SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

636
post-template-default,single,single-post,postid-636,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Kształty i rodzaje ślizgów w desce snowboardowej

snowboard rodzaje desek

Kształty i rodzaje ślizgów w desce snowboardowej

2.3/5 - (3 oceny)

Dobry sprzęt sportowy to połowa naszego sukcesu w niemal każdej dyscyplinie oraz gwarancja świetnej zabawy. W zależności od tego, na jaki kształt deski snowboardowej się zdecydujemy, inaczej będzie ona zachowywała się w puchu. Co więcej, jej kształt wpływa również na sposób naszej jazdy na switchu. W tym artykule podpowiemy Ci, jaki kształt deski powinieneś dla siebie wybrać, czym charakteryzują się jej poszczególne rodzaje oraz jaki typ ślizgu może okazać się dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Kształty desek

Wszyscy, którzy chcieliby uprawiać freestyle, polecamy Twin Tip. Jest to kształt deski snowboardowej, która skonstruowana została w sposób symetryczny. Środek ciężkości jest zarazem środkiem samej deski, dzięki czemu z łatwością można poruszać się zarówno jej tyłem, jak i przodem. Kształt ten wykorzystywany jest przede wszystkim w deskach Freestyle’owych oraz w Jibbowych.

Innym, również często wybieranym rodzajem deski, jest Directional. W przeciwieństwie do typu Twin Tip, jest to rodzaj deski niesymetrycznej, której środek ciężkości przesunięty został lekko do tyłu (setback). Ponadto, są one trochę twardsze między stopami od desek Twin Tip. Tego typu rozwiązanie stosuje się głównie w modelu Freeride, a cała konstrukcja umożliwia lepszą kontrolę nad samą deską.
Należy zawsze wybierać możliwie wąski kształt deski, ale tak, aby buty nie wystawały poza jej obrys. Jeśli masz większą stopę, Twój numer buta wynosi więcej 45 oraz masz szerszą talię, z pewnością przypadnie Ci do gustu model „Wide”. Są to deski, które zostały poszerzone, dzięki czemu czubki butów nie będą wystawały poza ich krawędzie.

Rodzaje ślizgów

Im lepszy ślizg, tym łatwiej będzie Ci się rozpędzić na desce, warto więc zadbać o odpowiedni jego wybór.
Najwolniejszym typem ślizgu, a zarazem najłatwiejszym w naprawie, jest ślizg tłoczony (extruded). Warto wiedzieć, że jest to ślizg przeznaczony dla wszystkich zapominalskich: nie wymaga on dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, na przykład, w postaci częstego smarowania. Kiedy jednak zdecydujemy się już na tę czynność, łatwo zauważymy, że ten rodzaj ślizgu gorzej absorbuje smar od pozostałych – cechuje się bowiem małą porowatością.

Kolejnym rodzajem ślizgu jest tzw. ślizg spiekany (sintered). Umożliwia on szybsze rozpędzenie się od ślizgu tłoczonego, jak również jest dużo bardziej trwały. Jednocześnie, wymaga on większej dbałości ze strony użytkownika, który powinien regularnie dbać o jego odpowiednie nasmarowanie. W przeciwnym wypadku, może on stracić wiele swoich właściwości. Warto pamiętać, że ten rodzaj ślizgu jest również trudniejszy w naprawie od swojego poprzednika.

Jeśli zależy Ci na wyjątkowo szybkiej jeździe, powinieneś rozważyć wybór ślizgu Electra (sintered graphite). Jest on wykonany z najlepszych materiałów, a sam ślizg można znaleźć jedynie w przypadku desek sztywnych. Należy jednak pamiętać, że tylko regularne nasmarowanie pozwoli w pełni wykorzystać jego możliwości: niepielęgnowany może je stopniowo utracić. Co więcej, należy je w odpowiedni sposób przygotowywać praktycznie przed każdą jazdą.

No Comments

Post a Comment