SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

13514
post-template-default,single,single-post,postid-13514,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać?

Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać

Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać?

5/5 - (1 ocena)

Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać? Chcąc poprawnie jeździć na nartach biegowych w stylu łyżwowym musimy mieć odpowiednią technikę i właściwe narty biegowe. Podpowiadamy na jakie elementy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze dla nas biegówki. No to start!

Co to jest styl łyżwowy w narciarskie biegowym?

Jeżeli poruszamy się stylem łyżwowym na nartach biegowych, wówczas ustawiamy narty pod kątem w odniesieniu do kierunku w jakim się poruszamy. Na nich ruch odbijania odbywa się z zewnętrznej krawędzi narty. W rezultacie poruszając się takim stylem, pozostawimy na śniegu ślad przypominający jodełkę. Analogicznie można porównać ten styl poruszania się nieco do jazdy na rolkach. W wyniku tego osoby, które jeździły na rolkach, bądź łyżwach, prędko opanują tę technikę.

Intensywność odbijania się w stylu łyżwowym jest zdecydowanie mniejsza, niż w stylu klasycznym. Poza tym ten styl jest również szybszy, aniżeli styl klasyczny. Musimy mieć jednak do niego dobrą technikę.

Narty biegowe do stylu łyżwowego

Narty biegowe do stylu łyżwowego, są krótsze i wyraźnie sztywniejsze, aniżeli te dedykowane do stylu klasycznego. Nie mają na spodzie łuski. W rezultacie będziemy musieli je systematycznie smarować. Dedykowane do jeżdżenia na odpowiednio przygotowanych trasach. Zazwyczaj są też wąskie.

Dobieramy długość nart biegowych

Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać
Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać?

Biegówki do stylu łyżwowego muszą być dłuższe od naszego wzrostu mniej więcej około od 5 do 10 cm. Jeżeli jesteśmy początkującymi narciarzami biegowymi to wybierzmy w pierwszej kolejności krótsze narty, niż te dedykowane. Dlaczego? Krótszymi nartami będzie nam po prostu łatwiej sterować. Dłuższe narty powinni wybrać zaawansowani technicznie narciarze.

Nasza waga powinna również determinować odpowiedni wybór nart. Jeżeli nasza waga jest znaczna, to powinniśmy wybrać w takim przypadku również dłuższe narty.

Narty biegowe sztywne i twarde?

Te stosowane w stylu łyżwowym powinny być sztywniejsze, niż te stosowane w stylu klasycznym. Posiadają ponadto większą od nich sztywność skrętną. W rezultacie to właśnie dzięki temu narciarz może odbijać się z samej krawędzi narty. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z narciarstwem biegowym, nie powinniśmy przesadzać ze sztywnością nart.

Miększa narta będzie gwarantować nam lepszy kontakt ze śniegiem, nie będzie tak łatwo odrywać się od niego, a w rezultacie będziemy mieć większe poczucie stabilności. Mając już jednak większe doświadczenie w narciarstwie biegowym, to wówczas wybierzmy te sztywniejsze. Zapewnią nam one wyższe prędkości, a każde z naszych odbić będzie dłuższe i płynniejsze.

Biegówki dla zawodowców, czy amatorów?

Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać
Narty biegowe do stylu łyżwowego jak wybrać?

Biegówki sportowe dzielimy na te dla amatorów i zaawansowanych. Warto zaznaczyć, że można na nich poruszać się także stylem klasycznym. Te amatorskie nie mają taliowania i posiadają prostą budowę. Przeznaczone dla zawodowców są już delikatnie taliowane i szersze pod wiązaniami.

Narty dopasowujemy również do rodzaju śniegu

Na nartach biegowych stylem łyżwowym będziemy biegać przede wszystkim na przygotowanych trasach. Na nich śnieg może również posiadać rozmaitą konsystencję. W wyniku tego musimy przemyśleć na jakim rodzaju nawierzchni będziemy najczęściej biegać i wybrać narty właśnie pod tym względem. Możemy zdecydować się narty uniwersalne, które będą odpowiednie na każdy rodzaj śniegu. Na śnieg zmrożony i mocno ubity powinny posiadać bardziej sztywny rdzeń, który pozwoli na energiczny bieg. Istnieją jeszcze narty biegowe na mokry śnieg. Charakteryzują się one mocnym wygięciem. Ułatwia ono płynny poślizg.

Narty biegowe do stylu łyżwowego występują w wersji wyczynowej i sportowej. W wyniku tego dobrze będzie, kiedy po te narty będę sięgać biegacze, którzy uprzednie opanowali już co najmniej poprawnie styl klasyczny. W rezultacie będzie im zdecydowanie przyjemniej poruszać się na nartach tej kategorii i w pełni cieszyć się z każdego pokonanego metra trasy.

Narty biegowe znajdziesz na SnowSport.pl!

Najlepsze  narty biegowe znajdziesz w naszym sklepie. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst –  Narty Biegowe Do Stylu Klasycznego Jakie Wybrać?

No Comments

Post a Comment