SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

1462
post-template-default,single,single-post,postid-1462,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Narty czy snowboard – pomoc w wyborze dla początkujących

narty czy snowboard

Narty czy snowboard – pomoc w wyborze dla początkujących

Na czym zacząć uczyć się jeździć w zimie?
Narty czy snowboard – co wybrać?
Czego można nauczyć się szybciej i łatwiej?
Co daje więcej radości narty czy snowboard?
W tym artykule na naszym blogu odpowiemy na te oraz inne najważniejsze pytania na ten temat.

Przeanalizujemy kilka elementów, które można wziąć pod uwagę dokonując wyboru dyscypliny jaką chcesz zacząć uprawiać teraz lub od nadchodzącej zimy. Mamy nadziej że pomoże Ci to w wyborze. Niezależnie jednak co wybierzesz – narty czy snowboard, i tak jesteś wygranym, bo zarówno narciarstwo jak i snowboard to zdrowie, ruch na świeżym powietrzu, mnóstwo frajdy, wrażeń, pięknych widoków i wspaniałych ludzi…

Styl i sposób jazdy: narty czy snowboard – co jest łatwiejsze ?

Dwie narty i dwa kijki naprzeciw szerokiej desce – jazda na nartach jest pod tym względem bardziej skomplikowana niż jazda na snowboardzie i wymaga znacznie większej koordynacji.
Podczas gdy podczas jazdy na snowboardzie kierunek i prędkość jazdy zależą jedynie od przenoszenia ciężaru ciała, narciarz musi skoordynować obie ręce i obie nogi. Na początku jest więc trudniej na nartach. Chociaż dla wielu adeptów snowboardu dość trudnym do zaakceptowania w początkowym okresie jest efekt “spętanych nóg” jaki występuje na desce. Również podczas upadków nie ma możliwości podparcia się którąś nogą.
Nauka balansowanie, zakręcania  zarówno na nartach jak i na desce zajmuje w początkowej fazie podobną ilość czasu, jednak poziom zaawansowany można osiągnąć szybciej jeżdżąc na snowboardzie.

Łatwiejszy do nauki jest więc snowboard szczególnie dla tych, którzy mają już doświadczenie w jeździe na deskorolce lub na desce surfingowej.
Wynik: punkt dla snowboardu

Narty czy snowboard – również na wyciągu

To co zdecydowanie łatwiej wychodzi początkującym narciarzom w porównaniu do uczących się snowboardzistów to wjeżdżanie na wyciągu orczykowym.
W przypadku początkujących snowboardzistów często na takim wyciągu pojawia się niewygodne i dziwne uczucie, że ktoś ciągnie ich bokiem w górę.
Również transport wyciągiem krzesełkowym jest nieco trudniejszy dla początkujących snowboardzistów. Podczas wsiadania i wysiadania początkujący deskarz musi balansować, a czasami potyka się również o własną deskę.

Na szczęście w gondoli panują równe szanse zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów. Chociaż samo wpięcie i wypięcie się z wiązań, co jest konieczne przy transporcie w gondoli,  w przypadku narciarzy trwa o wiele krócej.

Wynik: punk dla narciarstwa

narty czy snowboard

Porównanie tempa jazdy w narciarstwie i snowboardzie

Narciarstwo jest szybsze niż jazda na snowboardzie, przynajmniej pod względem rekordów. Ze względu na większą szerokość i tarcie deski maksymalna prędkość snowboardzisty wynosi ok. 200 km/h. Najszybsi narciarze (Speedski) osiągają prędkość ponad 250 km/h.

W przypadku osób początkujących oraz jeżdżących okazjonalnie, różnica w tempie pomiędzy nartami i snowboardem nie jest tak zauważalna. Podczas jazdy na nartach mierzone są prędkości od 30 do 60 km / h.

Dzięki doświadczeniu i wskazówkom instruktora narciarstwa, narciarz rekreacyjny może nawet złamać granice 100 km/h. Podczas jazdy na snowboardzie chwilowe prędkości mogą być również bardzo wysokie. Jednak prawdziwa zabawa dla większości snowboardzistów to szybkie zakręty (carving), rampy i przeszkody w snowparkach oraz w skoki, co można zaobserwować w wielu ośrodków narciarskich.

