SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

16080
post-template-default,single,single-post,postid-16080,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak wybrać buty snowboardowe?

Jak wybrać buty snowboardowe

Jak wybrać buty snowboardowe?

Jak wybrać buty snowboardowe? Buty na snowboard stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, który decyduje o jakości Twojej jazdy na stoku. Dobór właściwych butów pozwala na utrzymanie stabilności i wygodę podczas snowboardingu. Przekłada się to na dłuższe i bardziej intensywne jazdy. Z tego powodu, warto poświęcić nieco więcej czasu i pieniędzy na zakup butów, które zapewnią komfort Twoim stopom.

Rozmiar i dopasowanie butów snowboardowych

Jak wybrać buty snowboardowe
Jak wybrać buty snowboardowe?

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów snowboardowych, jest dopasowanie. Nawet jeśli znajdziesz but, który pasuje do Twojego stylu jazdy, posiada odpowiedni flex i jest wyposażony w Twój ulubiony system sznurowania, ale nie będzie dobrze dopasowany to prawdopodobnie będziesz miał obolałe stopy już w czasie jazdy. Przełoży się to na Twoją jazdę, która będzie mniej efektywna i mniej przyjemna. But snowboardowy musi być precyzyjnie dopasowany, komfortowy i bezpieczny. Nie powinien powodować bólu. Większość butów wymaga kilku dni jazdy, aby but wewnętrzny dopasował się do stopy. Zatem po wyjęciu z pudełka buty do snowboardu powinny być stosunkowo ciasne. Jeśli buty sprawiają wrażenie wygodnych po wyjęciu z pudełka, prawdopodobnie są za duże i z czasem zaczną stwarzać coraz więcej problemów.

Podczas przymierzania buta snowboardowego w celu najlepszego dopasowania, zwróć czujnie uwagę na trzy rejony: palce, pięty i szerokość buta. W odpowiednio wybranym bucie snowboardowym palce muszą przylegać do przedniej części buta. Nie powinny jednocześnie zawijać się do wewnątrz. W rezultacie powinny mieć wystarczająco miejsca, aby można było swobodnie ruszać palcami. Po zgięciu kolan do przodu pięta musi zostać na swym miejscu. Kiedy pięta przesuwa się, najpewniej po dłuższej jeździe będziesz odczuwać dyskomfort, może nawet ból i zmęczenie podczas jazdy na desce snowboardowej. Jeżeli masz szczególnie wąską zbudowaną piętę i czujesz luz w tym rejonie, wiedz, że są modele butów, które posiadają systemy uprzęży. Blokują one piętę i zapewniają bezpieczniejsze dopasowanie.

Jeśli chodzi o rozmiar, zacznij od buta, który odpowiada Twojemu rozmiarowi stopy w oparciu o odpowiednie narzędzie pomiarowe. Kiedy masz szeroką stopę lub nie jesteś pewien, jaki rozmiar buta wybrać, zalecamy, aby zmierzyć stopę przez specjalistę w sklepie, ponieważ zwykłe rozmiary butów nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty rozmiar stopy. Jeśli masz szeroką stopę, istnieją modele butów, które są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić Ci dodatkowy luz.

Flex w butach snowboardowych – Jak wybrać buty snowboardowe?

Jak wybrać buty snowboardowe?
Jak wybrać buty snowboardowe?

Buty snowboardowe mają wiele cech, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Jedną z tych cech jest flex. To tzw. elastyczność buta, która wpływa na styl jazdy oraz komfort podczas snowboardingu. Dostępne są buty z miękkim, średnim oraz sztywnym flexem. Każdy z nich zaprojektowany z myślą o różnych potrzebach i preferencjach snowboardzistów. Początkujący i parkowi riderzy zazwyczaj wybierają miękkie lub średnie buty. Zapewniają one lepszą amortyzację i bardziej elastyczne dopasowanie. Natomiast zaawansowani snowboardziści wolą buty sztywniejsze i bardziej odporne. Pozwalają one na lepsze sterowanie deską i większą precyzję jazdy w trudnym terenie. Ostatecznie wybór butów zależy od osobistych preferencji i stylu jazdy. W wyniku tego warto wypróbować różne modele i flexy. Wówczas znajdziesz idealne dopasowane buty snowboardowe do swoich potrzeb.

Liner jaki powinien być?

Buty snowboardowe składają się z kilku części, w tym butów wewnętrznych, które stanowią ważny element wpływający na komfort i dopasowanie. Istnieją różnice między poszczególnymi modelami butów wewnętrznych. Posiadają możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb, systemów sznurowania oraz materiałów. Przed zaciśnięciem skorupy buta należy napiąć sznurówki i inne wewnętrzne sznurowania. W rezultacie uzyska się odpowiednie dopasowanie. Wiele modeli linerów jest wykonanych z materiałów formowalnych termicznie. Pozwala to na ich indywidualne dopasowanie i eliminuje punkty ucisku. W przypadku takich butów wewnętrznych nie powinno się jednak próbować samodzielnie przeprowadzać formowania w domu, lecz skonsultować się z fachowcem.

Przy wyborze odpowiednich butów wewnętrznych warto zwrócić uwagę na takie cechy: jak zatrzymujące ciepło materiały, perforowane panele zapewniające oddychalność oraz podgrzewane wkładki. Jeśli spędzasz dużo czasu na stoku, warto wybrać buty wewnętrzne z perforacją. Zapewni ona suchość i ciepło stóp przez cały dzień. Materiały utrzymujące ciepło oraz podgrzewane wkładki to dobre rozwiązanie dla osób, które łatwo marzną. Jednakże buty o takich właściwościach zazwyczaj kosztują więcej niż standardowe modele.

