SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

818
post-template-default,single,single-post,postid-818,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Nie tylko z górki czyli o nartach biegowych

snowsport 53b113906 11749 narty fischer spider 62 nis 2014 02

Nie tylko z górki czyli o nartach biegowych

Oceń ten artykuł.

Narty, czyli przysłowiowe dwie deski, kojarzą się przede wszystkim z białym szaleństwem, czyli szusowaniem po ośnieżonych stokach. Narciarstwo to sport, który cieszy się zainteresowaniem wśród małych i dużych, na stokach spotkać można zarówno kilkuletnie dzieci, jak i seniorów.
Warto jednak wiedzieć, że wspomniane wcześniej dwie deski to nie tylko zimowe zjeżdżanie z mniejszej lub większej górki. Oprócz nart zjazdowych istnieją również biegówki i śladówki, czyli narty służące do biegania.
W poniższym tekście będzie można znaleźć słów kilka o nartach biegowych.
Narciarstwo biegowe kojarzone jest przede wszystkim z Justyną Kowalczyk i jej sukcesami. Zimowe popisy narciarki przyciągają przed szklane ekrany całe rodziny. Justynie Kowalczyk kibicują ludzie w różnym wieku, mieszkańcy miast, miasteczek i wiosek.
W tym momencie pojawia się również pytanie, jakie są dwa podstawowe rodzaje nart biegowych i czym charakteryzują się poszczególne propozycje?

narty biegowe“Biegówki” – czyli Narty Biegowe

Biegówki można znaleźć w ofercie wielu firm. Poszczególni producenci oferują zarówno sprzęt wyczynowy, jak i rozwiązania przeznaczone do biegania rekreacyjnego.

Charakterystyka Biegówek

1.Narty wyczynowe są proste, nie posiadają taliowania, ewentualnie mogą zwężać się w przednim i tylnym odcinku, nie mogą być jednak szersze niż 49 mm, najszersze są pod butami – tzw. profil ujemny. Wyczynówki są wiązane systemem NNN lub SNS.
2.Narty rekreacyjne również są proste i nie posiadają taliowania, ich szerokość wynosi 50 mm, są wiązane systemem NNN, SNS lub NN75.

Przeznaczenie Biegówek

Zarówno buty biegówki wyczynowe, jak i rekreacyjne przeznaczone są wyłącznie do biegania na odpowiednio przygotowanych trasach – poza trasą nie sprawdzają się, gdyż są zbyt wąskie, niestabilne, poza tym mają zbyt nisko uniesione dzioby i zakopują się w śniegu.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku butów, które nie nadają się na wędrówki poza trasami biegowymi, gdyż mają zbyt słabe wiązania i mogą nie wytrzymywać obciążeń, w szczególności bocznych, ponadto buty typowo biegowe zazwyczaj nie są ocieplane, a rozwiązania przeznaczone do stylu klasycznego dodatkowo posiadają niską cholewkę.
Biegówki rekreacyjne mogą być używane do lekkiej turystyki na odpowiednio ubitych, łatwych, przede wszystkim płaskich trasach, nie mniej jednak zdecydowanie lepszą alternatywą są w tym przypadku narty śladowe.

Śladówki – czyli Narty Śladowe

Charakterystyka Śladówek

Narty śladowe są cięższe i szersze niż wspomniane wcześniej biegówki – ich szerokość wynosi 50-70 mm. Posiadają również mocniejszą konstrukcję, wyżej uniesione dzioby, często wyposażone w łuskę na ślizgu w strefie mostu. Narta śladowa może być prosta lub taliowana, przy czym w przypadku taliowania – w przeciwieństwie do biegówek – profil jest dodatni, a pod butem znajduje się najwęższe miejsce.
W przypadku tego rodzaju nart wykorzystywane są wiązania NN75, NNN lub SNS w wersji backcountry (BC).

Przeznaczenie Nart Śladowych

Śladówki to narty stworzone z myślą o turystyce narciarskiej – doskonale sprawdzają się zarówno na przygotowanych trasach, jak i poza nimi. Można ich używać na terenach nizinno-pagórkowatych.

Backcoutry

Narty typu Backcountry to odmiana wspomnianych wcześniej śladówek. Narty Backcountry są szersze niż tradycyjne śladówki, bardziej taliowane (profil dodatni), bardzo często posiadają metalowe krawędzie, mogą mieć łuskę na ślizgu lub nie.
Wiązania nart Backcountry to NNN BC, SNS X-Adv, lekkie telemark 3 pin (np. SuperTelemark).
Przedmiotowe narty są przeznaczone do wędrówek poza przygotowanymi trasami, także w trudnym terenie.

No Comments

Post a Comment