Wynik: Remis

narty czy snowboard

Narty czy snowboard – co jest bardziej różnorodne?

Wyciągiem w górę stoku, a następnie ponownie zjazd w dół zbocza, to jest codzienność wielu narciarzy. Ale to od każdego narciarza zależy, jaką różnorodność uda mu się wydobyć z jazdy na nartach. Sam sport może być zróżnicowany: z odpowiednim doświadczeniem można wybrać się poza stoki w głęboki śnieg, można się realizować i realizować na wycieczkach narciarskich (ski-touring) czy na przeszkodach w snowparku (freestyle).

Takie same możliwości daje jazda na snowboardzie. Aby wyjść w prawdziwe góry, poza ośrodki narciarskie, wystarczy przyczepić deskę z tyłu do plecaka i użyć przy podejściu rakiet śnieżnych. Po wejściu na szczyt zamieniamy sprzęt i możemy cieszyć się zjazdem po dziewiczej trasie. Można też kupić splitboard, jest to deska snowboardowa, którą można podzielić na pół i używać wraz z fokami jak narty skiturowe podczas podejścia. Na górze ściągamy foki, łączymy dekę w całość, wpinamy się i w dół zjeżdżamy już tak jak na zwykłej desce snowboardowej.

Wynik: Remis

narty czy snowboard

Porównanie sceny narciarskiej i snowboardowej

Snowboarding jako stosunkowo nowy sport nie jest już napędzany wyłącznie przez osoby młodsze, szkoły snowboardowe oferują również kursy dla początkujących dorosłych w wieku od 18 do 88 lat. Powodem popularności wśród młodzieży jest przede wszystkim to, że jazda na snowboardzie jest łatwiejsza do nauczenia, szczególnie jeśli ktoś już wcześniej przećwiczył balans ciała oraz jazdę bokiem na deskorolce.
Imponująca stylistyka desek i odzieży snowboardowej wzmacnia młodzieńczy wizerunek tego sportu – mimo, że od dawna narty dogoniły już ruch freestyle i freeride.

Jednak narciarstwo jest nadal uważane przez wielu za klasyczny sport zimowy, który można ćwiczyć od dzieciństwa do starości zarówno na poziomie rekreacyjnym jak i sportowym. Jazda na snowboardzie to głownie czynnik zabawy, zabawa i radość jest tu na pierwszym planie (słowo klucz: fun – kojarzy się nierozłącznie ze snowparkiem, z rampami i halfpipe).

Wynik: Remis

narty czy snowboard

Narty czy snowboard – zaangażowanie grup mięśniowych

Narciarstwo i snowboard są podobne z punktu widzenia sportowej medycyny pod względem zaangażowania mięśniowego. Jazda na snowboardzie jest jednak uważana za bardziej fizyczną i obciążającą.

Przy obu tych dyscyplinach dochodzi do intensywnego użytkowania mięśni ud, łydek i pośladków.

Ze względu na ciągłe przemieszczanie ciężaru ciała podczas jazdy na snowboardzie, mięśnie bioder i mięśnie stawu skokowego są znacznie bardziej obciążone, podobnie jak górna część ciała. Mobilność i stabilizację tułowia zapewnia naprzemienna praca mięśni brzucha i pleców (prostowników grzbietowych).

Jeśli kijki są intensywnie używane podczas jazdy na nartach, ich poruszanie obciąża mięśnie ramion, klatki piersiowej i barków.

Również w statystykach obrażeń i urazów można zauważyć różnice: u narciarzy naturalnie rozpoznaje się znacznie więcej obrażeń kolana. Snowboardziści natomiast podlegają najczęściej urazom ramion a szczególnie nadgarstków .

Mięśnie mięśnia sercowego są bardziej intensywnie obciążane na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza w równym stopniu zarówno podczas jazdy na nartach jak i na snowboardzie. Na niższym poziomie istnieje znacznie mniejsze ryzyko przeciążenia układu sercowo-naczyniowego.

