SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

16025
post-template-default,single,single-post,postid-16025,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich? Wybór odpowiednich butów to jedno z najtrudniejszych zadań przy wyborze sprzętu narciarskiego. Cały dzień spędzamy na stoku, często w ekstremalnych warunkach pogodowych. Dlatego Buty narciarskie muszą być wygodne i ciepłe. Co najważniejsze jednak, działają jako łącznik między naszymi kończynami, a naszymi nartami. Są więc odpowiedzialne za przekazywanie impulsów od pilota, czyli nas. Trzeba też pamiętać, że selekcja odpowiednich butów dla nas jest żmudna i lepiej dać sobie dużo czasu – co najmniej półtorej godziny – , niż męczyć się na stoku. Można też kupić dobrze dopasowane buty narciarskie przez Internet.

Dobrze dobrany but powinien pomóc nam w utrzymaniu prawidłowej postawy na nartach, przenosząc kąty nachylenia podeszwy i cholewki (odpowiednio około 8° i 12-20°) na układ kostny. Zbyt duże buty nie zrobią tego skutecznie, więc nie zapewnią wystarczającej kontroli nad nartą.

Jaki typ butów narciarskich wybrać?

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich
Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Zanim przejdziemy do doboru rozmiaru, musisz zastanowić się, jakiego rodzaju butów potrzebujesz. Wybierz inny but do jazdy sportowej, rekreacyjnej lub terenowej, a inny do nauki. Należy pamiętać, że buty i narty to jedna całość i należy je odpowiednio dobierać. Dlatego narciarze sportowi potrzebują precyzyjnych, wąskich i sztywnych butów sportowych. Narciarz rekreacyjny z nartą all-round powinien skupić się na komforcie, a nie na wydajności i wybrać bardziej elastyczne i szersze buty.

Jaki flex butów narciarskich będzie odpowiedni?

Ogólna zasada jest taka, że ​​przeciętny Europejczyk -180 cm wzrostu, 80 kg -, już na średnim poziomie, czy też jeżdżący swobodnie powinien wybrać but o sztywności (elastyczności) 110. Ta wartość dla kobiet (170 cm, 60 kg) wynosi 90 jednostek flex. Każdy, kto jest lżejszy lub ma mniejsze umiejętności, powinien wybrać bardziej elastyczny but, a każdy, kto jest cięższy lub bardziej techniczny, powinien wybrać sztywniejszy but. Charakterystyka flexu zwykle napisana jest na skorupach butów, dużymi cyframi. W rezultacie trudno tutaj o pomyłkę. Przy okazji porada. Nie powinniśmy się obawiajcie butów o trochę wyższej wartości flekx. Bardziej precyzyjne buty pomogą nam zaoszczędzić sporo sił podczas całego dnia na nartach.

Rozmiar butów jest ważny

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich
Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Gdy już zdecydujesz się na rodzaj i sprężystość buta (w sklepie jest zazwyczaj kilka modeli różnych firm, które spełniają Twoje kryteria wyboru), czas zmierzyć stopę w cienkich skarpetach narciarskich. Za pomocą specjalnego przyrządu określa się długość i szerokość stopy zarówno w stanie nieobciążonym (siedzącym), jak i obciążonym (stojącym). Bardziej interesuje nas pierwszy pomiar.

Wśród narciarzy często panuje zakorzenione przekonanie, że buty narciarskie należy wybierać o rozmiar większe, niż buty na co dzień. Nie ma w tym nic wiarygodnego. Podeszwy nowoczesnych plastikowych butów są tak sztywne, że w ogóle się nie wyginają. Nie potrzebujesz więc więcej miejsca, aby wygodnie się poruszać. Jednocześnie zbyt duże buty mogą całkowicie zrujnować naszą pozycję na nartach, ponieważ zmuszają nas do przyjęcia pozycji wyprostowanej w kolanie, czego zdecydowanie nie chcemy.

Jedynym sposobem, aby upewnić się, że but ma właściwy rozmiar, jest wyjęcie wkładki z buta i wsunięcie stopy do wydrążonej plastikowej skorupy. Po lekkim kontakcie palców z przodem buta sprawdzamy ilość miejsca między piętą, a tylną ścianą. Dla większości narciarzy powinno to wynosić około 1,5 cm – może mniej dla sportowców. Tylko dla dzieci i zupełnie początkujących, pozostaw około 2 cm luzu, ale nie więcej! W ten sam sposób możemy określić szerokość. Z każdej strony odległość od krawędzi stopy do ściany bocznej powinna wynosić około 3 mm.

