SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6225
post-template-default,single,single-post,postid-6225,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

W jakim wieku zacząć oswajać dziecko z nartami?

dziecko na nartach

W jakim wieku zacząć oswajać dziecko z nartami?

5/5 - (1 ocena)

Okazuje się, że szaleństwo narciarskie może nie tylko być domeną osób dorosłych, ale też dzieci, nawet w wieku kilku lat. Tak jest głównie w przypadku pociech, których rodzice uprawiają sporty zimowe. Nie jest to jednak regułą, ponieważ inni rodzice też są zainteresowani tym tematem, chociażby oglądając relacje z różnych zawodów narciarskich w telewizji, czy w Internecie. Wtedy starają się namówić swoje dzieci do nauki jazdy na nartach. Powstaje pytanie, w jakim wieku zacząć oswajać dziecko z nartami oraz kto dziecko na nartach ma uczyć – rodzic czy instruktor?

Dziecko na nartach — w jakim wieku rozpocząć naukę?

Istnieją na ten temat różne poglądy, ale najrozsądniejszym jest ten, który uwzględnia poziom osiągniętego rozwoju koordynacji ruchowej u dziecka w danym wieku. Najczęściej można zacząć w wieku 3-4 lat. Ponadto większość specjalistów uważa, że młodsze dziecko, zanim zacznie naukę zjeżdżania, powinno najpierw w pełni opanować sztukę chodzenia i biegania.

Przyjmuje się więc, że można oswajać dziecko z nartami, a w zasadzie uczyć stawiać pierwsze kroki na nartach, gdy ma ok. 2,5 roku. Jest to jednak jeszcze okres kształtowania się u niego bioder. Z tego powodu zajęcia nie powinny być zbyt intensywne i raczej prowadzone w formie zabawy. Początkowo nie należy nauczyć prawidłowej techniki narciarskiej. Najlepiej jest oswoić dziecko ze sprzętem i stopniowo wprowadzać kolejne elementy. Może to być dreptanie w butach narciarskich i jazda na nartach na płaskim terenie. Nawet wskazane jest powtarzać te czynności po prostu w domu.

Powinno się jednak pamiętać, że każde dziecko ma swój odrębny zegar biologiczny. W związku z tym nie każde z nich w tym samym okresie życia zrozumie podstawy jazdy na nartach.

Dziecko na nartach biegowych

Małym dzieciom można kupić malutkie narty biegowe i pozwolić pobawić się chodzeniem lub jeżdżeniem na nich. Warunkiem jest absolutna kontrola ich jazdy i to w możliwie krótkim czasie, najwyżej kilkunastu minut. Istnieją też przedszkola narciarskie, które przyjmują pod swoją opiekę dzieci w wieku 4 ukończonych lat. Dziecko w tym wieku może już zacząć przygodę z nartami pod okiem profesjonalnych instruktorów, którzy zadbają o to, by nauczyło się utrzymywania równowagi na nartach. Udane szusowanie na biegówkach wymaga minimalnej przynajmniej koordynacji ruchów. Rozwija ono koordynację, szczególnie naprzemienną symetrię ruchów, ich rytm i elegancję. Angażuje równomiernie całe ciało, zwiększając wydolność mięśni, stawów, układu oddechowego.

Nauka jazdy na nartach w szkole podstawowej

Ostatecznie większość fachowców uważa, że rozpoczęcie szkolenia dzieci w zakresie nauki jazdy na nartach powinno się rozpoczynać się w wieku około 5,6-7 lat. W takim wieku motoryka dziecka umożliwia już opanowywanie nowych umiejętności i sprawności z dużą łatwością. Ich koordynacja ruchowa jest bardzo dobra, a stawy kolanowe ukształtowane na tyle, że można je bezpiecznie obciążyć butami narciarskimi i nartami o odpowiednim rozmiarze. Potrafią one też już ze zrozumieniem wysłuchać instrukcji szkoleniowca, ewentualnie rodzica i zastosować się do jego poleceń. Dzięki temu zwiększa się efektywność kursu, co skutkuje pozytywnie na bezpieczeństwo młodych narciarzy.

dziecko na nartach

 

Ćwiczenia na sucho oswajające dziecko z nartami

Bardzo istotne jest przygotowania psychiki młodego człowieka do nart i jazdy na nich. Czym młodsze dziecko tym etap oswojenia powinien być dłuższy. Czym dziecko starsze tym to będzie łatwiejsze. Może się okazać, że dziecko 2,5 letnie przez 10 minut, zamiast patrzeć na narty będzie bardziej zainteresowane wyciągiem orczykowym. Należy mu na to pozwolić.

