SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

7146
post-template-default,single,single-post,postid-7146,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Za luźne buty narciarskie – jak je dopasować? – cz.2

za duże buty narciarskie

Za luźne buty narciarskie – jak je dopasować? – cz.2

Dalsza część naszego artykułu poświęcona również problemowi: za duże, za luźne buty narciarskie. Tym razem rozprawimy się przy pomocy domowych, sprawdzonych sposobów z problemem niestabilnej piety oraz nadmiernego luzu w kostkach.
W dalszej części również kilka porad dla rodziców którzy stają przy zakupie butów narciarskich, przy odwiecznym pytaniu: Kupić buty na wymiar czy na wyrost?

Pierwsza część tego artykułu – poświęcona zastosowaniu lifterów (czy też wkładek pod stopę) stosowanych przy zmniejszaniu obszerności butów narciarskich – TUTAJ

Za luźne buty narciarskie – luz w obrębie pięty i/lub kostek

Tego typu problemów nie da się rozwiązać stosując dodatkowe wkładki/podkładki pod stopę. Ale i na to są sposoby.
I jeśli mówimy o samodzielnym, “chałupniczym” dostosowaniu butów do stopy to sytuacja za luźnych butów jest dużo bardziej korzystna niż w przypadku butów za wąskich. Odwrotnie niż w profesjonalnym serwisie.
W przypadku butów za luźnych w kostce lub pięcie stosuje się po prostu odpowiednie wypełniacze w przestrzeni między butem zewnętrznym (plastikowym) a miękkim botkiem wewnętrznym. Tego typu akcesoria-wypełniacze najlepiej wykonać z samoprzylepnej pianki EVA. Takie pianki dostępne są o różnej grubości i twardości. Warto zapytać o nie na przykład w dobrym zakładzie szewskim.
Elementy dystansowe/ wypełniacze są doklejane do botka wewnętrznego od zewnętrznej jego strony. Czyli znajdują się one dokładnie w przestrzeni między butem zewnętrznym a botkiem wewnętrznym. Wypełnienie tej przestrzeni przez odpowiedniego kształtu wklejkę powoduje wypychanie botka do wewnątrz, zmniejszając jednocześnie przestrzeń w samy bucie. To powoduje lepsze dopasowanie i rozwiązuje nasz problem.

Za luźne buty narciarskie – modyfikacja obszerności w okolicy pięty i kostek.

W przypadku luzu w obrębie pięty stosuje się wklejkę dystansową o kształcie zbliżonym do motyla, która obejmuje pietę od góry, stabilizując ją. Dodatkowo może ona jednocześnie zniwelować częściowo lub w całości luz w obrębie kostek. Za luźne buty narciarskie w obrębie pięty to bardzo częsty przypadek, ale zniwelowanie tego luzu tym sposobem nie jest ani skomplikowane ani zbyt pracochłonne.

za luźne buty narciarskie

W przypadku luzu w obrębie kostek stosuje się najczęściej okrągłe wklejki z pustym środkiem, tak aby kostka została “objęta” przez to wypełnienie. Za luźne buty narciarskie w obrębie kostek stają się dzięki tym “wypełniaczom” bardziej obcisłe i mniej obszerne.

Za luźne buty narciarskie

Oczywiście wklejki tego typu można i powinno się zgodnie z potrzebami docinać, doklejać czy też przesuwać aż do momentu osiągnięcia pełnego komfortu i stabilizacji stopy w bucie narciarskim.
Ta część modyfikacji butów narciarskich jest może trochę bardziej skomplikowana niż dokładanie wkładek dystansowych pod stopę ale przy odrobinie cierpliwości nie powinno być z tym problemu. Trzeba pamiętać również, że omawiane tu wszystkie sposoby modyfikacji obszerności butów są metodami “nieinwazyjnymi” i w każdej chwili można usunąć, bądź poprawić wszystkie dodane elementy dystansowe. Dlatego bez obaw można samodzielnie przystąpić do tego typu działań.

Czy można kupować buty na wyrost dla dzieci?

