SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

950
post-template-default,single,single-post,postid-950,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać buty narciarskie?

buty head advant edge 95 anthracite black green

Jak dobrać buty narciarskie?

Na pytanie to będzie musiał sobie odpowiedzieć każdy kto będzie chciał zmierzyć się z tym tematem. Oczywiście możemy skorzystać przy tej okazji ze wskazówek i porad sprzedawcy, stacjonarnie czy też on-line, którzy dokładnie wiedzą jak dobrać buty narciarskie. Warto jednak zapoznać się z podstawami aby dobór naszych butów przebiegał sprawnie i “bezboleśnie”. Szczególnie wtedy kiedy są to nasze pierwsze buty narciarskie.

Buty narciarskie. Jak dobrać buty narciarskie?

Posiadanie własnych butów narciarskich to moim zdaniem sprawa kluczowa. Wypożyczane buty to jednak jest swego rodzaju dyskomfort. Przede wszystkim chodzi tu o względy higieniczne. Mimo, że większość wypożyczalni dba o buty i stosuje środki do pielęgnacji i czyszczenia butów to jednak nie jesteśmy w stanie zweryfikować jak jest z  poziomem higieny tego do kogo trafiają buty. Narty możemy wymieniać, a wystarczy tylko dopasować wiązanie, natomiast buty narciarskie warto mieć swoje. Jak dobrać buty narciarskie? To pytanie zadają sobie zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Buty narciarskie dla mężczyzn – jak dobrać buty narciarskie?

Producenci butów w coraz większym stopniu chcą pomóc dopasować but pod każdego narciarza. Dlatego też mamy coraz większy wybór butów, które możemy dopasowywać pod siebie. Dostępne są technologie w większości bazujące na termicznej regulacji. Polega to na wygrzaniu buta wewnętrznego czy nawet skorupy w specjalnym piecu i dopasowaniu do stopy.

Buty narciarskie im bardziej dopasowane tym lepiej przekazują siłę na narty. Dlatego też buty do jazdy szybkiej i agresywnej są węższe, twardsze i dużo mniej komfortowe. Te bardziej komfortowe, miększe i szersze to buty dla początkujących i jeżdżących rekreacyjnie.

Buty narciarskie dla kobiet – jak dobrać buty narciarskie?

Ważnym tematem jest dobór butów narciarskich dla kobiet. Buty narciarskie damskie jest specjalnie przystosowane do ich anatomicznej budowy stopy. Są niższe i węższe w cholewce i śródstopiu. Ze względu na ciężar ciała, który jest znacząco mniejszy, buty damskie są też lżejsze.

Dobór butów narciarskich, niezależnie od płci, to bardzo ważne zadanie. Żeby to dobrze zrobić to oprócz odpowiedniego rozmiaru, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących:

 • umiejętności, stylu jazdy
 • szybkości jazdy
 • wagi narciarza
 • szerokości stopy
 • obwodu łydki
 • typu nart z którymi będą współpracowały te buty

buty narciarskie

Jak dobrać buty narciarskie? – Jaki wybrać rozmiar?

Buty narciarskie posiadają rozmiarówkę MONDO Point. W tej numeracji stopa mierzona jest w centymetrach lub minimetrach. Najprostszym sposobem na zmierzenie stopy jest obrysowanie stopy na kartce papieru i wykonanie pomiaru dwóch najdalszych punktów. Rozmiar Mondo podawany jest milimetrach (w zaokrągleniu do 5 milimetrów w górę) lub w centymetrach (co pół cm).  Przykładowo najbardziej popularny rozmiar butów męskich w skali Mondo wynosi w rozmiarówce mm: 275mm, natomiast w rozmiarówce cm: 27,5cm. Rozmiarówka Mondo podawana jest też często na butach narciarskich jako skrót JP lun JPN (rozmiarówka japopońska).
Nie powinno dobierać się butów narciarskich na podstawie innych rozmiarów podawanych przez producentów, np. Euro, US, UK itp
Zdarza się bardzo często że przeliczniki z rozmiaru Mondo na inne skale rozmiarowe bardzo różnią się między poszczegónymi producentami butów narciarskich.

wikipedia.pl

Jak dobrać buty narciarskie? – Jaką wybrać szerokość?

