SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

819
post-template-default,single,single-post,postid-819,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak konserwować narty po sezonie?

konkurs k2 miejsce 2

Jak konserwować narty po sezonie?

Dbałość o sprzęt narciarski jest kluczem do długiego cieszenia się ich dobrym stanem. Nie są to najtańsze rzeczy, ale przy odpowiedniej konserwacji można korzystać z nich przez wiele sezonów.

Jak zadbać o sprzęt narciarski czy snowboardowy?

Stosuj smar do nart – pozwala on na zachowanie giętkości narty. To najważniejszy proces podczas całej konserwacji. Po zakończonym sezonie nie odkładajmy sprzętu bez zabezpieczenia. Najpierw należy usunąć cały nagromadzony na nartach brud i kurz oraz smar z zeszłego roku. Jeśli sprzęt jest już idealnie oczyszczony, pora przystąpić do nakładania miękkiego smaru czy też parafiny – warto użyć do tego żelazka. W ten sposób stworzona zostanie specjalna warstwa zabezpieczająca. Powierzchnia będzie odporna na zmiany atmosferyczne. Oczywiście nie musimy podejmować się tego samodzielnie, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia i boimy się, że w jakiś sposób uszkodzimy sprzęt. Z powodzeniem można oddać go do serwisu, który zajmie się dokładnym zabezpieczaniem przy pomocy profesjonalnych narzędzi.

Zabezpieczenie przed rdzą – części metalowe narażone są na korozję. Rdza to największy wróg narciarzy, dlatego konieczne jest zabezpieczenie, jeśli nie chcemy by po wyciągnięciu nart w przyszłym sezonie, spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Części metalowe najlepiej jest pokryć olejem wazelinowym. Nie martwmy się jednak, jeśli sprzęt pokrywa niewielka warstwa rdzy – zostanie usunięta podczas szlifowania (w tym celu powierzmy sprzęt specjalistom).

Co z wiązaniami? – one również powinny być objęte opieką, nie zapominajmy o tym, szczególnie że ich zabezpieczenie zajmie nam zaledwie kilka chwil. Cała procedura polega na spryskaniu ich olejem przeznaczonym do tego celu. Dodatkowo warto je poluzować do oporu, ponieważ do przedłuży trwałość. Po spryskaniu, możemy być spokojni, że przetrwają całe lato bez żadnego uszczerbku. Oczywiście przed pierwszą jazdą trzeba znów odpowiednio ustawić wiązadła i dostosować do siebie, żeby nie doszło do żadnego wypadku. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Przechowywanie sprzętu – nie wystarczy nasmarować nart, konieczne jest również znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będą mogły „przezimować”. Specjaliści radzą, aby sprzęt narciarski przechowywać w pozycji pionowej w szczelnym pokrowcu na narty. Ślizgi nie powinny dociskać się, to mogłoby je uszkodzić. Najlepsze są suche, ciemne pomieszczenia, gdzie nie występują zmiany temperatur. Może strych? Z pewnością nie powinny stać w garażu, czy innym nieogrzewanym miejscu. Chcesz cieszyć się porządnym i solidnym sprzętem w kolejnym sezonie? Rozejrzyj się za bezpiecznym dla niego schronieniem.

Buty równie ważne – sprzęt narciarski to rzecz jasna nie tylko narty. Buty narciarskie i buty snowboardowe także trzeba zabezpieczyć, aby móc korzystać z nich w kolejnym sezonie. Jak to zrobić? Po pierwsze, niezbędne jest dokładne osuszenie przed schowaniem. Wilgotne buty narażone są na rozwój wielu bakterii. Rozłóż buty wyciągając wkładki i pozostaw do schnięcia. Później można je z powrotem skompletować i włożyć do szafy. Uwaga! Przypilnuj aby materiał wewnątrz nie był pognieciony. Buty odstawiamy na kilka miesięcy, a po tym czasie zagięcia mogą uniemożliwić wygodne włożenie ich na nogi – zwyczajnie się odkształcą. Wystarczy tylko poświecić chwilę na dokładne sprawdzenie ich stanu – później bezpiecznie poczekają, aż znów nadejdzie zima i kolejny sezon szaleństw na stoku.

Odzież zimowa – strój to równie istotna część całego sprzętu i konieczne jest zadbanie o jego stan przed odwieszeniem na całe lato. Oczywiście, najważniejsze jest wypranie go. Wiele osób bez zastanowienia wrzuca strój do pralki, a to duży błąd. Warto wybrać się d specjalnej pralni, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza odzież będzie poddana odpowiednim zabiegom. To nie obowiązek – możemy zrobić to w domu, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, nie dodajemy płynu zmiękczającego. Pogorszyłby stan ubrań i nie byłyby już tak odporne na temperaturę i niesprzyjające warunki, jak choćby silny wiatr. Czyli stałyby się po prostu bezużyteczne. Podczas prania możemy zwiększyć te właściwości, jeśli dodamy nieco specjalnego produktu impregnującego.

Po skończonym sezonie pamiętajmy o zadbaniu o cały ekwipunek. Nasmarowanie nart, przygotowanie butów i odzieży, a także pozostałych rzeczach, jak kas, rękawice czy kijki. Przed odłożeniem, powinny być wyczyszczone. Warto również dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń. Dlaczego? To proste – po sezonie jest taniej i jeśli będziemy potrzebować czegoś nowego, można sporo zaoszczędzić.

No Comments

Post a Comment