Często zdarza się, że kupując buty dla dziecka dokładamy dodatkowe centymetry w zakresie ich długości. Żeby jeszcze były na przyszły rok. Żeby dłużej mógł w nich pojeździć. Żeby trochę zaoszczędzić.
Tak naprawdę nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zrobimy to mądrze. Dołożenie nawet 2-3 rozmiarów (2-3cm) w przypadku dobrze zbudowanego chłopca może być OK. Ale jeśli jest to bardzo drobna i szczupła dziewczynka – tu trzeba się już przyjrzeć dokładniej. Za luźne buty narciarskie mogą bowiem być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do kontuzji. Nie możemy dopuścić do sytuacji gdzie przy maksymalnie dopiętych butach będzie w butach bardzo duży luz, szczególnie “na boki”.

Co w przypadku za dużych butów narciarskich dla dziecka?

Sposób na dopasowanie takich za luźnych butów jest jednak dość prosty. Przy butach kupowanych “na wyrost” zastosować trzeba trik z lifterem. Dodatkowa wkładka/wkładki pod stopą spowodują, że zostanie ona uniesiona. Uniesienie stopy w bucie na odpowiednią wysokość ustabilizuje ją, dzięki czemu but będzie w pełni bezpieczny. Z wiekiem możemy po prostu usuwać kolejne wkładki z pod stopy, zwiększając przez to obszerność tych butów i robiąc miejsce dla rosnącej stopy. Tak zresztą postępuje tez kilku światowych producentów oferując buty dla dzieci “rosnące razem ze stopą”. Stosują oni w swoich produktach ten sam patent z usuwanymi wkładkami. Dzięki temu obszerność buta wraz z usuwanymi wkładkami zwiększa się a but “rośnie” tak jak stopa.

Za duże czy za obszerne ?

Generalnie problem za dużych butów narciarskich, w sensie ich długości jest dużo mniej istotny niż za duża obszerność butów. Za luźne buty narciarskie czyli te za obszerne stwarzają dużo większe zagrożenie niż te za duże tylko na długości. Problem obszerności uda nam się rozwiązać przez odpowiednie uniesienie stopy dzięki zastosowanym wkładkom. Stopa zostanie automatycznie uniesiona i ustabilizowana a pięta “wciśnięta” w swoje miejsce przez zapięcie/dopięcie butów w części śródstopia. Tak ustabilizowana stopa na pewno też nie będzie przesuwała się w bucie w zakresie przód-tył. Dodatkowa pusta przestrzeń przed palcami nie będzie w niczym przeszkadzała. Nie trzeba też jej wypychać watą :-).

Bootfiting czy serwis domowy ?

Wszystkie opisane w obu częściach sposoby na za luźne buty narciarskie są sprawdzone i stosowane z powodzeniem od wielu lat. W warunkach “serwisów z Bootfitingiem” stosuje się je również, lecz ubrane w fachowe i budzące szacunek lub groźnie brzmiące nazwy. Stąd lifter zamiast wkładka, bootfiting zamiast dopasowanie butów i personalizacja zamiast indywidualny dobór. Oczywiście można nazywać te same rzeczy w różny sposób, dorabiając do tego nie wiadomo jaką otoczkę. Można też rozwiązać problem za luźnych butów narciarskich samodzielnie, w zaciszu domowym i domowymi sposobami, które jednak będą tak samo skuteczne jak te serwisowe o wydumanych, pseudoprofesjonalnych nazwach.
Każdy może wybrać

Kogo dopytać i gdzie kupić?

Ogólnie o tym jak dobrać buty narciarskie możesz również przeczytać więcej w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. Jeśli zakupione przez Ciebie buty będą wymagały dodatkowego dopasowania warto zapoznać się dokładnie z tym artykułem oraz z jego pierwsza częścią. Opisujemy tam bardzo szeroko problem za luźnych butów narciarskich i nie tylko.
Bardzo szeroki wybór butów narciarskich, wszystkich najlepszych marek, w świetnych cenach, znajdziesz w naszym sklepie, klikając w link obok – buty narciarskie

Zawsze możesz również zapytać o poradę naszych doświadczonych sprzedawców, którzy na pewno chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości związane z zakupem butów narciarskich.

No Comments

Post a Comment