Ponadto należy przygotowywać dziecko do nart poprzez imitowanie np. jazdy w mieszkaniu, pokazywanie zdjęć i rysunków o narciarstwie. W przypadku posiadania sprzętu przez rodziców, na którym sami jeżdżą, należy włożyć buty i na dywanie pokazać pociesze co to jest, żeby mogło wszystkiego dotknąć. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co je może czekać w momencie, gdy będziemy to chcieli przenieść na stok. Można też zabrać dziecko na sanki obok wyciągu narciarskiego i oswoić ze środowiskiem. To już wiele da. Dopiero następnym krokiem będzie pomoc instruktora, który w takiej sytuacji pomoże dobrać sprzęt i pójdzie razem z dzieckiem i rodzicami pobawić się na nartach.

Dziecko na nartach a odpowiednie ubranie

Ponadto bardzo ważny jest strój dla młodych narciarzy. Nie zaleca się jednoczęściowych kombinezonów. Stanowią one przeszkodę podczas wizyty dziecka w toalecie. Nie można też ubierać dziecka za grubo, ponieważ będzie się ruszać podczas nauki, co grozi przegrzaniem i wystąpieniem dużego i wcześniejszego zmęczenia. Ponadto należy również pamiętać o kremie ochronnym. Niezależnie od tego, czy mamy słońce, czy go nie ma. Tłusty krem to świetna bariera ochronna przed zimnem.

Dziecko na nartach — przykłady nart dziecięcych

Istnieje wielu producentów nart dziecięcych. Przykładami takich firm i nart są:

  • Narty Blizzard Power IQ Junior z wiązaniami IQ 4.5 2016. Jest to model juniorski wzorowany na męskich nartach z serii Power. Posiada on atrakcyjny design oraz rozwiązania techniczne i technologiczne, które zastosowano w nartach dla dorosłych. Należą do nich technologie Blizzarda takie jak: IQ-System, Dura-Tec oraz Demo Ready. Posiadają konstrukcję Composite Sidewall. Ogólnie narty dziecięce z grupy Junior firmy Blizzard zostały zaprojektowane dla najmłodszych narciarzy, dla których najważniejszą sprawą jest zabawa. Pod kierunkiem opiekunów mogą w nich stawiać pierwsze kroki. Są miękkie, bardzo lekkie i z systemem IQ, który zaprojektowano specjalnie, by sprostać potrzebom dzieci. Zapewniają zatem łatwość prowadzenia i gwarantują całe lata dobrej zabawy.

  • Narty Atomic Redster MH Marcel Hirscher z wiązaniem E L 7 (130-150) SMU 2019 to dziecięcy odpowiednik wyczynowych nart dla dorosłych. Zastosowano w nich technologię Bend-X ułatwiającą młodym sportowcom wykonywanie precyzyjnych skrętów. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-11 lat.

  • Narty Fischer RC4 Race Jr SLR 2 JR z wiązaniem FJ7 SLR 2019. Są to narty dla dzieci wyposażone w ułatwiający jazdę On-Piste Rocker. Pomagają wykonywać zakręty oraz dostarczają mnóstwo przyjemności juniorom podczas nauki i zdobywania umiejętności narciarskich na stokach. Charakteryzują się niewielką masą.

Można ostatecznie życzyć młodym narciarzom przyjemnego spędzania wolnego czasu, a co najważniejsze wspaniałych wrażeń podczas uprawiania tego pięknego sportu. Nie bez znaczenia jest też zdobywanie tężyzny fizycznej i dobrego rozwoju psychiki. Jeśli potrzebujesz zakupić buty narciarskie dla swojej pociechy, lecz nie wiesz, na jakie się zdecydować, zachęcamy zapoznać się z tym artykułem: Buty Narciarskie Dla Dzieci – Przegląd Modeli Juniorskich

No Comments

Post a Comment