Najbardziej zaangażowane grupy mięśniowe

narciarstwo

• uda
• podudzia (łydki)
• mięśnie pośladkowe

snowboard

• uda
• podudzia (łydki)
• mięśnie pośladkowe
• mięśnie obręczy biodrowej
• mięśnie pleców
• mięśnie brzucha
• mięśnie w obrębie stawu skokowego

Wynik: Remis

narty czy snowboard

Narty czy snowboard – sprzęt i wyposażenie 

Sprzęt narciarzy i snowboardzistów ma wiele wspólnych elementów, koszty sprzętu są zatem podobne i zbliżone w obu dyscyplinach.
Narciarze potrzebują butów narciarskich, nart i kijków a snowboardziści buty snowboardowe, wiązania i deskę.
Poza tym uprawiający obie dyscypliny potrzebują kask, gogle narciarskie lub snowboardowe, rękawiczki i odzież składającą się z kurtki narciarskiej lub snowboardowej, spodni, skarpet  i bielizny termicznej.Ze względu na zwiększone ryzyko urazów spowodowanych skokami wielu snowboardzistów nosi również ochraniacze pleców, niektórzy także ochraniacze w formie spodenek ochronnych z ochroną na uda, kości biodrową i ogonową. Ochraniacze na nadgarstki, które mogą być stosowane niezależnie lub jako wbudowane w rękawice snowboardowe mogą znacznie zmniejszyć ryzyko złamań nadgarstka który to uraz jest plagą wielu snowboardzistów. Końcowy wynik to remis miedzy tymi dwiema dyscyplinami więc wyboru narty czy snowboard będziesz musiał dokonać jednak sam 🙂
Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na narty lub deskę snowboardową, życzymy Ci dobrej zabawy i radości podczas uprawiania tych pięknych sportów zimowych!narty czy snowboard
4 komentarze
 • Potas

  17 lipca 2018 at 23:31

  Uważam, że ciekawe treści zamieścili tutaj choć każdy można rozwinąć o kilka szczegółów. Oczywiście, że przy obecnym trendzie i technologii narty są ciągle na prowadzeniu ponieważ pierwsze lekcje nawet u samodzielnych amatorów sprawiają im przyjemność. Już po zjechaniu 100 metrowego stoku. U snowboardzistów często kończy się to stłuczeniami i wieloma innymi kontuzjami a często zniechęceniem.
  Każdą dyscyplinę powinno się zaczynać z Instruktorem lub chociaż z osobą, która ma duże pojęcie o uprawianej dyscyplinie. Wówczas propagowanie sportów śnieżnych stanie się bardziej zajawkowe :).
  Z reguły snowboard zawsze będzie bardziej pasował riderom, którzy są bardziej wysportowani i sprawni motorycznie. Ale od każdej reguły są odstępstwa ;P.

 • Gosia

  14 stycznia 2020 at 12:20

  Jeżdżę zarówno na nartach jak i na desce. Nie widzę powodu by wybierać albo jedno albo drugie. Sprzęt można pożyczyć, co jest nieraz tańsze niż kupno nowego czy transport np. samolotem. Można sobie też porównać i dopiero znając swoje samopoczucie na desce czy nartach zadecydować o wyborze jednego czy drugiego. Deskę lubię za zaangażowanie całego ciała w jazdę a narty za ich przewagę na wszelkich łącznikach.

 • Anonim

  23 lutego 2021 at 15:06

  Jeździłem na tym i na tym. Snowboard jest dużo cięższy od nart do nauczenia, upadki boleśniejsze i wstawanie bardziej męczące. Także w przypadku zaawansowanej jazdy np. obrót na snowblade o 360 można robić już po kilku dniach. Jedyny plus snowboardu to większa stabilność i mniejsze zakopywanie się w śniegu.

 • Andrzej

  25 listopada 2021 at 08:28

  Nie zgadzam się do końca z tym elaboratem. Jeżdżę na desce i na nartach i nauka na desce jest dużo gorsza. I nie jest to bynajmniej jakaś mała różnica.
  Na nowoczesnych nartach można po tygodniu już podstawy i nawet więcej dobrze opanować pod okiem instruktora natomiast na desce to nie ma opcji.

Post a Comment