SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

14975
post-template-default,single,single-post,postid-14975,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jakie buty narciarskie wybrać?

Jakie buty narciarskie wybrać

Jakie buty narciarskie wybrać?

Jakie buty narciarskie wybrać? Owa decyzja podczas zakupów sprzętu zimowego jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie od nich zależy nie tylko komfort jazdy na nartach oraz jej wydajność i osiągi. Buty spajają bowiem Ciebie z nartami. Dobrze wybrane i dopasowane buty narciarskie dają poczucie pełnej kontroli i wsparcia. Sięgnij po garść naszych porad pomocnych przy klikaniu i zakupie w sieci tego rodzaju sprzętu.

Właściwości butów narciarskich

Przy zakupie butów zwróć uwagę na takie elementy jak rozmiar, sztywność, a więc flex, a także kształt skorupy i cholewki. Warto ponadto wybrać model ułatwiający chodzenie z podeszwą Grip Walk.

Warto zaznaczyć, że rozróżniamy buty narciarskie męskie i damskie. Różnią się one przede wszystkim nie tylko kolorystyką, ale ukształtowaniem anatomicznym. Dopasowane są do różnic ciała, głównie w obszarze łydek. Łydki u kobiet, są położone niżej, niż u panów.

Ponadto cholewka, czyli górna część buta w modelach dla kobiet jest dlatego niższa, a do tego rozszerza się do góry. Tylna część damskich butów narciarskich jest naturalnie dopasowana do takiego kształtu łydki.

Wiemy, że kobiety odczuwają intensywniej chłód. W rezultacie buty narciarskie damskie posiadają zazwyczaj dodatkową warstwę ocieplany dbającą o komfort termiczny. W wyniku tego możemy liczyć na lepsze krążenie krwi.

Wybierz flex w butach narciarskich

Jakie buty narciarskie wybrać
Jakie buty narciarskie wybrać?

Niezwykle istotnym czynnikiem w wyborze butów narciarskich jest flex, czyli tzw. indeks sztywności. Mierzy się go w przedziale od 60 do 150. Wybór ten determinują umiejętności narciarza oraz jego waga. Jeżeli masz zaawansowane umiejętności to wybierasz wyższy flex. W rezultacie będziesz mógł wówczas wydajnie przekazywać energię z nóg na deski. Narciarze o większej wadze, powinni również wybrać sztywniejszy flex. Sztywność nie jest ujednolicona, a więc flex może różnić się u poszczególnych producentów.

 • Flex między 60, a 90 dla mężczyzn i pomiędzy 60, a 70 dla kobiet początkujących
 • Między 90, a 110 dla mężczyzn i pomiędzy 70, a 90 dla kobiet średniozaawansowanych
 • Flex powyżej 110 dla mężczyzn i powyżej 90 dla kobiet zaawansowanych
 • Flex 140-150 najlepsi technicy i zawodnicy

Wybierz odpowiednią długość butów

Jakie buty narciarskie wybrać
Jakie buty narciarskie wybrać?

Rozmiar mondo określa długość wkładki w butach narciarskich. Odpowiada dokładnie najdłuższej części stopy. W odróżnieniu do butów do chodzenia na co dzień, muszą być dokładnie dopasowane do stopy narciarzy. Dlatego ważne jest, abyś nie wybierać za dużych butów. Nie wiesz jak poprawnie zmierzyć długość swojej stopy? Podpowiadamy jak to zrobić:

 • Kartkę papieru przyłóż do ściany
 • Kolejno połóż stopę na kartce, a piętę oprzyj o ścianę
 • Teraz lekko ugnij nogę w kolanie i odrysuj kształt swojej stopy
 • Zrób tak samo z drugą stopą
 • Zmierz teraz odległość od ściany do położonego najdalej punktu

Zwróć uwagę na szerokość

Parametr ten nazywany jest inaczej jako “Last”. Mierzymy ją w tzw. przedstopiu. Jest to najszersza część stopy. Ten wymiar łatwo odnajdziesz na swojej stopie spoglądając na nią. Szerokość butów narciarskich wpływa na dokładność jazdy na nartach i wydajność. Można to klarownie przedstawić jak poniżej:

 • 92 mm to niezwykle wąskie buty tylko dla zawodników
 • 96-98 mm dla osób z wąską stopą i zaawansowanych narciarzy
 • 100 mm to buty o średniej szerokości. Najbardziej uniwersalna szerokość
 • 102 mm to buty dobre dla osób o szerokiej stopie
 • 104 mm dla narciarzy o bardzo szerokiej stopie

Odpowiednio dobrana szerokość butów narciarskich przekłada się na komfort jazdy na nartach. Kiedy osiągi są dla Ciebie najważniejsze to wybierz buty węższe. Jeżeli nie chcesz czuć ucisku, a cieszyć się zrelaksowaną jazdą, to wybierz buty narciarskie nieco szersze, ale nie za szerokie.

Buty narciarskie 2023 znajdziejsz na SnowSport!

Jakie buty narciarskie wybrać
Jakie buty narciarskie wybrać?

Najlepsze i atrakcyjne cenowo buty narciarskie znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst –  Co To Jest Flex W Butach Narciarskich?

No Comments

Post a Comment