SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6916
post-template-default,single,single-post,postid-6916,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Dlaczego ludzie uprawiają sporty ekstremalne?

windsurfing sporty ekstremalne psychologia sportu

Dlaczego ludzie uprawiają sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne stają się coraz popularniejsze. Czym zasługują sobie na taką sławę?  Dlaczego ludzie uprawiają sporty ekstremalne, pomimo oczywistego ryzyka i zagrożenia? Czym tak naprawdę są sporty ekstremalne i jakie mają zalety?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. No to jazda!

sporty ekstremalne snowboard psychologia sportu

Czym są sporty ekstremalne?

Definicja sportów ekstremalnych nie jest sprawą jednoznaczną. Najczęściej jednak określa się je jako dyscypliny, które wiążą się z dużym stopniem ryzyka, tzw. jazdą na krawędzi. Tego typu sporty wymagają od adeptów ponadprzeciętnych umiejętności fizycznych i technicznych oraz odwagi. Uczestnictwo w takich aktywnościach zmusza do pokonywania wewnętrznych ograniczeń psychicznych i zewnętrznych, skrajnych trudności. Przede wszystkim jednak sporty ekstremalne zapewniają przeżycie mocnych i niezwykłych wrażeń. 

Do sportów ekstremalnych zaliczamy między innymi: snowboard, surfing, kolarstwo górskie, BASE jumping, skoki spadochronowe, windsurfing, wakeboarding, wspinaczkę, rafting, jazda na BMX, speedskiing, nurkowanie, skateboarding i wiele innych.

Dlaczego ludzie uprawiają sporty ekstremalne?

Jakie są pobudki ludzi, którzy kochają sporty ekstremalne? Wbrew pozorom osoby pasjonujące się takim rodzajem wysiłku fizycznego nie są szaleńcami, szukającymi podniet niezależnie od konsekwencji.  Z badań wynika, iż dla wielu ludzi taka praktyka możliwość ogromnego rozwoju, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Sportowcy ekstremalni rozkoszują się pokonywaniem przeszkód, jednocześnie wykazując wysokie umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach. Takie osoby stale poszerzają swoją wiedzę i znają swoje możliwości oraz zabezpieczają się odpowiednim sprzętem. Dzięki swojej działalności sportowej rozwijają się, poznają samych siebie oraz często odnajdują sens życia poprzez przekraczanie wszelkich możliwych granic.

Zalety sportów ekstremalnych:

  • poprawa zdrowia i wydolności fizycznej jednostki
  • zdobywanie nowych umiejętności
  • rozwój samodyscypliny, zdolności opanowywania lęku i strachu
  • odkrywanie siebie i swojego celu
  • przekraczanie swoich granic
  • poczucie przypływu adrenaliny
  • poczucie kontroli
  • ucieczka od rutyny i monotonii
  • zawiązywanie nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach

sporty ekstremalne adrenalina psychologia sportu skoki spadochronowe

Czy istnieje osobowość ekstremalna?

Dlaczego niektórzy ludzi kochają adrenalinę i szybką jazdę, a inni unikają tego jak ognia? Psychologowie znają odpowiedź, która znajduje się w naszych… mózgach! To, czy będziesz preferować spokojne lub ekstremalne dyscypliny sportowe zależy od Twojego temperamentu oraz budowy pewnych struktur biologicznych mózgu. Wg. teorii Marvina Zuckermana ludzie mający uwarunkowania do uprawiania sportów ekstremalnych maja wysokie wyniki na skali poszukiwania doznań, na którą składają się 4 wymiary: poszukiwanie przygód i grozy, poszukiwanie przeżyć, rozhamowanie i podatność na nudę. Takie osoby uwielbiają angażować się w nowe, intensywne i ryzykowne zachowania w celu przeżywania wrażeń i emocji. Osoby uprawiające sporty ekstremalne mają wyższe zapotrzebowanie na stymulację niż Ci, którzy są nieaktywni fizycznie. Piątkowy wieczór przy herbatce? To nie dla nich!

Mamy nadzieję, że tym artykułem rozjaśniliśmy trochę temat sportów ekstremalnych. Może podczas czytania ktoś z Was odkrył, że ma predyspozycje do ekstremalnego, niebanalnego życia!

No Comments

Post a Comment