SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11241
post-template-default,single,single-post,postid-11241,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Narty skitourowe jakie wybrać?

Narty skitourowe jakie wybrać

Narty skitourowe jakie wybrać?

5/5 - (1 ocena)

Narty skitourowe jakie wybrać? To nie taka łatwa odpowiedź. Należy podejść do tego tematu kompleksowo. Jeszcze do niedawna ta forma narciarstwa kojarzyła się wyłącznie z mieszkańcami gór jako skuteczna forma przemieszczania się. Tendencja ta wyraźnie się aktualnie zmieniła, gdyż coraz częściej można spotkać narciarzy skitourowych. W dalszej części tekstu zamieszczamy podpowiedzi, które warto przypomnieć sobie podczas zakupu.

Narty skitourowe jakie wybrać?

W jaki sposób jeździsz?

Skitouring klasyczny
Narty skitourowe jakie wybrać?

Narciarstwo skitouringowe to sport dla wymagających i twardych. Szczyt zamiast zdobywać wyciągiem, będziesz to robić o własnych siłach. Piszesz się na to? Rekompensatą będą za to piękne widoki, dostępne dla nielicznych i odkrycie prawdziwej majestatyczności gór!

Skitouring klasyczny

Lekki skitouring będzie właściwy dla osób, które podchodzą do niego wyraźnie w sposób rekreacyjny. Powolne podejście z licznymi pauzami na posiłek i nastawienie do zjazdów po świeżym puchu. Jeżeli nastawiasz się na taką właśnie jazdę to dla komfortu kup do zestawu buty narciarskie od 1 do 3 klamer i przede wszystkim wygodnym zakresem w trybie chodzenia. Do kompletu zdecyduj się na lekkie wiązania z systemem pinów. No i w końcu najważniejsze – pasować do tego będą wszechstronne narty skiturowe o szerokości pod wiązaniami rzędu 80 mm.

Freetouring, czyli nastawienie na zjazdy

Taki sprzęt będzie najlepszy dla narciarzy, którzy czerpią największą radość ze zjazdów poza trasą. Odkryjesz z nimi szereg nowych tras.

Jaki sprzęt do tego wybrać? Zdecyduj się na buty z trybem chodzenia, ale takie, które będę wykazywać się dobrymi walorami na zjazdach, a do tego wzmocnione wiązania techniczne z pianmi, czy też wiązaniami w typie frame – czyli oparte na ramie. Do zestawu jak ulał będą pasować narty o szerokości pod wiązaniem 95-105 mm.

Narty skitourowe powinny być dostrojone do Twojej techniki

Większość nart skitourowych jest lżejsza, niż narty alpejskie. Posiadają ponadto dłuższy promień skrętu – najczęściej 18 m. W wyniku tego narty poprawnie chwytają krawędź przy pochyłych stokach w trakcie podejść, czy też na twardym śniegu podczas zjazdów. Posiadają też rocker w celu zapewnienia większego komfortu przy zjazdach.

Należysz do zwolenników klasycznego skitouringu? W takim razie kup narty o szerokości pod butem 75-90 mm. Jeżeli zdecydujesz się na elastyczne deski o niewielkim promieniu skrętu, np. 15 m to będą one prostsze w prowadzeniu, a przede wszystkim na zjazdach. Na bardzo stromy teren będą lepsze sztywne narty. Narty skitourowe jakie wybrać? Powinny ważyć nie więcej niż 2800 gramów.

Biorąc na warsztat narty do freerando, szerokość pod butem rzędu 95 mm będzie najbardziej uniwersalna na podejścia, a także na zjazdy. Rocker powinien być bardziej wyrazisty na dziobach, a niekiedy również na tyłach. W rezultacie jazda powinna być bardziej płynna. Kształt desek powinien być dość prosty. Będziesz mógł jeździć zatem po stromych i zmrożonych rejonach. Jednak takie narty będą mniej komfortowe do jazdy na trasach przygotowanych.

Narty skitourowe – jaką długość wybrać?

Mając krótkie narty skitourowe będziesz mniej się męczyć. Będzie je również łatwiej przełożyć w trakcie zwrotów podchodząc pod górę. Będą jednym słowem łatwiejsze w prowadzeniu.

Celem dobrania najlepszej długości uniwersalnych nart skitourowych odejmiej od swojego wzrostu około 5, czy 10 cm i wybierz deski z takim wymiarem.

Nart o takiej samej długości jak Twój wzrost będą właściwe do freetouringu. Będą zachowywać się płynnie i stabilnie w trakcie zjazdów.

Wiązania skitouringowe – jakie wybrać?

wiązania do nart skitouringowych
Narty skitourowe jakie wybrać?

Akutanie na rynku możemy dostać dwa typy wiązań do nart skitouringowych:

  • Wiązania techniczne pinowe: te są najlżejsze i najczęściej wybierane. Musisz jednak sprawdzić, czy będą pasować do Twoich butów.
  • Wiązania płytowe, czyli Apline Touring: takie wiązanie przymocowane jest do płyty, a ta jest zamontowana do narty. Cała płyta obraca się wzdłuż osi w przedniej części płyty. Ten wariant jest cięższy, ale gwarantuje więcej pewności w trakcie zjazdów, gdyż sprawniej działa w nich system wypinania butów. W rezultacie ten wariant jest dedykowane również do freetouringu.

Kilka rad prosto od Salomon

Narty skitourowe jakie wybrać?

Narty skitourowe jakie wybrać?

Jeżeli w dalszym ciągu zastanawiasz się jakie narty skitourowe wybrać dla siebie to skonsultuj się z naszymi doradcami. Na stronie naszego zimowego sklepu znajdziesz narty skitourowe. Zachęcamy także do przeczytania naszego poprzedniego tekstu Jak Dobrać Kije Do Nart Biegowych.

No Comments

Post a Comment