SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

16064
post-template-default,single,single-post,postid-16064,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak prawidłowo smarować narty?

Jak prawidłowo smarować narty?

Jak prawidłowo smarować narty?

Oceń ten artykuł.

Jak prawidłowo smarować narty? Smarowanie ślizgów nart jest niezbędne, jeśli chcemy utrzymać dobrą przyczepność nart na stoku. W celu dokonania tego, należy przygotować odpowiednie narzędzia oraz miejsce. Jednakże, bez względu na to jakie narty planujesz smarować, jest to zadanie łatwe do wykonania.

Narzędzia serwisowe

Jak prawidłowo smarować narty?
Jak prawidłowo smarować narty?

Chcąc nasmarować narty do narciarstwa alpejskiego oraz narty skitourowe, potrzebne będą następujące narzędzia:

Imadła narciarskie, zamontowane na stabilnym stole warsztatowym, które umożliwią stabilne przytrzymanie narty podczas smarowania i konserwacji.

 1. Żelazko do smarowania nart, które pozwoli na równomierne rozprowadzenie smaru na ślizgu nart.
 2. Cykliny z pleksiglasu, które pomogą usunąć nadmiar smaru z nart. Warto pamiętać, aby używać cyklin zgodnie z kierunkiem zjazdu.
 3. Szczotki z włosiem z mosiądzu lub szczeciny dzika, które pozwolą na dokładne wyszczotkowanie smaru z nart, a tym samym zapewnią lepszy poślizg.
 4. Kostki uniwersalnego smaru, które będą niezbędne do smarowania nart. Dobrze jest mieć smar dostosowany do temperatury śniegu, jednak uniwersalny smar sprawdzi się w większości przypadków.

Aby nasmarować narty do narciarstwa alpejskiego oraz skitourowe, potrzebne będą następujące narzędzia: imadła narciarskie wysokiej jakości, których koszt wynosi nieco ponad 500 zł za parę. Za około 500 zł można również nabyć zestawy do smarowania, w skład których wchodzą: żelazko, cyklina z pleksiglasu, jedna lub dwie szczotki oraz kostka uniwersalnego smaru. Ponieważ smar do stosowania na gorąco w sklepie narciarskim kosztuje około 15 EUR, a pełny serwis nart to wydatek od 170 zł do 240 zł, koszt narzędzi do smarowania zwróci się w ciągu kilku sezonów.

Dodatkowe akcesoria, takie jak nylonowa szczotka lub szczotka obrotowa, którą można przymocować do wiertarki, pozwolą uzyskać idealne wykończenie i zaoszczędzić czas.

Jeśli planujesz wykonać samodzielnie wszystkie czynności serwisowe, będziesz potrzebował także kilku narzędzi do ostrzenia krawędzi nart.

Instrukcja smarowania nart – Jak prawidłowo smarować narty?

Imadło do serwisowania nart
Imadło do serwisowania nart

Niezbędny czas na smarowanie jednej pary nart to około 30 minut. Podczas tego procesu może wystąpić bałagan, dlatego warto znaleźć odpowiednie miejsce do pracy, takie jak warsztat, garaż lub odkryte miejsce na zewnątrz, które jest łatwe do posprzątania i chroni przed wiatrem.

Czyszczenie ślizgów desek.

Czyszczenie ślizgów desek. Rozpocznij od szczotkowania ślizgu https://snowsport.pl/narty_zjazdowe-k386.html zgodnie z kierunkiem zjazdu, używając szczotki mosiężnej lub szczotki z włosiem ze szczeciny dzika. W przypadku bardzo zabrudzonych ślizgów, warto użyć zmywacza do smarów w płynie i czystej ściereczki, aby usunąć jak najwięcej brudu przed szczotkowaniem.

Nakładanie smaru przy pomocy żelazka. Ustaw żelazko na temperaturę wskazaną na kostce smaru, zazwyczaj około 100˚C w przypadku smaru uniwersalnego. Kiedy żelazko osiągnie odpowiednią temperaturę, przyłóż kostkę smaru do jego powierzchni, tak aby roztopiony smar mógł ściekać na ślizg narty. Następnie równomiernie rozprowadź smar po ślizgu, przesuwając żelazko. Unikaj pozostawiania żelazka w jednym miejscu zbyt długo, aby nie uszkodzić nart.

