SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6918
post-template-default,single,single-post,postid-6918,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Motywacja w sporcie- sprawdź swój typ!

psychologia sportu motywacja, sport, snowboard, aktywność

Motywacja w sporcie- sprawdź swój typ!

Oceń ten artykuł.

Co motywuje Cię do uprawiania sportu? Co jest dla Ciebie ważne przy aktywności fizycznej? Jak się okazuje odpowiedzi na te pytania nie są przypadkowe! Każdy z nas charakteryzuje się innym typem motywacji w sporcie.

Sprawdź jaki jest Twój typ motywacji i dowiedz się jaki sport jest dla Ciebie najlepszy!

typy motywacji sport aktywność fizyczna motywacja

1. Typ aktywnościowo- hedonistyczny

Dla osoby o tym typie motywacji w sporcie najważniejsze jest zaspokojenie biologicznej potrzeby ruchu. Aktywność fizyczna stanowi dla takiej osoby cel sam w sobie. Sport dla takiej osoby nie służy realizacji innych celów jak tylko sprawiania sobie przyjemności! Takie osoby odnajdą się w prawie każdym sporcie o umiarkowanej trudności, który dostarczy im wrażeń i aktywności! Od sportów ekstremalnych takich jak snowboard i narty aż po codzienne bieganie z przyjacielem!

2. Typ relaksowo- katarktyczny

Sport dla osoby o tym typie stanowi odskocznię od codziennych zmartwień i rutyny. Takie osoby szukają aktywności, która pozwoli im się zrelaksować, wyciszyć i zapomnieć o całym świecie. Skuteczna może okazać się tutaj joga, pilates, jogging lub taniec!

3. Typ zdrowotno- higieniczny

Osoba z tym typem motywacji stawia sobie za cel aktywności fizycznej poprawę jakości swojego zdrowia i samopoczucia. Sport dla takiej osoby jest jednym z ważniejszych aspektów codziennego życia. Taka osoba uprawia sport, aby zadbać o swoją sylwetkę, urodę, sprawność fizyczną oraz ogólną jakość swojego życia. Fitness, siłownia, rolki czy codzienny jogging może okazać się w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

4. Typ społeczno- towarzyski

Aktywność fizyczna dla osoby o takim typie motywacji jest okazją do zdobywania i zawiązywania nowych znajomości. Taka osoba uwielbia spędzać aktywnie czas w towarzystwie innych ludzi. Zorganizowane wypady na narty lub snowboard, gry zespołowe i grupowe zajęcia to coś co zda swój egzamin!

5. Typ “poszukiwacza przygód”

Osoba o takim typie motywacji to osoba lubiąca adrenalinę i życie na krawędzi. Sport stanowi dla niej możliwość poczucia ryzyka. Taka osoba uwielbia zmagać się z trudnościami i własnymi ograniczeniami. Dla takiej osoby idealnym rozwiązaniem są sporty ekstremalne.

6. Typ ambicjonalny- realizujący

Sport dla takiej osoby spełnia jej potrzebę rywalizacji i uznania społecznego. Takie osoby uwielbiają pokonywać siebie i innych. Są ambitne i często startują w konkursach. Wybór sportów jest tutaj również bardzo szeroki, taka osoba w zależności od temperamentu, odnajdzie się wszędzie, gdzie można konkurować.

7. Typ poznawczo- edukacyjny

Ostatni typ motywacji charakteryzuje się potrzebą samodoskonalenia się. Osoby z takim typem podejmują aktywność fizyczną, aby nauczyć się czegoś nowego, poznać nowych ludzi oraz miejsca. Sport stanowi dla nich możliwość rozwoju. Jest to najbardziej uniwersalna motywacja, ponieważ każda dyscyplina sportu pozwala rozwijać się i ulepszać swoje zdolności zarówno fizyczne jak i te psychiczne.

motywacja, aktywność fizyczna, psychologia, sport

Mamy nadzieję, że każdy po przeczytaniu naszego artykułu odnajdzie swój typ motywacji w sporcie! Pamiętajcie jednak, że wszystkie opisane przez nas modele są czysto teoretyczne i w rzeczywistości często wykazujemy kilka typów motywacji, które składają się na naszą jedyną w swoim rodzaju, unikalną motywację, dzięki której tak bardzo kochamy sport!

2 komentarze
  • Paweł Żebrowski

    5 września 2019 at 14:02

    No to u mnie od roku typ zdrowotno- higieniczny 😀 Długo musiałem się przestawiać z typu rywalizującego i porównującego się do wszystkiego.

Post a Comment