SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

2121
post-template-default,single,single-post,postid-2121,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Narty – poradnik dla początkującego

Narty – poradnik dla początkującego

Poważne problemy narciarskie często zaczynają się już, gdy staniemy przed wyborem miejsca na zimowy wyjazd, a także doborem właściwego sprzętu. Niestety zbyt duży asortyment stanowi dodatkowe utrudnienie w podjęciu tej decyzji. Na który ze sprzętów się zdecydować, żeby w pełni delektować się śnieżnym szaleństwem i opanować swoje narty?

 

Mierz siły na zamiary

 

Bardzo często powtarza się sytuacja, w której narciarz u szczytu stoku oznaczonego czarnym kolorem, czyli szczytu o największym stopniu trudności, posiadający topowy sprzęt, nabiera przesadnej pewności siebie. Należy pamiętać, iż kupno bardzo drogiej pary nart nie czyni z nas profesjonalistów. Niestety często okazuje się, iż po początkowych dwóch skrętach narciarz ma małą wiedzę o technice jazdy, a wybór tego, a nie innego sprzętu oparł  na zasadzie: „Im droższe, tym lepsze”. Jednak praktyka pokazuje, iż narciarz padł ofiarą własnego braku wiedzy, która prowadzi do sytuacji, w której czujemy się niekomfortowo przy każdorazowym zjeździe przez sprzęt niedobrany do naszych możliwości. Kluczem do wyboru właściwych nart jest więc rzeczowa ocena naszych umiejętności. Bardzo dobrze oprzeć ją o liczbowe skale umiejętności, których przykłady są opisane w naszym artykule:
Narty dla początkujących – jakie narty kupić ?
Poznaj wszystkie typy nart – narty dla początkujących cz.1

A jeżeli potrzebujesz poradnika dla swojej pociechy, o tym też pisaliśmy:
Jak przygotować dziecko na narty – o czym należy pamiętać?

Narty dla amatorów

narty dla amatorów

Aby błyskawicznie stawiać następne kroki w szlifowaniu narciarskiego warsztatu, dobrze jest zdecydować się na narty, które będzie można bardzo prosto prowadzić. W praktyce oznacza to wybór nart krótkich, czyli o długości nie większej niż wartości naszego wzrostu pomniejszonego o 15 cm. Osoby o niedużej masie ciała powinny zdecydować się na zakup jeszcze mniejszego rozmiaru. Krótka narta odznacza się niższym promieniem skrętu, za sprawą czego sprzęt jest zwrotniejszy. Następną kluczową rzeczą jest twardość nart. Narciarzom rozpoczynających przygodę z białym szaleństwem zaleca się miękkie deski, pozwalające zminimalizować ilość popełnianych błędów, a także nie wymagające zbyt dużej siły podczas rozpoczynania skrętu, dzięki czemu narciarz w mniejszym stopniu będzie czuć oznaki zmęczenia, co zminimalizuje również ryzyko urazów mięśniowych.

Narty dla średnio zaawansowanych

narty allround

Kiedy nabierzemy pewności siebie na stoku, możemy zdecydować się na sprzęt, który będzie efektowniejszy przy szybszej jeździe. W tym wypadku wybiera się bardziej wymagające modele, tzw. narty allroundowe, charakteryzujące się się większą sztywnością w porównując do nart polecanym dla początkujących użytkowników. Wiąże się to z zastosowaniem innych tworzyw, z których zaprojektowany jest rdzeń narty, za sprawą czego sprzęt jest bardziej stabilny, choć trochę trudniej go opanować. Jeśli zapragniemy spróbować jazdy poza wyznaczonymi trasami, możemy nabyć tzw. narty freeridowe. Poznamy je po dużej szerokości i małej masie, co owocuje dużym poziomem wyporności oraz prostoty prowadzenia w czasie szusowania w puchu. Narciarz, który przywyknie do podstawowych technik może pokusić się o wybór nart o ok. 10 cm krótszych niż wynosi jego wzrost. Należy również wziąć pod uwagę technikę jazdy i naszą masę. Narciarze lubiący dynamiczne skręty bądź charakteryzujący się małą masą ciała powinny pomyśleć o kupnie krótszych nart niż modelowe. Ta podpowiedź działa również w drugą stronę. Pasjonaci długich skrętów oraz zawrotnej jazdy lub charakteryzujący się dużą wagę ciała powinni decydować się na dłuższe narty.

Narty dla zaawansowanych

narty slalomowe

Narciarscy profesjonaliści muszą charakteryzować się nie tylko perfekcyjną techniką, ale również idealną kondycją, żeby w całości móc korzystać z możliwości tkwiących w najbardziej sztywnych rodzajach nart, które zalicza się do grupy nazywanej race. W tym wypadku dobrze jest zdecydować się na jeden z dwóch modeli nart zjazdowych, charakteryzujących się diametralnie zróżnicowanymi cechami. Pierwsze z nich to narty slalomowe, które perfekcyjnie odnajdują swoje zastosowanie w szybkich i wąskich skrętach, za sprawą ekstremalnego “taliowania”. Druga grupa to narty gigantowe”, które są najdłuższe wśród wszystkich rodzajów nart zjazdowych, a co się z tym wiąże posiadają największy promień skrętu, dzięki czemu umożliwiają rozwijanie zawrotnych szybkości, pozwalając tym samym na stabilność prowadzenia. Ograniczanie się w czasie wybierania nart wyłącznie do ich długości, jest ogromnym błędem. Trzeba uwzględnić inne kwestie, takie jak masa, technika jazdy, wytrzymałość, a zwłaszcza możliwości. Kupno zbytnio wymagających nart może skomplikować szlifowanie umiejętności jazdy co może zniechęcić do uprawiania zimowych dyscyplin sportu.

Najlepsze narty można nabyć w naszym internetowym sklepie snowsport.pl.

 

No Comments

Post a Comment