SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

489
post-template-default,single,single-post,postid-489,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Freeride – poradnik dla początkujących

Freeride – poradnik dla początkujących

Oceń ten artykuł.

Narciarstwo Freeride zyskuje coraz więcej zwolenników. Ci, którzy decydują się na uprawianie tego rodzaju narciarstwa powinni jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Tylko bowiem wówczas ta ekstremalna jazda na nartach będzie bezpieczna. Freeride – poradnik dla początkujących to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tym nietypowym stylem narciarstwa.

Freeride definiuje się jako jazdę poza trasami. Oczywiście można podać zdecydowanie więcej rozmaitych definicji. Ta jest jednak najprostsza. Precyzując pojęcie, warto posłużyć się definicją stworzoną przez Francuzów. Określili oni, że freeride to jazda nie dalej niż piętnaście metrów w bok od obu stron trasy w sytuacji, gdy trasy są opisane i oznaczone oraz w sytuacji, kiedy trasy są opisane, ale nieoznaczone. W tym drugim przypadku niezbędne jest skorzystanie z pomocy przewodnika. Jeśli pod uwagę weźmiemy powyższe rozstrzygnięcia, to okaże się, że na terenie Francji nie można uprawiać prawdziwego freerideu. Czym jednak jest prawdziwy freeride? Jest to jazda w terenie, który nie został przygotowany, po rejonie, do którego nie docierają kolejki ani wyciągi. W jeździe występują elementy ski – extreme. Chodzi więc o jazdę po tych wszystkich terenach, na których zdanym jest się tylko i wyłącznie na siebie i zdobyte umiejętności.

przejdz-do-sklepu

Zasady, których należy przestrzegać:

  1. Technika narciarstwa opanowana w odpowiednim stopniu – tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, jaki poziom jest wystarczający, aby możliwa była jazda w stylu freeride. Jedno jest pewne: narciarz, który decyduje się na opuszczenie wyznaczonej trasy musi doskonale radzić sobie w głębokim śniegu oraz po lodzie. Niezbędne jest również posługiwanie się nie tylko nowoczesną techniką jazdy, ale również tą tradycyjną.
  2. Umiejętność radzenia sobie z lękiem i stresem. Bardzo ważna jest także zdolność koncentracji uwagi. Narciarz decydujący się na jazdę poza wyznaczonymi trasami musi również posiadać umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. W tak ekstremalnych warunkach nie ma bowiem na ogół czasu na zbyt długie zastanawianie się.
  3. Odpowiednio dobrany sprzęt – muszą to być narty freeride. Koniecznie trzeba zastosować wiązania zjazdowe. Te kolumnowe nie sprawdzą się. Buty narciarskie zjazdowe oraz kijki mające szeroki talerzyk to kolejne obowiązkowe elementy wyposażenia narciarza wybierającego się poza wyznaczoną trasę.
  4. Dodatkowe wyposażenie – chodzi tu przede wszystkim o kask mający tak zwaną szczękę, wykonane z mocnego i nieprzemakającego materiału rękawice na narty, idealnie przylegające do twarzy gogle narciarskie, termometr, altimetr. Warto również zaopatrzyć się w specjalną maskę, która będzie zapewniała ochronę twarzy przed wydobywającym się spod nart pyłem śnieżnym. Wielu miłośników jazdy poza wyznaczonymi trasami decyduje się również na buty z tak zwanym wibrame.
  5. Sprzęt awaryjny – w tym wypadku trzeba mieć ze sobą około dwudziestometrową linę, przyrząd przeznaczony do zjazdu, folię NRC, apteczkę pierwszej pomocy, reflektor. Warto zaopatrzyć się również w nadajnik lawinowy. Przydać może się telefon komórkowy. Tu jednak UWAGA: przed wyjazdem w trasę należy go naładować.
  6. Żywność – zabieramy ze sobą produkty wysokokaloryczne, na przykład czekoladę. Do picia najlepiej wybrać napoje izotoniczne. Lepiej wystrzegać się napojów energetycznych, które zawierają kofeinę.
  7. Ubiór z wysokiej jakości materiału oddychającego i nieprzemakającego. Strój nie może nadmiernie obciskać ciała. Musi zapewniać swobodę ruchów. Ważne jest odpowiednie ocieplenie.

przejdz-do-sklepu

No Comments

Post a Comment