SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

4865
post-template-default,single,single-post,postid-4865,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać buty snowboardowe?

jak dobrać buty snowboardowe

Jak dobrać buty snowboardowe?

Buty to dla snowboardzisty najważniejszy element sprzętu zaraz obok deski snowboardowej. Ich wybór zależny jest od wielu różnych czynników, a w tym wieku, płci czy posiadanych umiejętności. Jak dobrać buty snowboardowe, chcąc sprawnie i komfortowo poruszać się po stoku?

Podział butów ze względu na twardość

Buty snowboardowe dzielą się na miękkie i twarde. Te ostatnie zostały stworzone z myślą o zaawansowanych snowboardzistach. Pozwalają dobrze czuć deskę i ją prowadzić, co jest ważne, jeśli osiąga się większe prędkości. Mimo że większość jest wyposażona w specjalne systemy ułatwiające poruszanie, to są one dość ciężkie i niewygodne do chodzenia. Dużą ich zaletą jest natomiast wysoki stopień ochrony stawu skokowego, kości śródstopia czy samej kostki. Jazda w takich butach mocniej obciąża jednak kolana, przez co narażą one snowboardzistę na kontuzje.

jak dobrać buty snowboardowe

Miękkie buty snowboardowe są elastyczne, zapewniając stabilność kostkom i stopom. Dzięki temu nadają się do freestyle’u i freeride’u. Jazda w takich butach pozwala swobodnie manewrować deską. Problemu nie sprawia też chodzenie, gdyż buty te są znacznie bardziej komfortowe, a przy tym lekkie. Zaleca się je dzieciom, kobietom i początkującym.

jak dobrać buty snowboardowe

Budowa buta snowboardowego — but wewnętrzny i zewnętrzny

Większość butów snowboardowych składa się z buta wewnętrznego i zewnętrznego. Wewnętrzna jego część to wkładka odpowiadająca za usztywnienie pięty oraz kostki. Część ta od buta zewnętrznego jest niezależna i można ją wyjmować w celu suszenia. Stanowi też dodatkową izolację cieplną. Wkładki takie wykonane są z laminatów bądź pianki poliuretanowej. Lepsze są te pierwsze, dobrze trzymające ciepło, a przy tym oddychające. Jako że but wewnętrzny musi dobrze przylegać do stopy, powinien mieć też niezależny system sznurowania lub zapinania.

jak dobrać buty snowboardowe

But zewnętrzny musi być nieprzemakalny i wykonany ze skóry syntetycznej, gumy, nubuku bądź innego materiału, który nie przepuszcza wody. Dobry but ma też antypoślizgową podeszwę, która ułatwia chodzenie po śliskiej nawierzchni. Wybierając buty snowboardowe, uwagę zwrócić trzeba też na znajdujące się w podeszwie rowki. Muszą one być na tyle płytkie, aby nie dostał się tam śnieg, który utrudni wpięcia buta. Ważny jest też sposób jego wiązania. Dobre są sznurówki, dzięki czemu łatwiej dopasować takie obuwie. Sznurówki znajdziemy w butach wiodących producentów sprzętu dla snowboardzisty, a w tym buty snowboardowe Burton, FLOW, Nitro, Head czy Raven.

jak dobrać buty snowboardowe

Jakie cechy dodatkowe mają buty snowboardowe?

Buty snowboardowe mogą mieć również wiele cech dodatkowych, dzięki którym zyskują one na funkcjonalności. Takimi dodatkami mogą być wkładki wzmacniające cholewki, wkładki antybakteryjne, dodatkowe systemy trzymania pięty, zewnętrzne wzmocnienia okolic piety i kostek, systemy eliminujące puste przestrzenie między wkładką a butem zewnętrznym, jak i system ratunkowy Recco, który pomaga znaleźć zaginionego snowboardzistę.

jak dobrać buty snowboardowe

W związku z tym, że buty snowboardowe są bardzo różne, duża różnorodność występuje też wśród ich cen, szybujących od 200 zł w górę. Za te najdroższe zapłacić trzeba znacznie ponad tysiąc. Szukając oszczędności, dobrym wyborem będzie więc zakup butów z poprzedniego sezonu. Takim obuwiem będą buty Flow 2017/18.

No Comments

Post a Comment