SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

4811
post-template-default,single,single-post,postid-4811,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Kijki narciarskie – jak dobrać?

Kijki narciarskie – jak dobrać?

Dla niektórych są one niezbędnym elementem narciarskiego wyposażenia, natomiast inni uznają je za zbędny gadżet. Kijki narciarskie mogą budzić mieszane uczucia, jednak to nie zmienia faktu, że wiele osób zabiera je ze sobą na stok. Aby kijki mogły spełniać swoje zadanie, muszą one być odpowiednio dopasowane. Zły dobór tych akcesoriów będzie negatywnie wpływać nie tylko na komfort, ale również na bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Co więc trzeba wziąć pod uwagę, aby wybrać właściwe kijki narciarskie?
Jaką długość kijków wybrać?
Jak dobrać odpowiednie kijki narciarskie?
Jak wymierzyć te kijki?

Oto garść cennych rad, które na pewno pomogą rozwiązać te problemy i rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat:

Najważniejszym parametrem w przypadku kijków narciarskich jest długość

Kijki narciarskie powinny posiadać taką długość, która będzie odpowiadać wzrostowi danego narciarza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niewłaściwe kijki mogą znacznie uprzykrzyć jazdę. Zbyt krótki sprzęt sprawi bowiem, że narciarz będzie musiał nachylić tułów do przodu, aby utrzymać stabilność. Analogiczna zasada dotyczy zbyt długich kijków, które z kolei powodują odchylenie się do tyłu podczas jazdy. Obydwie sytuacje są co najmniej niewygodne, ale mogą okazać się również bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego każdy narciarz powinien zadbać o dopasowanie kijków do swojego wzrostu. Jak to zrobić? Istnieje na to kilka podstawowych sposobów.

Jak dobrać długość kijków narciarskich? – sposób nr 1

Pierwszy z nich warto wykorzystać w momencie, gdy istnieje możliwość przymiarki sprzętu. Wówczas kijki narciarskie należy obrócić tak, aby szczyt rączki miał styczność z podłogą. Następnie wystarczy chwycić je dłonią, która ma znajdować się bezpośrednio pod talerzykiem. Jeżeli kijki będą miały odpowiednią długość, przedramię powinno tworzyć z ramieniem kąt prosty, czyli 90 stopni. Odchylenie od kąta prostego będzie świadczyć o tym, że kijki są zbyt długie lub za krótkie.

   jak dobrać kijki narciarskie

Jak dobrać długość kijków narciarskich? – sposób nr 2

Drugi sposób sprawdzi się przy okazji zamawiania sprzętu przez internet lub innych okolicznościach, gdy nie można dokonać opisanej przymiarki. Uniwersalnym wzorem jest w tym przypadku – wzrost narciarza pomnożony przez 0,7Przykładowo, dla osoby mierzącej 180 centymetrów będzie to wynik 126 cm (180 × 0,7 = 126).
Uzyskany wynik można zaokrąglić i wybrać takie kijki narciarskie, których długość będzie najbliższa temu parametrowi. W tym przypadku właściwym wyborem są kijki o długości 125 centymetrów.

jak dobrać kijki narciarskie

Jak dobrać długość kijków narciarskich? – sposób nr 3

Sposób numer 3 to skorzystanie z naszej sklepowej tabeli, którą stworzyliśmy na bazie naszych wieloletnich doświadczeń 🙂 – jeśli chcesz pójść na skróty to sposób właśnie dla Ciebie. Wystarczy że odnajdziesz w poniższej tabeli swój wzrost i doczytasz jakie kijki narciarskie są odpowiednie dla Ciebie. Nic prostszego i nic szybszego.

jak dobrać kijki narciarskie

Tabela doboru kijków

Sklep SnowSport.pl zapewnia możliwość zakupu kijków o różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Jakie właściwości powinny mieć kijki narciarskie?

Długość nie jest jedynym istotnym parametrem w przypadku kijków. Równie duże znaczenie ma materiał, z którego został wykonany sprzęt. Tańsze kijki są najczęściej wykonywane z aluminium, natomiast do produkcji droższych modeli używa się włókien karbonowych. Oczywiście zastosowanie technologii węglowej sprawia, że sprzęt jest znacznie wytrzymalszy, a zarazem dużo lżejszy. Niestety, wzrostowi ulega również cena takich kijków. Dlatego narciarz powinien wybrać rozwiązanie adekwatne do posiadanego budżetu.

Kijki narciarskie różnią się także pod względem przystosowania do danego stylu jazdy. Dla większości narciarzy odpowiednim wyborem będą tradycyjne proste kijki. Jednak na rynku znajdują się również modele przeznaczone do innego stylu jazdy. Przykładowo, kijki narciarskie do freeride’u będą miały inne właściwości niż tradycyjny sprzęt wykorzystywany przy narciarstwie zjazdowym.

Jak widać, wybór właściwych kijków narciarskich przekłada się na wiele aspektów związanych z jazdą. Dlatego warto zadbać o to, aby przed wyruszeniem na stok wybrać sprzęt odpowiedni do swoich potrzeb.

Zobacz też naszą wielką zimową przedsprzedaż narciarską! Promocja ograniczona!

No Comments

Post a Comment