SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

5032
post-template-default,single,single-post,postid-5032,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać narty do wzrostu – poradnik

jak dobrac narty do wzorstu

Jak dobrać narty do wzrostu – poradnik

09Najbardziej znanym wyznacznikiem stosowanym podczas wyboru nart jest dopasowanie ich do wzrostu danego człowieka. Wynika to z faktu, że wyżsi narciarze rzeczywiście potrzebują desek o odpowiednio większej długości. Oczywiście ta zależność zachowuje sens tylko wtedy, gdy zostanie właściwie zastosowana. Na co należy więc zwrócić uwagę i jak dobrać narty do wzrostu?

Czy wzrost narciarza to jedyny ważny czynnik?

Nikt nie powinien lekceważyć związku pomiędzy wzrostem narciarza i długością desek, ponieważ ma on bardzo duże znaczenie. Jednakże pewnym błędem popełnianym przy wyborze nart jest koncentrowanie się tylko na wzroście danej osoby. Istnieje bowiem szereg innych czynników, które są równie istotne pod względem doboru sprzętu. Takim aspektem niewątpliwie jest waga. Osoby z większą masą ciała powinny decydować się na nieco cięższe i twardsze narty. Wynika to z faktu, że zbyt lekkie deski mogą w tym przypadku negatywnie wpływać na stabilność podczas jazdy. Niemniej twardsze narty są nieco bardziej wymagającym sprzętem, dlatego powinni z nich korzystać głównie doświadczeni narciarze. Do nauki jazdy lepiej wykorzystać nieco lżejsze modele.

Przy okazji należy wspomnieć także o samym stopniu zaawansowania narciarza. Stali bywalcy stoków powinni wybierać inne deski niż osoby, które dopiero uczą się jeździć. Kompleksowe informacje na ten temat można znaleźć w innym artykule opublikowanym na naszym blogu – ZOBACZ.

jak dobrać narty do wzrostu

Jak dobrać narty do wzrostu? Najważniejsze informacje

Praktycznie każdy człowiek jeżdżący na nartach wie o tym, że długość desek ma być nieco niższa od jego wzrostu. Jest to dość ogólne stwierdzenie, dlatego warto je nieco uściślić. Jak dobrać narty do wzrostu? Otóż zalecana długość nart najczęściej wynosi od 5 do 10 centymetrów mniej niż wzrost narciarza. Zatem osoba mierząca 185 centymetrów może wybrać deski o długości 175 lub 180 centymetrów. Tak przynajmniej jest w teorii.

Jednak w praktyce przy doborze nart warto uwzględnić jeszcze kilka aspektów. Wspomniany już stopień zaawansowania odgrywa tu dużą rolę. Osoby początkujące powinny bowiem wybrać nieco krótsze narty, których noski będą znajdować się na wysokości brody. Taka zasada dotyczy większości rodzajów desek: all-mountain, allround, freeride oraz nart slalomowych. Kobiety również powinny postawić na krótsze narty (około 20 centymetrów niższe od wzrostu). Znacznie bardziej doświadczeni narciarze mogą przyjąć zasadę, że noski nart znajdą się na wysokości nosa. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są narty gigantowe. Ich długość musi być bowiem zdecydowanie większa niż w przypadku innych desek. Z tego powodu narty gigantowe są dobierane równolegle do wzrostu, a nieraz są nawet dłuższe.

 

Długość nart ma niewątpliwie bardzo duże przełożenie na komfort i bezpieczeństwo narciarza, ale również na satysfakcję płynącą z jazdy. Wobec tego warto wybrać takie deski, które poza odpowiednią długością, będą cechować się także wysoką jakością. Asortyment SnowSport obejmuje kilkaset modeli nart zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób. W naszej ofercie znajdują się także modele juniorskie. Dzięki temu wszyscy narciarze znajdą u nas odpowiedni sprzęt!

No Comments

Post a Comment