SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11190
post-template-default,single,single-post,postid-11190,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jakie gogle narciarskie wybrać?

Jakie gogle narciarskie wybrać

Jakie gogle narciarskie wybrać?

5/5 - (1 ocena)

Jakie gogle narciarskie wybrać? Jeszcze do niedawna gogle narciarskie zwykło się używać wyłącznie przy niekorzystnej pogodzie. Dziś są niezastąpionym elementem narciarskiego ekwipunku, który chroni oczy niezależnie od aury. Spektrum wyboru jest rzeczywiście bardzo szerokie. Mnoga ilość technologii może w chwili zakupu wprawić w zakłopotanie. W tekście wychodzimy naprzeciw tym problemom. Przedstawimy w nim kilka wskazówek, którymi warto kierować się wybierając najlepsze gogle narciarskie dla siebie. Gogle narciarskie nieparujące z fotochromem dostępne na stronie naszego sklepu.

Jakie gogle narciarskie wybrać?

Czy warto zakładać gogle narciarskie?

gogle narciarskie Atomic
Jakie gogle narciarskie wybrać?

Niewątpliwie tak, gdyż zagwarantują one zupełną protekcję Twoim oczom i twarzy przed promieniowaniem słonecznym, a także urazami mechanicznymi.

Chronią przed promieniowaniem UV

Promieniowanie słoneczne jest na dłuższą metę szkodliwie, zwłaszcza w górskich warunkach, kiedy od śniegu promienie słoneczne odbijają się intensywniej trafiając bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej. Współczesne gogle narciarskie filtrują 100% promieni UV. Siła promieniowania UV rośnie razem z wysokością. Zatem protekcja oczu jest pod tym względem niezwykle ważna.

Gogle narciarskie – działają jak filtr

Podczas słonecznej pogody natężenie światła w górskich warunkach potrafi być naprawdę wysokie. W celu zapobiegnięcia oślepienia, czy zamęczania oczu – niezbędne są szkła ze zdolnością filtracji światła.

Podczas pochmurnej pogody, szyby w wysokiej jakości goglach narciarskich winny przepuszczać światło – przy zatrzymywaniu pełnym szkodliwego promieniowania UV – co zdecydowanie wpłynie na lepsze czytanie terenu.

Protekcja przed czynnikami zewnętrzymi

Właściwie dopasowane do twarzy gogle narciarskie chronią Twoje oczy przed podmuchami wiatru – które trafiając bezpośrednio do oka, potrafią wywołać łzawienie. Ochronią również oczy przed działaniem śniegu, czy deszczu. Zatem zabezpieczą nie tylko przed słońcem. Pomogą również uniknąć urazów, kiedy np. przypadkowo wjedziesz w gałęzie drzewa, czy uderzysz o coś głową podczas upadku.

W czasie upadku w przeciwieństwie do okularów przeciwsłonecznych, gogle nie roztrzaskają się. Za sprawą swojej wysokiej elastyczności odkształcą się wówczas chwilowo i w ten sposób zneutralizują energię.

Na jakie soczewki się zdecydować?

Gogle Rossignol Airis Zeiss Black 2021
Gogle Rossignol Airis Zeiss Black 2021

Na przestrzeni ostatnich kilku sezonów, soczewki w goglach narcaisrskich przeszły technologiczną rewolucję. Za sprawą zaawansowanych technologii w nich umieszczonych, zwiększają komfort i jakość optyki. Należy jednak liczyć się z tym, że im więcej technologii, tym cena gogli będzie wyższa. Musimy więc wziąć pod uwagę, które technologię będą dla nas przydatne, a które zbędne. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego przepłacenia za sprzęt.

Kategorie ochrony – Jakie gogle narciarskie wybrać?

