SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

5465
post-template-default,single,single-post,postid-5465,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Gogle do jazdy nocnej: białe, żółte a może złote?

gogle do jazdy nocnej

Gogle do jazdy nocnej: białe, żółte a może złote?

Zimą dni są bardzo krótkie, dlatego naturalne jest, że często wybierając się na narty czy snowboard, będziemy szaleć na stoku również po zachodzie słońca. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w gogle do jazdy nocnej. Jakie będą najlepsze?

Gogle to czasem niedoceniany, ale jednak bardzo istotny element wyposażenia narciarza i snowboardzisty. Skutecznie chronią nasze oczy przed szkodliwymi promieniami UV i sprawiają, że jazda na stoku jest bardziej komfortowa.

Wybór odpowiednich gogli determinuje kilka czynników: wielkość ramy należy dobierać do wielkości twarzy, kształt soczewek powinien zapewniać odpowiednio duże pole widzenia, zaś pasek z regulacją musi pewnie trzymać gogle na naszej głowie.

Najważniejsze pozostają jednak szyby w goglach. Ich kolory odzwierciedlają to, do jakich warunków atmosferycznych gogle zostały stworzone.

Jakie gogle do jazdy nocnej?

Gogle dzielimy według przepuszczalności światła przez szyby – od wartości S0 do S6.

Idealne do jazdy w nocy są gogle o wartości S0, czyli o przezroczystych szybach. Tego typu filtr przepuszcza od 80 do 100 proc. światła, dlatego idealnie sprawdza się nocą i przy sztucznym świetle. Przezroczyste gogle nadają się także do jazdy w dni o mocno ograniczonej widoczności.

gogle do jazdy nocnej

A jeśli planujemy jazdę o zmierzchu, możemy wybrać gogle z filtrem S1. Szyby w tego typu goglach mają kolor żółty albo bursztynowy, a zastosowany w nich filtr przepuszcza od 40 do 80 proc. światła. Gogle z takimi szybkami nadają się również do jazdy w pochmurne dni.

Mocniejsze filtry charakteryzują się innym kolorem szybek: złotym, brązowym, niebieskim, szarym czy czarnym. Generalna zasada jest taka, że im szyby w goglach są jaśniejsze, tym bardziej będą się one nadawać do jazdy w dni pochmurne, nocą i przy sztucznym oświetleniu.

Nie idź na kompromisy

Trzeba pamiętać, że jeśli planujemy jeździć nocą, nie ma sensu iść na kompromisy. W polskich sklepach narciarskich, szczególnie w okolicach stoków, najłatwiej jest kupić gogle o żółtej bądź złotawej barwie szkieł. Wśród niektórych narciarzy czy snowboardzistów panuje przekonanie, że gogle z filtrem S1 są uniwersalne i pasują do różnych warunków.

Czytaj też: Kask narciarski z szybą – czy to dobry pomysł?

Istotnie, tego typu gogle dobrze sprawdzają się podczas jazdy o zmierzchu, ale nie warto stosować ich w nocy. Trzeba mieć świadomość, że szkła z filtrem S1 mogą przepuszczać tylko 40 proc. światła. Przy takiej przepuszczalności, nocą będzie bardzo ciemno i jazda stanie się praktycznie niemożliwa.

Do warunków nocnych wybierajmy więc gogle typu Clear, czyli przezroczyste z filtrem S0. Jeśli planujemy jazdę po zachodzie słońca, tego typu wybór będzie najbezpieczniejszy.

Gogle do jazdy nocnej i nie tylko, znajdziesz w naszym sklepie.

No Comments

Post a Comment