SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

16286
post-template-default,single,single-post,postid-16286,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących?

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących?

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? Snowboardziści wraz z rozwojem swoich umiejętności nabierają własnego stylu jazdy. Łatwiej wówczas, mając większą świadomość swoich potrzeb zdecydować się na odpowiedni sprzęt. Aby dokonać właściwego wyboru deski snowboardowej, istotne jest zrozumienie podstawowych pojęć. Bez względu na to, czy preferujesz styl All Mountain czy freestyle, każdy z nich wymaga sprzętu o specyficznych cechach technicznych. Przyjrzyjmy się zatem, jaka deska snowboardowa będzie najlepsza dla początkujących snowboardzistów.

Deska dla początkujących, czyli jaka?

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? - zdjęcie z FB Head Snowboards
Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? – zdjęcie z FB Head Snowboards

Przy wyborze deski snowboardowej dla początkującego snowboardzisty istotne jest wzięcie pod uwagę przede wszystkim profilu deski. Przeznaczenie deski będzie decydować o jej zachowaniu na stoku. Istnieje pięć podstawowych typów desek, z których można wybierać:

Freestyle. Te miękkie deski są przeznaczone do jazdy na switchu i najlepiej sprawdzają się na dobrze przygotowanych stokach. W przypadku głębokiego śniegu mogą mieć pewne trudności z kontrolą.

All Mountain. To najbardziej uniwersalne deski snowboardowe, idealne do jazdy w różnorodnym terenie. Odporne na najczęstsze błędy popełniane przez mniej doświadczonych snowboardzistów. Z tego powodu polecane są przede wszystkim osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tym sportem.

Freeride. Jest to typ desek dedykowany do jazdy w różnych warunkach, nawet tych wymagających. Deski freeride poradzą sobie zarówno na przygotowanych trasach, jak i w głębokim śniegu.

Jibbing. Deski snowboardowe tego typu są przeznaczone do zabawy niż do szybkiej jazdy. Posiadają podniesioną krawędź. W rezultacie umożliwiają jazdę po poręczach, a specjalna wzmocniona konstrukcja zapobiega odkształceniom.

Buttering. To kolejny typ deski. Przeznaczona przede wszystkim do zabawy. To miękka deska snowboard o kształcie Twin. Posiada zredukowaną długość. W wyniku tego pozwala na wykonywanie różnego rodzaju trików.

Jaki kształt deski snowboardowej wybrać?

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? - zdjęcie z FB Head Snowboards
Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? – zdjęcie z FB Head Snowboards

Kształt deski snowboardowej naturalnie determinuje jej trakcję i zachowanie podczas prowadzenia w różnych sytuacjach. Możemy wyróżnić trzy podstawowe kształty desek snowboardowych:

Twin Tip. Deski symetryczne, w których środek ciężkości jest równomiernie rozłożony, a tył i przód deski mają taką samą długość.

Directional. Deski kierunkowe, które charakteryzują się brakiem symetrii. Środek ciężkości jest przesunięty w kierunku tyłu deski.

Wide. Ten rodzaj desek snowboardowych jest przeznaczony dla osób z rozmiarem buta powyżej 45. Są nieco szersze. W rezultacie zapewnia to, że czubki butów osób o większych stopach nie wystają poza krawędź deski.

Jak zbudowana jest deska snowboardowa?

Budowa deski snowboardowej ma bezpośredni wpływ na jej właściwości oraz reakcję na sygnały wysyłane przez snowboardzistę. Istnieje kilka podstawowych typów konstrukcji desek:

Rocker. Ten typ deski charakteryzuje się zagiętymi ku górze jej końcami. Nie jest najlepszy w prowadzeniu przy dużych prędkościach. Za to jest bardzo zwrotny i przystosowany do obrotów. Jego przeznaczeniem jest swobodna jazda i zabawa.

Camber. Jest to najbardziej popularna konstrukcja desek snowboardowych. Jednak wymaga pewnego poziomu zaawansowania w jeździe. Odznacza się dużą stabilnością przy wysokich prędkościach. Doskonale trzyma krawędź. W wyniku tego gwarantuje większą kontrolę, a to ułatwia energiczną jazdę.

Hybrid. Konstrukcje hybrydowe łączą różne profile desek snowboardowych. Przeznaczone głównie dla bardziej doświadczonych snowboardzistów, gdyż wymagają większej precyzji w prowadzeniu deski. Modele na różne warunki terenowe.

Flat. To płaska i uniwersalna konstrukcja deski. Dzięki płaskiemu profilowi deska snowboardowa doskonale przylega do śniegu, niezależnie od rodzaju podłoża.

Jaką deskę snowboardową wybrać dla początkującego snowboardzisty?

Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? - zdjęcie z FB Head Snowboards
Jak wybrać deskę snowboardową dla początkujących? – zdjęcie z FB Head Snowboards

Jak dobrać deskę snowboardową dla osoby początkującej? Jeźdźcy z nikłym poziomem zaawansowania często popełniają błędy podczas jazdy na desce. Dlatego ważne jest, aby wybrać blat, który jest stabilny i zapewnia dużą kontrolę jazdy. Konstrukcje Flat i Rocker spełniają zdecydowanie te wymagania. Wybierzmy takie deski na start tej niezwykłej przygody.

Pierwszy rodzaj, czyli Flat, odznacza się płaskim profilem. Gwarantuje on stabilność i dobrą sterowność. Za sprawą swojej wszechstronności poradzi sobie niezależnie od tego gdzie zamierzasz jeździć. Budowa Rocker natomiast, serwuje swobodę jazdy i dużą zwrotność. Zaokrąglone krawędzie nie wciskają się w śnieg. Jest także wydajna w czasie jazdy nawet w głębokim puchu.

Osoby początkujące powinny wybrać deskę o konstrukcji Flat lub Rocker. Zapewnią im one stabilność, kontrolę oraz możliwość swobodnej jazdy praktycznie wszędzie.

Rozmiar deski snowboardowej

 Zdjęcie z FB Head Snowboards
Zdjęcie z FB Head Snowboards

Chcąc zachować stabilność podczas jazdy na desce snowboardowej i cieszyć się jazdą po ośnieżonych stokach, musisz jeszcze zwrócić uwagę na wybór deski odpowiednio dopasowanej do swojego wzrostu. Twój wzrost i waga są kluczowymi kryteriami przy wyborze długości deski snowboardowej.

Sprawdzenie, czy deska snowboardowa jest odpowiednio dobrana, jest proste. Postaw ją pionowo przed sobą. Deski dedykowane dla freestylowców powinny im sięgać do ramienia lub brody. Te przeznaczone dla freeriderów powinny dotykać brody lub nosa. Jednak jeśli chcesz znaleźć sprzęt idealnie dopasowany do siebie, najlepiej skorzystać z tabel przedstawiających zależność wzrostu i wagi zamieszczany przez producentów desek. Musisz być świadomy tego, że długość deski snowboardowej ma niezwykle istotne znaczenie dla komfortu śmigania.

Deski snowboardowe znajdziesz na SnowSport.pl!

Deski snowboardowe znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Nauka Jazdy Na Desce Snowboardowej

No Comments

Post a Comment