Współczesne gogle narciarskie dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej są zgodne z normą EN174. W rezultacie muszą filtrować 100% niekorzystnego dla naszych oczu promieniowania UV. Na opakowaniu, czy też na samej soczewce znajdziemy informacje jaka ilość światła widzialnego jest filtrowana (VLT). Stopień filtracji dopasowujemy do warunków pogodowych:

Stopnie filtracji VLT:

  • Kategoria 0: więcej niż 80% światła jest przepuszczane przez soczewkę. Takie szyby będą najlepsze przede wszystkim do jazdy nocą.
  • Kategoria 1: pomiędzy 43%, a 80% światła jest przepuszczane przez soczewkę gogli. Najlepsze w trakcie słabej pogody, a także mgły.
  • Kategoria 3: takie soczewki wpuszczają wyłącznie od 8% do 18% światła, powodując, że najlepiej nadają się do jazdy przy słonecznych warunkach.
  • Kategoria 4: wpuszcza mniej ni 8% światła. Szyby tego stopnia filtracji są przeznaczone słonecznej pogody występujące na dużych wysokościach, a także na lodowcach. Szybka takich gogli posiada bardzo ciemny kolor.

Kolor soczewki – czy ma znaczenie?

Barwa szyby nie tylko wpływa na nasz image. Jest również ważna względem doboru jej pod konkretne warunki jakie panują na stoku.

  • Kolor różowy, bądź żółty: będziemy lepiej widzieć przy pochmurnej pogodzie. Taka szyba wpływa na polepszenie kontrastu.
  • Kolor brązowy i szary: lepsze odwzorowanie naturalnych kolorów w trakcie jazdy przy niekorzystnej aurze.

Fotochrom w goglach narciarskich

Gogle narciarskie soczewka z fotochromem
Jakie gogle narciarskie wybrać?

Gogle posiadające soczewki z fotochromem posiadają specjalne pigmenty, które odpowiednio reagują w zależności od panującego natężenia światła. Szyba z fotochromem będzie samoczynnie dostosowywać się do warunków pogodowych. Pracują zazwyczaj w kategoriach od 1 do 3. W rezultacie czyni je to niezwykle uniwersalnymi. Takie gogle zyskują na coraz większej popularności i nie ma co się temu dziwić.

Naturalnie szyby z fotochromem będą kosztować więcej niż konwencjonalne gogle. Jednak będą one niezwykle funkcjonalne w górskich warunkach, gdzie spotykamy się najczęściej ze zmienną pogodą, która potrafi przeistoczyć w się w dwie skrajności w kilka chwil. Wydamy na nie więcej, ale tak naprawdę zaoszczędzimy. Dlaczego? Nie będziemy musieli zwyczajnie kupować kilku par gogli na różne warunki. Ta jedna para wystarczy nam na każdą pogodę. Gogle narciarskie z fotochromem dostępne na stronie naszego sklepu.

Polaryzacja w soczewkach

Soczewki z polaryzacją wpływają na polepszenie komfortu postrzeganego przez nas obrazu. Redukują one odblaski światła odbijanego od powierzchni śniegu.

Powłoka Anti-Fog

Współczesne gogle narciarskie zbudowane są najczęściej z dwóch warstw szyb. Wyraźnie zmniejsza to ich parowanie.

Warstwa anti-fog umieszczana jest po stronie wewnętrznej. Powinno się jej nie dotykać, zwłaszcza kiedy jest mokra, gdyż można ją w ten sposób po prostu usunąć. W goglach narciarskich możemy spotkać również powłokę hydrofobową, która jest umieszczana na zewnętrznej szybie. Przeciwdziała ona lepieniu się do szyby gogli śniegu i wody. Warto również poszukać modelu z powłoką odporną na zarysowania. Gogle wyposażone w nią posłużą nam w dobrej kondycji przez wiele sezonów.

Szyba z powłoką koloryzującą

Nadaje ona soczewce odpowiedni kolor. W wyniku tego zagwarantuje narciarzowi właściwy komfort postrzeganego obrazu. Najczęściej szybki o takiej właściwości są bardziej podatne na uszkodzenia, czy szybsze zużycie.