Przymiarka butów narciarskich

Jak wybrać rozmiar butów narciarskich
Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Po wybraniu odpowiedniego rozmiaru możemy w końcu przystąpić do mierzenia. Zanim to zrobimy, gorąco polecam wymianę fabrycznych wkładek na buty, które lepiej podtrzymują łuk. Najlepiej jest wykonać wkładki termoformowane, które dokładnie odzwierciedlają kształt stopy. Wyginamy język do przodu na zewnątrz i wkładamy stopę do środka. Tutaj niespodzianka! Buty wydają się za małe. Oczywiście, ponieważ nie mają zapięć. Jednak zanim zapiemy klamrę, pociągnijmy za tylną krawędź wkładki, aby wyprostować wszelkie możliwe zagięcia i zabezpieczyć piętę na miejscu

Klamry – jeśli to możliwe – zapinanym od góry. Jeśli nie możemy złapać pierwszej, zaczynijmy od drugiej. Klamry cholewki muszą być zapinane bardzo ciasno, ponieważ trzymają stopę w miejscu. Po trzecie, lekko zapinamy przednią klamrę i zamykamy klamrę na podbiciu tylko jednym palcem. Taką kolejność stosujemy w czasie przymiarki, ale również na co dzień w czasie narciarskich wyjazdów.

Nie jesteśmy w stanie skutecznie ocenić rozmiaru, dopóki wszystkie klamry nie zostaną zapięte, a to zajmuje co najmniej piętnaście minut. Trzeba poczekać, aż pianka EVO, z której wykonana jest wkładka, dostosuje się do naszych stóp, gdyż reaguje na ciepło naszego ciała i dostosowuje się do naszych parametrów. Po tym czasie możemy w końcu ocenić: czy mamy wystarczająco dużo miejsca na palce; czy pięta pozostaje na swoim miejscu nawet przy próbie uniesienia; czy nie ma punktów ucisku. Powtarzamy ten proces z dwoma lub trzema innymi porównywalnymi modelami, aby wybrać najwygodniejszą opcję.

W większości nowoczesnych butów narciarskich można również modelować termicznie wyściółkę wewnętrzną, co znacznie poprawia komfort użytkowania.

Komfort cieplny w butach narciarskich – Jak wybrać rozmiar butów narciarskich?

Liner
Liner

Wiele osób może być zaskoczonych szczelnością buta i z niepokojem pytać o komfort termiczny. Spokojnie – wyściółka nowoczesnych butów narciarskich jest wykonana z bardzo dobrej izolacji i mróz nie powinien nas straszyć. Próba dopasowania butów, które są zbyt duże, zakładając grubszą skarpetę, zawsze kończy się niepowodzeniem. W takiej sytuacji narciarze mają tendencję do nadmiernego zaciskania podbicia stopy, aby uzyskać dobrą kontrolę nad nartami. Zapięcie klamry trzecie od góry tak mocno odcina dopływ krwi do przodu stóp, że w efekcie szybko marzną nam stopy i jest nam niewygodnie.

Osoby, które pomimo dobrania odpowiedniego obuwia, nadal mają problem z odmrożonymi palcami, powinny zdecydować się na buty z podgrzewanymi wkładkami.

Jak powinno się suszyć buty narciarskie?

Trzeba też pamiętać o tym by zawsze na stok zakładać zupełnie suche buty narciarskie. Inaczej będzie nam zwyczajnie zimno i zepsuje się cała zabawa na stoku. Tylko suchy wkład zapewni odpowiednią izolację. Co dwa, trzy dni jazdy warto wyjąć wkładki z obudowy i osuszyć przestrzeń między nimi. Pomocna przy suszeniu butów narciarskich będzie specjalnie zaprojektowana do nich suszarka. Latem buty należy zapiąć i umieścić w suchym i przewiewnym miejscu.

Wyposażenie na narty znajdziesz na SnowSport.pl!

Klamry
Klamry

Buty narciarskie znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Dobre Gogle Narciarskie Salomon 2023!

No Comments

Post a Comment