SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

7350
post-template-default,single,single-post,postid-7350,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa?

jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa

Jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa?

5/5 - (4 oceny)

Pierwszy wyjazd na narty może być dla nas stresujący, zwłaszcza wtedy, gdy nigdy nie jeździliśmy wcześniej na nartach. Dlatego warto stawiać swoje pierwsze kroki z odpowiednim instruktorem. Pytanie tylko, jaki jest dobry instruktor? Jak wybrać odpowiedniego nauczyciela?

Na co zwrócić uwagę i jakie cechy powinny charakteryzować nauczyciela narciarstwa?

jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa

Gdzie znaleźć dobrego instruktora narciarstwa?

Rozpoczynając swoją przygodę z narciarstwem warto udać się w miejsce, które będzie odpowiadało naszym potrzebom i będzie odpowiednio dostosowane do nauki jazdy. W polskich górach jest wiele łagodnych stoków, które idealnie sprawdzą się do nauki. W większości tego typu miejsc bez problemu znajdziecie wielu instruktorów, którzy będą w stanie pomóc wam opanować sztukę narciarstwa w podstawowym stopniu. Dobrym rozwiązaniem jest również wzięcie udziału w zorganizowanym obozie narciarskim, podczas którego przez kilka dni będziecie pod stałą opieką wykwalifikowanych instruktorów.

Jakie kwalifikacje powinien mieć instruktor narciarstwa?

Instruktorzy narciarstwa są zobowiązani do ukończenia specjalistycznych szkoleń. Podczas wyboru instruktora należy zwrócić uwagę na to jakie kwalifikacje posiada osoba, która proponuje nam swoją pomoc. Jednym z wyznaczników odpowiednich kwalifikacji jest posiadanie przez instruktora legitymacji Polskiego Związku Narciarskiego i Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów narciarstwa. Osoba posiadająca taki dokument może udzielać lekcji jazdy na nartach i dzieciom, i dorosłym. Wyszkolony instruktor nauczy was różnych technik jazdy oraz podpowie jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na stoku, nie tracąc przy tym zimnej krwi.

5 cech profesjonalnego instruktora narciarstwa

jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa

1. Dba przede wszystkim o Twoje bezpieczeństwo.

Profesjonalny instruktor powinien mieć przede wszystkim na względzie bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest aby posiadał ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Osoba, która zajmuje się szkoleniem powinna posiadać także odpowiednią licencję. Przy waszym instruktorze powinniście czuć się pewnie i bezpiecznie, powinien on najpierw sprawdzić i dopasować wasz sprzęt, upewniając się, że jest do was dobrze dopasowany. Oprócz tego, profesjonalista upewni się, że przed nauką jazdy odpowiednio rozgrzaliście wasze mięśnie, minimalizując tym samym ryzyko potencjalnych urazów oraz nauczy was tzw. “sztuki upadania”, która również ma za zadanie nauczyć was chronić się przed kontuzjami.

2. Jest cierpliwy i elastyczny.

Te dwie cechy są niezwykle ważne, ponieważ decydują one o tym, czy będziemy się przy instruktorze czuć komfortowo i swobodnie. Początki zawsze są trudne, zdarzają się częste upadki, czasem pojawia się strach lub zrezygnowanie. Dlatego tak istotne jest to, aby instruktor wykazywał wobec was odpowiednie nastawienie– powinien wyczuć z jaką osobą przyszło mu pracować. Powinien dostosować odpowiednie tempo, styl i ton wypowiedzi. Pamiętajmy także o tym, że cierpliwość to niezbędna cecha instruktora narciarstwa. Powinien potrafić umiejętnie wskazać nam nasze błędy oraz odpowiednio je skorygować.

3.Stopniowo wprowadza nowe techniki.

Jeśli instruktor wywozi początkującego na wysoką górę i prosi, by ten zjechał na dół – to wiedz, że to nie jest dobry instruktor. Metoda “szoku” nie działa, a może spowodować ogromne problemy- osoba która zostanie rzucona “na głęboką wodę” a w tym przypadku śnieg, może przestraszyć się i zablokować, tak że już nigdy więcej nie spróbuje jazdy na nartach. Doświadczony instruktor stosuje metodę “małych kroczków”. Bacznie obserwuje was i wie, kiedy jesteście gotowi na poszczególne kroki i wprowadza urozmaicone techniki. Dobry instruktor stopniuje trudność, jednocześnie dbając o to, abyście oprócz zdobycia umiejętności, mieli również radość z samej jazdy😉

4. Słucha uważnie waszych komunikatów.

Kursanci podczas nauki często wstydzą się i boją powiedzieć coś instruktorowi– bardzo łatwo można przegapić w takiej sytuacji sygnały o zmęczeniu lub o zbyt ciasno zapiętych butach. Dobry instruktor to taki, który pyta i uważnie słucha waszych odpowiedzi, a także dba o relację między wami, w której nie będziecie się ani wstydzić, ani obawiać.

5. Daje wam informacje zwrotne i dba o motywację.

Odpowiedni instruktor potrafi wskazać błędy, które można poprawić, ale także potrafi was pochwalić! Pozytywne komunikaty mają ogromną moc motywacyjną! Sprawiają, że zaczynamy czuć się pewniej i czujemy się nagrodzeni za ciężką pracę, jaką wykonujemy podczas nauki. Dobry nauczyciel wie o tym i swobodnie stosuje pozytywne komunikaty w pracy ze swoimi kursantami!

jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa

Dobry instruktor i dobry sprzęt

Oprócz dobrego instruktora narciarstwa do komfortowej jazdy niezbędny jest także odpowiedni sprzęt! To właśnie dobrze dobrany sprzęt gwarantuje nam profesjonalne przygotowanie do pierwszego spotkania z instruktorem i sprawia, że na stoku czujemy się bezpiecznie. Jeśli przed wyjazdem na narty chcecie poradzić się specjalistów w sprawie doboru sprzętu, to mamy dla Was rozwiązanie idealne! Na stronie naszego sklepu możecie wypełnić formularz i skontaktować się z naszymi wykwalifikowanymi konsultantami, którzy pomogą Wam w doborze sprzętu! Dzięki temu będziecie dobrze przygotowani na pierwsze kroki na stoku z Waszym wymarzonym instruktorem narciarstwa!

1 Comment
  • Andrzej

    22 grudnia 2020 at 13:49

    Proszę nie zapominać ze w trakcie nauki zajęć jest opiekunem a co za tym idzie powinien ponosic konsekwencje w razie powstania urazu.
    Każdy instruktor piwinien miec wykupioną polisę na takie zajecia. To swiadczy o profesjonalnym podejściu oraz posiadać przeszkolenie z zasad pierwszej pomocy.

Post a Comment