Rodzaje sznurowania butów snowboarowych

Jak wybrać buty snowboardowe?
Jak wybrać buty snowboardowe?

Buty snowboardowe są wyposażone w różne opcje sznurowania, w tym standardowe sznurówki, system Quicklace oraz BOA®. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety. Wiele modeli łączy je w różne kombinacje. Przy wyborze systemu sznurowania należy brać pod uwagę cenę, wygodę oraz to, co najlepiej odpowiada Twojemu stylowi jazdy. Jeśli jeździsz na snowboardzie tylko od czasu do czasu, to nie potrzebujesz złożonego systemu sznurowania. Wówczas z pewnością docenisz szybkość i wygodę. Natomiast, jeśli jeździsz na desce regularnie, to może warto rozważyć bardziej zaawansowany system dopasowania. Możesz wtedy też wybrać sznurówki, które można łatwo wymienić na stoku. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj wiązania

Konwencjonalne sznurowania

Jak w przypadku standardowych butów, tradycyjne sznurowadła są klasycznym rozwiązaniem stosowanym w butach snowboardowych. Dzięki nim możliwe jest łatwe dopasowanie butów do stopy oraz regulacja nacisku na poszczególne obszary stopy. Niestety, takie sznurowadła są mniej wygodne niż bardziej zaawansowane systemy sznurowania. Mogą wymagać większego wysiłku, aby je zawiązać i utrzymać w ryzach podczas jazdy. W przypadku butów snowboardowych, sznurowadła mogą również łatwo się poluzować w ciągu dnia, co może prowadzić do niekomfortowej jazdy. Niemniej jednak, w porównaniu do bardziej skomplikowanych systemów sznurowania, tradycyjne sznurowadła są łatwiejsze do naprawy w przypadku awarii.

Rozwiązanie BOA

System BOA® to szybki, wygodny i niezawodny sposób na regulację i sznurowanie butów. Kable BOA® są przewleczone przez pokrętła, które umożliwiają łatwą mikroregulację. Systemy BOA® mogą być wyposażone w od jednego do trzech pokręteł oraz różne kombinacje pokręteł i kabli. Ogólnie rzecz biorąc, zakres regulacji wzrasta od dwóch pokręteł w górę. Kable pozostają napięte przez cały dzień i istnieje niewielka szansa, że ​​się zerwą. System BOA® jest zwykle nieco droższy, aw rzadkich przypadkach, jeśli coś pójdzie nie tak, może wymagać wizyty w sklepie w celu naprawy tarczy lub kabla.

System Quicklace

W porównaniu do BOA® i tradycyjnych sznurowadeł, system Quicklace oferuje pośrednią wygodę i trwałość. Większość modeli wykorzystuje jedną sznurówkę do regulacji przedniej części stopy i drugą do dopasowania kostki oraz dolnej części nogi, co pozwala na równomierne rozłożenie nacisku w różnych częściach buta. System Quicklace jest bardziej wygodny i trwalszy niż klasyczne sznurowadła, a w przypadku uszkodzenia można go łatwo naprawić. Sznurówki są zwykle zabezpieczone mocnym mechanizmem blokującym i nie wymagają regulacji w ciągu dnia.

Zwróć uwagę na to jakie but ma podeszwy – Jak wybrać buty snowboardowe?

Najczęściej zaniedbywanym aspektem butów snowboardowych jest ich podeszwa zewnętrzna. Wybór odpowiedniego typu podeszwy może pomóc w dopasowaniu poziomu przyczepności, wyczucia deski, trwałości i zawieszenia do Twoich potrzeb. Podobnie jak w przypadku deski snowboardowej, wybór buta z właściwą podeszwą zależy od stylu jazdy. Podeszwy butów mogą mieć różne właściwości, na przykład być miękkie, porowate, lekkie i wykonane z tworzywa EVA lub solidne, gumowe z dobrze rozmieszczonymi trzonkami dla dodatkowego wsparcia.

Buty ze zintegrowaną podeszwą EVA zapewniają dobrą amortyzację i są idealne do jazdy w bardziej miękkich i elastycznych skorupach. Oferują one wygodę i amortyzację, ale często tracą na przyczepności i trwałości w porównaniu do butów z gumową podeszwą. Buty z pełną podeszwą EVA zazwyczaj są tańsze.

Buty z gumową podeszwą zapewniają większe wsparcie, przyczepność i trwałość. Większość butów z gumowymi podeszwami posiada również podeszwę środkową EVA, co zapewnia amortyzację i wygodę.

Wiele butów snowboardowych ma połączenie tworzywa EVA i gumy. Niektórzy producenci umieszczają gumę w krytycznych strefach narażonych na zużycie i otaczają je materiałem EVA. Bez względu na rodzaj podeszwy, którą wybierzesz, upewnij się, że wiesz, jakie są faktyczne możliwości butów, zanim wyjdziesz w nich na śnieg. Jeśli planujesz wędrówki po śniegu lub chodzenie po chodniku, zalecamy buty z gumową podeszwą, która zapewni Ci dodatkową trwałość i przyczepność.

Znając wszystkie elementy butów snowboardowych i wiedząc, na co zwracać uwagę, będziesz mógł wybrać najlepszy dla siebie model. Wkrótce będziesz gotów na wyruszenie w góry z kompletnym sprzętem.

Buty snowboardowe znajdziesz na SnowSport.pl!

Snowboard
Snowboard

Buty snowboardowe znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Jak Prawidłowo Smarować Narty?

No Comments

Post a Comment