SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

17134
post-template-default,single,single-post,postid-17134,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak zacząć jeździć na nartach?

Jak zacząć jeździć na nartach

Jak zacząć jeździć na nartach?

Oceń ten artykuł.

Jak zacząć jeździć na nartach? Narciarstwo to sport o wyjątkowym charakterze, który cieszy się popularnością wśród różnorodnych grup wiekowych. Choć zakup właściwego sprzętu narciarskiego stanowi istotny krok, to nie jest jedynym czynnikiem determinującym sukces na stoku. Istotną rolę odgrywa także technika jazdy, która wymaga ciągłego doskonalenia.

Niniejszy artykuł serwuje wskazówki dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem. Przedstawiamy zagadnienia takie jak krawędziowanie nart, znaczenie odpowiedniego rozłożenia środka ciężkości podczas zjazdu, wybór odpowiedniego toru jazdy oraz niezbędny sprzęt potrzebny do pierwszej wizyty na stoku. Odkryjesz również, na co warto zwrócić uwagę, aby jak najlepiej przygotować się do pierwszych zjazdów.

Pługowanie, czyli jak zacząć jeździć na nartach??

Jak zacząć jeździć na nartach - narciarstwo w pigułce
Jak zacząć jeździć na nartach?

Rozpoczynając przygodę z jazdą na nartach, zaleca się skupienie na fundamentalnych technikach, które umożliwiają kontrolę nad sprzętem, co jest kluczowe na stoku. Początek warto więc zacząć od nauki tzw. jazdy pługiem.

Ta technika, mimo swej prostoty, zapewnia dużą kontrolę nad prędkością podczas zjazdu. Polega na szerokim rozstawieniu pięt i trzymaniu dziobów nart blisko siebie, przy przenoszeniu ciężaru ciała na jedną lub drugą nartę w celu wykonania skrętu.

W trakcie tego podstawowego manewru, należy równomiernie rozłożyć ciężar ciała na obu nartach, utrzymując lekkie ugięcie w kolanach i łokciach. Ważne jest, aby unikać nadmiernego pochylenia się do przodu lub do tyłu, co może zakłócić równowagę.

Poprawa techniki jazdy pługiem oraz ewentualne opanowanie skrętu ślizgowego następuje stopniowo wraz z praktyką. Dlatego warto kontynuować trening, nawet jeśli na początku wydaje się on trudny, a kontrola nad nartami sprawia trudności.

Czas na jazdę carvingową

Jak zacząć jeździć na nartach
Jak zacząć jeździć na nartach?

Osoby, które opanowały już podstawy narciarstwa i czują się pewnie na stoku, zwykle poszukują nowych wyzwań. Jednym z nich jest jazda carvingowa, znana również jako jazda na krawędziach nart. Czym charakteryzuje się ta technika?

Do wykonywania jazdy carvingowej niezbędne są specjalne narty carvingowe, które posiadają unikalne wcięcia. Podczas zjazdu narciarz wykonuje skręty, wykorzystując siłę odśrodkową poprzez przenoszenie środka ciężkości na krawędzie nart. Istotne jest to, że w trakcie kolejnych skrętów narciarz utrzymuje prędkość, co wyróżnia tę technikę.

Warto zaznaczyć, że nawet rekreacyjna jazda carvingowa może być szybka i ryzykowna pod względem kontuzji, dlatego nie jest zalecana dla początkujących narciarzy. Lepiej poczekać z jej próbą do momentu, gdy nabierzemy większego doświadczenia na stoku.

Doskonalenie techniki jazdy na nartach

Jazda na nartach zjazdowych to sport, którego podstawy można szybko opanować podczas jednego wyjazdu w góry. Jednak eksperci i doświadczeni narciarze zgadzają się, że doskonalenie umiejętności narciarskich to proces, który trwa przez całe życie.

Najlepszym sposobem na poprawę swojej jazdy jest regularna praktyka – ci, którzy pokochają ten sport, będą wracać na stok z każdym kolejnym sezonem. Co warto mieć na uwadze, planując wypad w góry i odwiedzenie stoku?

Technika skrętu równoległego, wykorzystywana przede wszystkim przez profesjonalnych narciarzy, opiera się na delikatnym pochyleniu się na krawędziach nart przy jednoczesnym uginaniu kolan i bioder w kierunku skrętu.

Kluczowe jest utrzymanie trzech pozycji: strzałkowej, czołowej (z lekkim nachyleniem w kierunku wewnętrznym podczas siły odśrodkowej) i kierunkowej.

Skuteczna technika jazdy wymaga pełnego zaangażowania ciała, ale istotne jest również odpowiednie wykorzystanie poszczególnych partii mięśniowych i koordynacja ruchów. Unikajmy chaotycznego machania rękoma, co nie przyczyni się do poprawy naszej jazdy.

Co jeszcze musisz wiedzieć ucząc się jeździć na nartach?

Podczas jazdy na nartach ważne jest dbanie o bezpieczeństwo i dostosowanie tras do własnych umiejętności. Poprawa techniki może być osiągnięta poprzez kursy z instruktorem, dostępne dla osób w każdym wieku. Noszenie kasku narciarskiego jest zalecane, aby chronić głowę przed urazami. Ważne jest również unikanie niebezpiecznych sytuacji na stoku i świadome wybieranie tras.

Sprzęt Narciarski Kupisz Na SnowSport.Pl!

Narty znajdziesz w najlepszym sklepie narciarskim online: SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Jakie narty dla początkujących kupić?

Jak zacząć jeździć na nartach - przeczytaj porady ekspertów
Jak zacząć jeździć na nartach?

No Comments

Post a Comment