SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

13394
post-template-default,single,single-post,postid-13394,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać?

Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać

Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać?

Narty biegowe do stylu klasycznego nie jest wcale tak łatwo dobrać, zwłaszcza dla osoby początkującej. Jeżeli nie wiesz jakie narty biegowe kupić do stylu klasycznego, to w naszym poradniku odnajdziesz rzeczowe informacje na ten temat. Zapraszamy zatem do tej praktycznej lektury.

Styl klasyczny w nartach biegowych

Definiując w najprostszy sposób, jest to takie prowadzenie nart, kiedy układasz je równolegle względem swojego ciała. Narty wówczas nie odrywają się od podłoża. Celem zwiększenia prędkości podczas jazdy, wykonuje się wówczas odbicie jedną nartą, a to powoduje poślizg drugiej narty. Wspomagają te czynność kijki, a mianowicie odbicie z lewej nogi, jest skorelowane z odbiciem kijkiem prawym.

Taka technika zwana jest krokiem naprzemiennym. To właśnie jest podstawowy krok w stylu klasycznym. Pozostałe kroki, które będą przydatne podczas zjazdów, czy też na podbiegach to jednokrok, dwukrok, jodełka czy bezkrok. Chcąc poruszać się płynnie na nartach biegowych w tym stylu klasycznym, powinniśmy wybrać właściwe dla nas narty.

Wybierzmy nart biegowe do naszych umiejętności

W konstrukcji nart biegowych wyróżniamy dwie strefy, jazdę i odbicie. Na nartach klasycznych występuje ona na samym końcu i na początku płozy. Strefa odbicia znajduje się bezpośrednio pod samą stopą. Wybór nart powinniśmy dokonać m.in. na podstawie ich spodu, który powinien w ten sposób odpowiadać również umiejętnościom narciarza na nartach biegowych.

Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać
Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać?

Wyróżniamy narty biegowe z łuską. Dedykowane przede wszystkim dla początkujących, pozwalają na rekreacyjną jazdę. Łuska nieco spowalnia prędkość biegu. Taka narta jednakże nie potrzebuje serwisowania, tzn. smarowania. Zapewniają ona również optymalne trzymanie w czasie odbijania. Nadają się tego typu narty biegowe na różne warunki śniegowe. To dobre narty na trasy, które nie są przygotowane.

Narty biegowe ze skinem. One także nie potrzebują smarowania. Wkładka za to zużywa się prędko. Poruszają się na ścieżkach praktycznie bezdźwięcznie. Ich moherowe pudełko znajduje się na spodzie płozy. W rezultacie przyczynia się do ułatwienia odbijania i pozwoli na biegania na praktycznie każdym rodzaju śniegu. Polubią je osoby jeżdżące rekreacyjnie.

Narty smarowane będą najlepsze dla zaawansowanych. Charakteryzują się znakomitym poślizgiem. Stopień ich przyczepności do śniegu zależy od rodzaju smaru. Właściwe do szybkiego przemieszczania się.

Dobieramy narty biegowe pod względem długości

To jeden z najważniejszych aspektów doboru nart biegowych. Przyjęło się jednak dość prostą zasadę przy tym. Biegówki powinny być około od 15 do 25 cm od naszego wzrostu. Wzrost nie powinien wyłącznie determinować wyboru. Wybierając narty biegowe musimy wziąć pod uwag także to ile ważymy oraz jakie mamy umiejętności techniczne.

Narciarstwo biegowe
Nordic

Jeżeli jesteśmy na starcie tej przygody, to wybierzmy raczej krótkie narty biegowe. W wyniku tego będzie nam łatwo nimi manewrować. Mając większy staż, wybierzmy narty dłuższe.

Narty biegowe dobieramy również do naszej wagi

To również ważny parametr determinujący wybór. Jeżeli ważysz więcej, to wybierz dłuższe narty, niż te z tabelki rozmiarów. Lżejsi narciarze powinny wybrać krótsze narty. Dlaczego? Długie narty dobrze zachowują się przy znacznym nacisku i pozwalają na płynną jazdę.

Sztywność nart biegowych

Narty biegowe posiadają tzw. łukowaty kształt. Śniegu dotyka wyłącznie ich przednie i tylna część. Twardość nart to właśnie ich sztywność. Odczuwamy ją, kiedy dociskamy nartę do podłoża. Twardość narty wybieramy zatem do naszej wagi, a także rodzaju nawierzchni, po której zamierzamy się poruszać.

Jeżdżąc na zmrożonym śniegu lub mokrym warto wybrać narty sztywniejsze. Lekkie biegówki powinniśmy wybrać na śnieg świeży.

Narty biegowe do stylu klasycznego znajdziesz na SnowSport.pl!

Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać?
Narty biegowe do stylu klasycznego jakie wybrać?

Te prędkie narty biegowe dla kobiet znajdziesz już w naszym zimowym sklepie. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst –  Co To Jest System Prolink W Nartach Biegowych?

No Comments

Post a Comment