Race’owa +130, buty ekstremalnie twarde, zawodnicze. Istotny jest fakt, iż tzw. Flex Index nie jest ustandaryzowany, twardości butów narciarskich o tej samej wartości mogą być inne w zależności od producenta.

O tym jak dobrać buty narciarskie pisaliśmy już wcześniej.

buty narciarskie flex

buty narciarskie flex

Sztuka profesjonalnego boot-fitting’u – czyli dobór butów i ich regulacja

W Boot-fitting’u czy też personalizacji butów chodzi tak naprawdę o idealne dopasowanie buta do stopy narciarza. 95% narciarzy jest w stanie dobrać odpowiednie buty i wyregulować je bez konieczności ingerencji mechanicznej czy też termicznej zarówno w kształt botka jak i skorupy buta. Tego typu zabiegi (wygrzewanie czy też odbarczanie) są konieczne jedynie wtedy gdy stopy narciarza są nietypowej budowy i/lub posiadają jakieś deformacje. Większość dostępnych na rynku butów narciarskich dobrych marek jest już wstępnie konstrukcyjnie przygotowana do typowych problemów jakie mogą wystąpić przy doborze butów. Zarówno botki wewnętrzne jak i skorupy są już przygotowane na typowe problemy jak: wrażliwe kostki, wystająca kość łódeczkowata, halluxy itp. Oprócz tego w każdych, firmowych butach narciarskich można znaleźć dodatkowe regulacje w postaci: cantingu, mikro- i makro-regulacji. Już prawidłowe dostosowanie tych regulacji do indywidualnych potrzeb narciarza znacznie zwiększa komfort użytkowania butów narciarskich.

Wkładki do butów jako element Boot Fittingu

Dobierając buty można a właściwie powinno się każdorazowo dobrać dedykowane wkładki, które odpowiednio ustawią stopę w bucie oraz podeprą jej wysklepienia, zarówno poprzeczne jak i podłużne. Istnieje wiele systemów wkładek dedykowanych do butów narciarskich ale najbardziej znane i sprawdzone to Sidas i FootBalance. Trzeba pamiętać o tym że większość nowych butów narciarskich nie posiada profilowanej wkładki “w zestawie” i trzeba je dokupić. Odpowiednia wkładka zastosowana w butach narciarskich jest w stanie rozwiązać większość problemów bólowych jakie pojawiać się mogą podczas jazdy na nartach.

Boot Fitting – czyli show sklepowe 🙂

Czym jest więc tak modny ostatnio “boot-fitting sklepowy” pojawiający się w wielu sklepach z butami narciarskimi? Całe to show z rozgrzewaniem skorup i botków wewnętrznych w piekarniku, oklejanie stóp itp. Jest to po prostu świetny sposób na sprzedaż stacjonarną butów narciarskich. Umożliwia on sprzedaż takich butów jakie chce sprzedać sprzedawca, ucina temat negocjacji cen (klient przecież dostaje w takim sklepie dodatkową spersonalizowaną usługę :-)) oraz sprawia wrażenie dopieszczenia klienta. Faktem jest zresztą też, że zawsze założone cieplutkie, nagrzane buty będą sprawiały wrażenie przyjemniejszych, wygodniejszych i lepiej dopasowanych niż takie wyciągnięte z zimnego magazynu. Jakakolwiek sensowna ingerencja w konstrukcję butów narciarskich ma sens jedynie wtedy kiedy buty takie mamy już porządnie objeżdżone i dokładnie wiemy w których miejscach sprawiają one jakieś problemy. Wygrzewanie butów kilka minut po ich przymierzeniu i to w całkowicie innych warunkach niż faktycznie będą one użytkowane, poza walorem showmeńskim nie ma przecież większego sensu.  No cóż każdy sposób na skuteczną sprzedaż jest przecież dobry …. 🙂

Boot Fitting SHOW personalizacja termoformowanie butów narciarskich

Boot Fitting – niezłe SHOW 🙂

Pielęgnacja obuwia narciarskiego

Buty narciarskie są pewnego rodzaju inwestycją. Dobre kosztują niemało, więc warto zadbać o to, aby służyły nam przez lata. Pierwsza i najważniejsza rzecz to pozbyć się wilgoci ze środka buta po zejściu ze stoku. Niezależnie od pogody, podczas wysiłku fizycznego stopa poci się w bucie narciarskim. Po każdym dniu spędzonym na śniegu idealnym pomysłem jest wyciągnąć buta wewnętrznego ze skorupy i pozwolić mu wyschnąć. Dzięki temu za każdym razem gdy będziesz ubierać swojego buta narciarskiego, wnętrze jego będzie suche i komfortowe. Pamiętaj, na dłuższą metę niesuszony but wewnętrzny szybciej się starzeje i zużywa, więc suszenie go spowoduje, że stanie się “długowieczny”.

Warto pamiętać również o tym że buty które są często narażone na wilgoć są idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego też dobrym pomysłem jest posiadania środka do dezynfekcji butów i spryskanie nim co jakiś czas wysuszonych już wkładek. My polecamy do tego celu płyn SHOES-TE, który można również używać do innych butów sportowych (łyżwy, rolki, buty do biegania) jak i w obuwiu codziennym. Zawartość drobin srebra w tym preparacie powoduje że działa on nie tylko bakterio- i grzybobójczo ale usuwa również nieprzyjemne zapachy.

Nie masz czasu na zagłębianie się w temat obuwia narciarskiego? Nasi konsultanci służą swoją wiedzą i doświadczeniem.

2 komentarze
 • rozmiary.com.pl

  21 sierpnia 2019 at 19:51 Odpowiedz

  Hej! Bardzo długi, obszerny artykuł, oczywiście ciekawy ale brakuje kilku informacji dla mnie jako amatora zabrakło m.in. informacji o mondopoint. Wydaje mi się, że spotykamy się z tym systemem na każdym punkcie przy doborze butów narciarskich 🙂

 • Paweł

  17 października 2019 at 20:58 Odpowiedz

  Cenna uwaga – uzupełnimy to wkrótce w tym artykule.
  W tym temacie polecam jeszcze jeden z nowszych naszych artykułów na tym blogu:
  http://blog2.snowsport.pl/jak-dobrac-buty-narciarskie-2/
  W najbliższym czasie ukażą jeszcze 3 kolejne, bardzo konkretne opracowania na ten temat.
  Będziemy w nich pisali jak prawidłowo przymierza się buty narciarskie oraz jak można samodzielnie, chałupniczymi sposobami dopasować buty do stopy, gdy są za duże, za szerokie, za obszerne itp
  Zapraszam do lektury 🙂

Post a Comment