SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

1032
post-template-default,single,single-post,postid-1032,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać buty snowboardowe?

jak dobrać buty snowboardowe

Jak dobrać buty snowboardowe?

Oceń ten artykuł.

Buty snowboardowe – komfort, twardość, sposób sznurowania

Prawdopodobnie najważniejsza część Twojego sprzętu snowboardowego. Buty snowboardowe mogą sprawić, że albo spędzisz piękny i owocny dzień na stoku albo go zmarnujesz. Buty do snowboardu muszą być wygodne oraz prawidłowo spasowane z wiązaniami snowboardowymi. Nie lekceważ tego tematu. Warto wydać trochę więcej pieniędzy i czasu na właściwe dopasowanie butów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek przy doborze butów.

DOPASOWANIE I ROZMIAR

Buty snowboardowe powinny być dopasowane ściśle do stopy, ale nie mogą sprawiać bólu. Nowe buty powinny być ściśle dopasowane do stopy, ponieważ potrzebują kilku dni jazdy, aby się właściwie dopasować i uformować. W odpowiednio dobranym bucie, palce powinny lekko dotykać przodu buta, ale mieć możliwość poruszania. Kolejnym ważnym czynnikiem jest trzymanie pięty. Kiedy naciskasz podudziem na język buta, pięta powinny pozostać w miejscu.
Przy doborze buta stosujemy rozmiarówkę MONDO, czyli mierzymy długość stopy w milimetrach. Najłatwiejszym i najbardziej miarodajnym sposobem pomiaru jest obrysowanie stopy od góry na kartce papieru i zmierzenie dwóch najdalszych punktów. Uzyskany wynik zaokrąglamy do 5 milimetrów w górę pamiętając o tym, że jeździmy zazwyczaj w grubszych skarpetach. Taki rezultat będzie naszym rozmiarem buta.

FLEX

Flex, czyli inaczej twardość buta jest określana na różne sposoby w zależności od ich producenta. Buty miękkie stosowane są przez początkujących snowboardzistów i riderów w parkach. Twardsze buty kierowane są dla  zaawansowanych, do jazdy freeride i allmountain . Większość producentów stosuje skalę twardości od 1 do 10. Gdzie 1 to buty miękkie, a 10 to buty twarde.
1-2   buty miękkie
3-5   buty średnio twarde
6-8   buty twarde
9-10 buty bardzo twarde

SYSTEM SZNUROWANIA

Istnieje kilka systemów sznurowania butów, a te najpopularniejsze przedstawiamy poniżej.

Tradycyjne sznurówki to klasyczny i zarazem genialny w swojej prostocie sposób sznurowania. Sznurówki pozwalają na indywidualne dopasowanie buta według własnych preferencji. Niezwykle łatwa jest też naprawa uszkodzonej sznurówki poprzez jej wymianę. Minusem jest na pewno znaczny wkład siły wkładany w wiązanie co nastręcza sporej udręki zwłaszcza dzieciom i kobietom.
Buty z systemem szybkiego wiązania, które jest znacznie szybsze od tradycyjnego. Nie wymaga wiele siły, a polega na zaciągnięciu linki w górę. Obecnie na rynku dostępne są dwustrefowe systemy szybkiego sznurowania. Niezależne dwie linki, z których jedna odpowiada za dolną , a druga za górną część buta. Same systemy różnią się w zależności od producenta.
BOA to opatentowany system oparty na stalowej lince, która jest przeciągnięta przez but. Kończy się ona na specjalnym pokrętle za pomocą którego nawija się linkę tym samym sznurując buta.
 
Godnym polecenie jest jeszcze wiązanie dwustrefowe. Takie sznurowanie butów składa się dwóch niezależnych systemów, z którego jeden odpowiada za dolną część buta a drugi za górną. Pozwala to na indywidualne dopasowanie siły zapięcia buta w dolnej i górnej części buta.
 buty snowboardowe
No Comments

Post a Comment