SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

16044
post-template-default,single,single-post,postid-16044,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak wybrać narty? Poradnik zakupowy.

Jak dobrać narty

Jak wybrać narty? Poradnik zakupowy.

Jak wybrać narty? Kilka lat temu dobór nart był prostszy. Wystarczyło dodać do swojego wzrostu 20-25 cm i mniej więcej tyle miał mieć długość narty. Po wprowadzeniu na rynek nart carvingowych, sprzedawcy zaczęli sugerować klientom, aby wybierali narty sięgające do nosa. Obecnie jednak, gdy istnieje tak wiele różnych typów i modeli nart na rynku, te metody nie są wystarczające. Wszystko zależy od rodzaju desek, na które się zdecydujemy.

Jakiej długości narty wybrać?

Dobór odpowiedniej długości nart zależy od specyfiki danej dyscypliny narciarskiej. W przypadku nart sportowych lub freeride’owych, należy zwrócić uwagę na specjalistyczne zasady doboru długości. Dla większości narciarzy amatorów, którzy posiadają tylko jedną parę nart uniwersalnych, polecane są deski z grupy allround lub allmountain. W przypadku takich nart, ważne jest uwzględnienie masy ciała narciarza oraz rodzaju trasy, którą planuje on zjeżdżać. Przeciętny Europejczyk o wzroście 180 cm i wadze 80 kg, jeżdżący na trasach oznaczonych kolorem czerwonym, powinien wybrać narty o długości 170–175 cm. Dla pań o wzroście 170 cm i wadze 60 kg, odpowiednie długości to 155–163 cm. Zasada ta może być modyfikowana w zależności od specyfiki danej pary nart. Im bardziej taliowane są deski, tym krótsze mogą być. Narty slalomowe używane są w najmniejszych długościach ze względu na mocne taliowanie.

Warto jednak pamiętać, że są odstępstwa od tych zasad. Osoby lżejsze niż „przeciętni Europejczycy” powinny wybierać narty z dolnego zakresu lub nawet poniżej prezentowanej skali. Cięższe – z górnego lub powyżej. W procesie doboru nart znacznie istotniejsza jest masa ciała niż wzrost. To ten drugi ona ma wpływ na stopień ugięcia nart w skrętach.

Długość nart, a styl jazdy. Jak dobrać narty?

Jak wybrać narty?
Jak wybrać narty?

Pytanie, czy styl jazdy narciarza ma wpływ na dobór długości nart, jest bardzo istotne. Jednak odpowiedź na nie nie jest prosta. Wszystko zależy od sposobu poruszania się na nartach. Narciarze jeżdżący nowocześnie, czy chcący się tak nauczyć, powinni wybierać w rezultacie deski nieco krótsze (w przypadku nart allround, a nie sportowych czy freeride). Na większości tras będą skręcać ciętymi krawędziami. Z kolei narciarze o tradycyjnej technice jazdy, z dużą i częstą fazą ślizgową w skrętach, będą bardziej zadowoleni z nart nieco dłuższych. Dadzą im one więcej stabilności.

Często uważa się, że dla początkujących narciarzy najlepiej dobrać bardzo krótkie narty, ponieważ łatwiej się na nich skręca. Jednakże, osoby uczące się w sposób tradycyjny, poprzez płużenie (co dotyczy ogromnej większości narciarzy), uzyskają większą stabilność na deskach dłuższych i mniej taliowanych. Jedynie nieliczni, którzy uczą się indywidualnie od podstaw technik równoległych z wykorzystaniem kształtu nart, mogą na początku wybierać mocno taliowane i bardzo krótkie narty. Narty sportowe (do slalomu i giganta) oraz freeride’owe mają swoje specyficzne wymagania. Ich użytkownicy zwykle doskonale wiedzą, jakiej długości nart powinni używać. W przypadku slalomu używamy nart krótkich lub bardzo krótkich (wymagają tego skręty cięte o niewielkich promieniach), a w przypadku giganta i freeride nart długich, ponieważ tylko one zapewnią właściwą stabilność przy dużych prędkościach (w przypadku freeride także wyporność w głębokim śniegu).

Rocker jest bardzo istotny

W ostatnich latach wielu producentów nart wprowadza w swoje konstrukcje tzw. rocker. Jest to wczesne podgięcia dziobów (a czasem także tyłów), dzięki którym te części nart nie mają kontaktu z powierzchnią śniegu, gdy deska leży płasko. Taki zabieg znacznie skraca długość kontaktu krawędzi podczas jazdy po płaskim terenie i ułatwia manewrowanie nartami. Jednak po przechyleniu nart na krawędź, rocker znika i narty uzyskują pełną długość krawędzi, co zwiększa ich stabilność. Choć używanie nart z rockerem w narciarstwie na stoku (poza trasami są one bez wątpienia korzystne) wciąż jest przedmiotem dyskusji i ma swoich zwolenników i przeciwników. Naszym zdaniem na poziomie amatorskim, są one niewątpliwym ułatwieniem, szczególnie dla osób słabo i średnio zaawansowanych. Warto jednak pamiętać, że narty z rockerem dobieramy o kilka centymetrów dłuższe niż te bez rockera.

Jaką szerokość pod butem wybrać?

Jak wybrać narty?
Jak wybrać narty?

Obecnie popularnym trendem jest produkcja nart, które są nieco szersze na odcinku pod butem. Według nas jest to dobry wybór dla większości średnio zaawansowanych narciarzy. Narty o szerokości między 70 a 80 mm na odcinku pod butem są bardziej wszechstronne niż wąskie narty. Świetnie sprawdzają się w różnych warunkach śniegowych. Ponadto, posiadają większą stabilność przy mniejszej długości.

Na jakie wiązania narciarskie się zdecydować?

Aktualnie większość nart dostępnych na rynku jest sprzedawana z wiązaniami zamontowanymi na szynach. Pozwala to na dopasowanie ich do butów o różnych rozmiarach. Jedynie deski freeride oraz te dedykowane sportowcom są wyjątkami. Choć wybór może być ograniczony, warto zwrócić uwagę na jakość wiązań, ponieważ to one zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach. Co roku lub co dwa lata warto sprawdzić ich funkcjonalność na specjalnej maszynie w serwisie oraz dostosować ustawienia siły wypięcia. Pamiętajcie, że narty bez osłony na dachu samochodu narażone są na uszkodzenia spowodowane solą i brudem z jezdni, które mogą wpłynąć negatywnie na działanie wiązań. W takim przypadku zalecamy użycie pokrowca lub skrzyni na dachu do transportu nart.

Serwis nart

Na zakończenie warto poruszyć temat serwisowania nart. Współczesne narty carvingowe oferują doskonałe wrażenia z jazdy, o ile ich krawędzie są ostre i dobrze trzymają na zmrożonych stokach. Choć ślizgi są wykonane z tworzywa sztucznego, wciąż wymagają częstego smarowania, aby narty osiągały większą prędkość i łatwiej skręcały. Naszym zdaniem nie należy oszczędzać na serwisowaniu. Deski powinny być ostrzone i smarowane przynajmniej raz na sześć do siedmiu dni jazdy. Warto znaleźć zaufany serwis, który podejmie się zadania i wysłucha naszych uwag i potrzeb.

Narty najdziesz Na SnowSport.pl!

Jak wybrać narty?
Jak wybrać narty?

Narty zjazdowe znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Jak Wybrać Rozmiar Butów Narciarskich?

No Comments

Post a Comment