Buty narciarskie poszczególnych marek uwzględniają w swojej budowie różne szerokości stopy narciarzy. Również w zależności od poziomu zaawansowania powinno się dobierać coraz węższe buty aby zapewnić sobie jak najlepszą kontrolę nart. Zasada jest prosta: im szersze są buty tym bardziej komfortowe dla stopy.

 • do 98mm dla zawodowców uprawiających narciarstwo
 • 98mm wąskie buty bdb trzymające stopę
 • 100mm dla osób o sportowym zacięciu, odpowiednie dopasowanie, wygodne
 • 102mm dobre trzymanie, uniwersalna szerokość, wygodne i komfortowe
 • 104mm bardzo komfortowe buty wybierane najczęściej przez początkujących adeptów narciarstwa
 • 106mm dedykowane dla osób z szeroką i bardzo szeroką stopą, komfortowe i wygodne

Niektóre firmy stosują również zamienne oznakowanie oznaczające szerokość swoich butów, np Tecnica: HV (high volume), MV (medium volume), LV (low volume). Jednak najprostszym sposobem doboru butów pod względem szerokości jest powyższa rozmiarówka.

Jak dobrać buty narciarskie? – Szerokość łydki?

Nagminnym problemem, pojawiającym się  przy zakupie czy też doborze butów narciarskich są szerokie, rozbudowane łydki. Osoby posiadające tego typu cechę maja często problem z dobraniem odpowiedniego modelu butów. Rozwiązaniem jest często zastosowanie regulacji jaką posiadają przymierzane buty. Są to Macro i Micro-regulacja, regulacja pasa z rzepem czy też rożne systemy poszerzania cholewki. Jeśli zastosowanie tych regulacji nie przynosi rozwiązania może się okazać że jest konieczne ingerencja w budowę buta narciarskiego, np poprzez rozgrzanie i rozciągnięcie cholewki.. Inny bardzo popularny sposobem doboru butów na szeroką łydkę jest kupno butów narciarskich z serii tylnowłazów czy tylnowsadów. Cholewka w tych butach ma specyficzną budowę i “otwiera” przy wkładaniu bardzo szeroko. Domknięcie i dopięcie tych butów świetnie, samoczynnie reguluje dostępną w obrębie cholewki przestrzeń dla stopy. Są to idealne buty narciarskie na szeroką łydkę.

Czym jest flex? – Jak dobrać buty narciarskie?

Flex używany w terminologii narciarskiej oznacza twardość skorupy buta. Im wyższy flex tym buty lepiej przekazują siłę na narty. Im niższy tym buty są bardziej komfortowe i miękkie. Odpowiednia sztywność butów jest szczególnie istotna u osób uprawiających narciarstwo, gdzie flex stosowanych butów może sięgać nawet nieraz wartości: 200. W narciarstwie rekreacyjnym ten element nie ma aż tak dużego znaczenia. Narciarze ci dobierają sobie flex na podstawie swoich umiejętności i preferencji narciarskich.

Flex o zakresie: 50-80

Buty komfortowe i miękkie przeznaczone dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie. Bardzo wygodne i dobre do nauki. Buty do niezbyt szybkiej jazdy po przygotowanych trasach.

Flex o zakresie: 80-100

Buty dla średnio zaawansowanych narciarzy, jeżdżących rekreacyjnie, ale od czasu do czasu lubiących przyspieszyć lub zjechać na “krechę”.

Flex o zakresie: 100-120

Buty z takim flexem produkowane są z myślą o narciarzach jeżdżących szybko i dynamicznie. Buty średnio twarde przekazujące precyzyjnie siłę na narty dla osób zaawansowanych, jeżdżących energicznie przez cały dzień.

Flex o zakresie powyżej 120

Poziom ekspercki. Niezwykle twarde i wąskie buty dla jeżdżących wyczynowo narciarzy. Przeznaczone dla ekspertów i zawodników.

Mamy nadzieję że powyższe opracowanie w sposób wystarczający objaśniło proces doboru butów narciarskich. Mamy nadzieję również że wszyscy Ci którzy szukali odpowiedzi na pytanie: jak dobrać buty narciarskie, znaleźli tutaj satysfakcjonującą ich odpowiedź.

 

No Comments

Post a Comment