SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11083
post-template-default,single,single-post,postid-11083,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak biegać na biegówkach? – poradnik od SnowSport.pl

Jak biegać na biegówkach

Jak biegać na biegówkach? – poradnik od SnowSport.pl

5/5 - (1 ocena)

Jak biegać na biegówkach by czynić to poprawnie? Jeżeli jesteś początkującym narciarzem biegowym, który dopiero co przesiadł się ze zjazdówek i tak jak większość Polaków w tym roku – odkrył jak wspaniałą rekreacją jest narciarstwo biegowe – to technika klasyczna będzie dla Ciebie najwłaściwszym wyborem.

Jak biegać na biegówkach

Krok naprzemienny jest niewątpliwie jedną z najstarszych technik poruszania się na nartach biegowych. W istocie przypomina tak naprawdę chodzenie. W rezultacie jest niesamowicie łatwy do przyswojenia. Jeżeli szybko łapiesz tematy związane z narciarstwem i masz ku niemu inklinację to wypadałoby nauczyć się prawidłowej techniki również w narciarstwie biegowym.

Krok naprzemienny – Jak biegać na biegówkach?

narciarstwo biegowe
Jak biegać na biegówkach?

Ten krok to nic innego jak stawianie jednej stopy przed drugą. Naturalnie przypomina chodzenie. Na wstępie podczas przesuwania do przodu skoncentruj się przede wszystkim na poczuciu równowagi. Nie powinieneś wówczas próbować poślizgu. Kiedy opanujesz poczucie właściwego balansu, możesz wówczas przejść do wspomnianego poślizgu.

Poślizg dzielimy na dwie części:

  • Napęd – faza w trakcie, której przesuwamy się przed siebie
  • Poślizg – faza pozwalająca nam na utrzymanie właściwego rytmu biegu

Sprawne poruszanie się na nartach biegowych związane jest z doborem odpowiednich nart do naszej wagi. Jest to kluczowa kwestia. Jeżeli potrzebujesz wskazówek i porady jak dobrać właściwe narty biegowe dla siebie – to odsyłamy do naszego artykułu Jak Dobrać Narty Biegowe – Do Wzrostu, Czy Do Wagi?. To od dobrania odpowiednich desek zależy nasz postęp, szybkość poruszania się jak i poziom komfortu w trakcie poruszania się na biegówkach.

Napęd

W takcie fazy napędu przednia część stopy powinna mieć kontakt z podłożem. Przenieś wtedy środek ciężkości swojego ciała przenieść na stopę “ślizgową”. Strefa odbicia powinna wówczas mieć kontakt z nawierzchnią toru.

Poślizg

Podczas fazy poślizgu powinieneś skupić się na tym, aby możliwie najdłużej podtrzymać pęd wygenerowany podczas wcześniejszej fazy, czyli w trakcie napędu. Musisz wtedy skoncentrować się również na lekkości i płynności poruszania. Strefa odbicia Twojej stopy nie powinna mieć wtedy kontaktu z podłożem.

Pozostałe techniki stylu klasycznego w narciarstwie biegowym

Jak biegać na biegówkach?

Jak biegać na biegówkach? Podstawy już znasz. Kiedy poznasz już je przynajmniej w teorii, czy też z praktyki – to warto również spróbować swoich sił w innych technikach stylu klasycznego w narciarstwie biegowym. Jakie zatem warto jeszcze techniki przyswoić?

Bezkrok

Ta technika znajduje zastosowanie przede wszystkim w trakcie pokonywania długich dystansów na płaskich trasach. Siła napędu jest wytwarzana podczas odpychania się z obu kijków równolegle. Po tym jak się odbijesz – postaraj się utrzymać jak najdłużej efektywną prędkość w trakcie fazy poślizgu.

Jednokrok

Znajduje zastosowanie gównie w trakcie biegania stylem klasycznym na trasach z niedużym kątem nachylenia. To połączenie kroku naprzemiennego z bezkrokiem. Musisz odbić się na jednej narcie, a kolejno w tym samym czasie odpychać z obu kijów.

Jodełka, czyli krok rozkroczny

Znajduje zastosowanie na szybkich i stromych podejściach, a także wtedy kiedy za sprawą dużego nachylanie przyczepność nart jest za słaba. Kiedy będziesz na podbiegu wykonuj swoje ruchy nogami w kształcie litery “V”. Możesz wówczas lekko podskakiwać. Będziesz wtedy efektywniej przesuwać się przed siebie.

Zobacz co radzi Salomon – Jak biegać na biegówkach?

Warto również kompletując zestaw do narciarstwa biegowego pomyśleć o bieliźnie termoaktywnej – bielizna termoaktywna.

Narty biegowe znajdziesz na Snowsport.pl!

W naszym sklepie znajdziesz narty biegowe zestaw. Zaprasza również do przeczytania naszej poprzedniego publikacji – Wiązania I Buty Do Nart Biegowych – System NNN, SNS I Prolink?.

No Comments

Post a Comment