Cylindryczne, czy sferyczne soczewki?

gogle z szybą z powłoką koloryzującą
Jakie gogle narciarskie wybrać?
  • Soczewki cylindryczne – płaskie i dostarczają szerokie, niebywale rozległe pole widzenia. Narciarzom przypadnie do gustu ich ponadczasowy styl.
  • Soczewki sferyczne  – wytwarzane na podstawie sfery. Trójwymiarowe i dostarczają bardzo szerokie, horyzontalne, a także wertykalne pole widzenia.

Budowa gogli narcairskich

Przy decyzji zakupowej gogli narciarskich bierzmy pod uwagę nie tylko same parametry szyby, ale zwróćmy również uwagę na ich konstrukcję. Przekłada się ona przede wszystkim na odczuwany przez nas komfort. Składową konstrukcji gogli narciarskich jest kilka istotnych elementów jak obudowa zewnętrzna, pianka użyta do wyściółki raki, a także strap. Zwróćmy też uwagę, czy model, który nam się spodoba posiada możliwość wymiany samej szybki. Często też w pudełku znajdziemy dodatkową, przeznaczoną do wymiany. W rezultacie będziemy zaopatrzeni na różne warunki pogodowe. Zaoszczędzimy w ten sposób również pieniądze, zyskując bardziej uniwersalne gogle.

Jaką oprawę gogli narciarskich wybrać?

  • Pełna oprawka: budowa oprawki jest wyraźnie widoczna i opływa całą soczewkę.
  • Częściowa oprawka: część z fragmentów oprawki jest widoczne, zwłaszcza przy krawędzi szybki.
  • Brak oprawki: szybka pokrywa całą oprawkę. To tzw. gogle bezramkowe. Pole widzenia jest tutaj najbardziej szerokie, a proces wymiany szybek jest łatwiejszy za sprawą zintegrowanemu systemowi.

Gogle przystosowane do okularów korekcyjnych

 Gogle UVEX g.gl 3000  OTG 2021
Gogle UVEX g.gl 3000 OTG 2021

Produkty zaopatrzone oznaczeniem (OTG – OVER THE GLASSES) są specjalnie przystosowane do noszenia pod nimi okularów korekcyjnych. Zazwyczaj są nieco grubsze, a do tego posiadają specjalne gąbki ze specjalnym miejscem po bokach na zauszniki okularów korekcyjnych.

Gąbka na ramce

  • Gąbki wentylujące: umieszcza się je na oprawkach gogli, wspierają one obieg powietrza, zapobiegając jednocześnie przed zaparowaniem szyby. Powstrzymują również śnieg, a także wodę przed przedostaniem się do wnętrza gogli.
  • Gąbki wyściełające: gąbki tego rodzaju bezpośrednio do skóry naszej twarzy i sprawiają, że gogle są tak wysoce komfortowe w noszeniu. Wytworzone z miękkich materiałów o różnej gęstości. Niwelują one także pocenie się.

Tanie, czy drogie gogle wybrać?

Gogle dostępne w tym momencie na rynku potrafią różnić się od siebie dość znacząco ceną. Te tańsze już powinny zagwarantować podstawową formę ochrony naszych oczu. To właściwy wybór jeżeli jeździsz na nartach kilka razy w ciągu roku.

Jeżeli jednak zależy Tobie na większym komforcie to wybierz droższy model. To też właściwy zakup, kiedy jeździsz intensywnie. Te lepsze gogle będą mieć najczęściej soczewkę fotochromatyczną, bądź szybki zapasowe, co najlepiej zabezpieczy Twoje oczy.

Najlepsze gogle narciarskie kupisz na Snowsport.pl!

gogle narciarskie atomic
Jakie gogle narciarskie wybrać?

Zapoznaj się również z naszą ofertą na kaski narciarskie. Zachęcamy także do lektury naszego poprzedniego artykułu o butach narciarskich Flex W Butach Narciarskich – Jaki Wybrać?

No Comments

Post a Comment