Zatroszcz się o ślizg. Aby przystąpić do skrobania i szczotkowania ślizgu nart, należy odczekać około 10 minut, aż smar wystygnie i stwardnieje.

Następnie należy zeskrobać smar z pomocą cykliny z pleksiglasu, pamiętając, aby zawsze skrobać zgodnie z kierunkiem zjazdu. W czasie skrobania należy dociskać cyklinę kciukami i kontynuować, aż usuniemy cały smar z nart.

Ważne jest także, aby usunąć smar z krawędzi i ścian bocznych nart, co można zrobić za pomocą wycięć w niektórych cyklinach.

Na koniec należy wyszczotkować ślizg nart przy użyciu szczotki mosiężnej lub z włosiem ze szczeciny dzika. Można również użyć nylonowej szczotki, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt. Ważne jest, aby zawsze szczotkować zgodnie z kierunkiem zjazdu, od przodu do tyłu.

Wybieramy właściwy smar do nart

Jak prawidłowo smarować narty - smary do nart - opis
Jak prawidłowo smarować narty?

Chcąc zapewnić sobie odpowiedni smar dla twoich nart, możesz zdecydować się na uniwersalny smar, który sprawdzi się dobrze w większości warunków, szczególnie dla narciarzy rekreacyjnych. Zalecamy wybór smaru biodegradowalnego, który ograniczy zanieczyszczenie śniegu.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy poślizg, możesz wybrać smar, który jest przeznaczony dla konkretnych temperatur śniegu. Wyróżniają się one różnymi kolorami:

 • Zielony smar: odpowiedni do bardzo zimnego śniegu, o temperaturze od -32°C do -12°C;
 • Niebieski smar: idealny do zimnego śniegu, o temperaturze od -12°C do -6°C;
 • Fioletowy smar: rekomendowany do śniegu o temperaturze od -8°C do -2°C;
 • Czerwony smar: najczęściej używany do śniegu o temperaturze od -4°C do +1°C;
 • Żółty smar: dedykowany do mokrego śniegu, o temperaturze powyżej 0˚C, idealny do jazdy na nartach wiosną.

Oprócz kolorowych smarów, dostępne są różne rodzaje smarów, których zawartość fluoru bezpośrednio wpływa na ich wydajność i cenę:

 • Hydrokarbonowy (CH): smar bez fluorków, dedykowany dla narciarzy rekreacyjnych o dobrej jakości;
 • Niskofluorowy (LF): smar z dodatkiem nieco fluoru, co wpływa pozytywnie na jego właściwości;
 • Wysokofluorowy (HF): smar dla zawodników i profesjonalistów, idealny do narciarstwa alpejskiego i klasycznego, z dużą zawartością fluoru.

Przesmaruj narty po zakończonym sezonie

Jak prawidłowo smarować narty? - szczotki do nart - opis
Jak prawidłowo smarować narty?

Kiedy nadchodzi czas na przechowywanie nart po sezonie, ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu ślizgów poprzez nałożenie ostatniej warstwy smaru.

Najpierw oczyść ślizgi i nałóż warstwę uniwersalnego smaru (lub smaru na zimny śnieg) bez zeskrobywania. Ta warstwa smaru będzie chronić i pielęgnować ślizgi Twoich nart przez całe lato. W następnej zimie wystarczy tylko zeskrobać smar ze ślizgów nart i gotowe!

Jeśli nie masz czasu, aby nasmarować swoje narty na gorąco, w sklepach dostępne są płynne smary, które można nakładać bezpośrednio na ślizgi za pomocą czystej ściereczki. Jednakże, jest to krótkotrwałe rozwiązanie i należy stosować tę metodę tylko w nagłych przypadkach. Płynne smary zazwyczaj wysuszają ślizgi. Nie ma nic lepszego niż dobry, gorący smar!

Akcesoria, smary i narzędzia kupisz na SnowSport.pl

Atomic
Atomic

Smary i narzędzia, a także inne akcesoria do serwisowania nart znajdziesz w sklepie narciarskim SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst –  Jak Wybrać Narty? Poradnik Zakupowy.

No Comments

Post a Comment