SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

1769
post-template-default,single,single-post,postid-1769,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Skoki na snowboardzie – rady dla początkujących adeptów

skoki na snowboardzie

Skoki na snowboardzie – rady dla początkujących adeptów

Zima jest porą roku nie tylko dla osób, które lubią bierny wypoczynek w blasku ognia rozbłyskującego się z kominka. To także czas pasjonatów aktywnego spędzania czasu. Jest to idealna chwila, aby zmierzyć się z nieznaną nam wcześniej sportową dyscypliną. Jedną z nich z pewnością jest snowboard. Jeśli już wcześniej uprawialiśmy jazdę na desce, możemy zdecydować się na skoki na snowboardzie. Jak bezpiecznie zacząć je wykonywać? Osobom którym przejadły się narty, bądź nigdy nie czuli chęci, aby nauczyć się na nich jeździć, ponieważ dużo  większą  radość sprawia im jazda na desce, prezentujemy coś niezwykłego. Gdy zwykła jazda na stoku przestaje sprawiać nam frajdę, możemy skupić  się na ewolucjach i trikach na desce.

Jak rozpocząć skoki na snowboardzie?

Ważną kwestią, tak jak i w innych dyscyplinach sportu jest dobre rozciągnięcie mięśni. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy bardzo łatwo narazić nasze stawy na urazy. Należy pamiętać, iż jedna kontuzja np. kolana doprowadzi do tego, że już do końca życia nie będzie ono sprawne. Skoki na snowboardzie muszą sprawiać nam radość, a nie być karą. Tak jak wszystkie rodzaje aktywności ruchowej, tym bardziej wcześniej nieznane, wymagają przygotowań. Fundamentalna sprawność fizyczna, gibkość oraz wytrzymałość, a w szczególności sprawność nóg, może okazać się bardzo pomocna. Treningi, na których należy się  skoncentrować, to głównie wcześniej wspomniane rozciąganie, przysiady, a także ćwiczenia kondycyjne.

skoki na snowboardzie

Snowboard niebezpieczną dyscypliną sportu? Prawda czy fałsz?

Nie ma dowodów na to, aby skoki na snowboardzie były bardziej niebezpiecznym sportem, niż np. jazda na nartach. Z pewnością szybkość nie jest tak zawrotna jak podczas jazdy na nartach, ale kluczową sprawą jest trzymanie się zasad dekalogu FIS czyli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Równie ważne jest, żeby zachowywać się odpowiedzialnie i myśleć o innych. Należy stosować ochraniacze na kolana, biodra i kręgosłup. Ważnym zabezpieczeniem na stoku bez wątpienia jest kask snowboardowy, a dla dzieci poniżej 15-stego roku życia jest to obowiązkowe zabezpieczenie.

Co założyć, aby jazda na desce była przyjemnym doświadczeniem?

Bardzo ważne jest, żeby nasza odzież zimowa  była ciepła i wygodna. Spodnie, które założymy powinny być nieprzemakalne, zwłaszcza w okolicach pośladków. Równie istotne jest żebyśmy mieli bardzo dobre wodoodporne rękawiczki. Długi czas spędzony na snowboardzie się wiązał z częstym wstawaniem z ziemi. Dobrze  będzie zadbać o osłonę miejsc, narażonych na upadki. Ochraniacze na pupę, kolana i nadgarstki na pewno okażą się przydatne.

Ważne triki snowboardowe

skoki na snowboardzie

Należy pamiętać, iż jazda na desce ma sprawić nam jak najwięcej przyjemności. Kiedy jazda na stoku to dla nas pestka, warto przemyśleć, jak sprawić, by dostarczała nam jeszcze więcej wrażeń.

  • Ollie –  Pierwszoplanowy trik, za sprawą którego mamy możliwość wykonywania kolejnych. Jadąc w obniżonej pozycji powoli przenosimy nasz ciężar ciała na tylną nogę. Gdy znajdziemy się na szczycie muldy rozprostowujemy szybko nogi, ramiona wyrzucamy energicznie w górę. Podczas wybicia obie nogi będą mieć różne zadania. Tylna noga znacznie mocniej wybija snowboardzistę, przednia zaś zostaje podciągnięta w górę. W pierwszych chwilach lotu nos snowboardu jest zadarty do góry, musimy w tym momencie podciągnąć tylną nogę, pozwoli nam to na stabilniejszą sylwetkę oraz umożliwi bezpieczne lądowanie.
  • Noseroll 180 To kolejny z łatwych trików. Podczas jazdy w pozycji podstawowej w skręcie przenosimy ciężar ciała na front deski snowboardowej, prostując nogi. Po czym odrywamy tail snowboardu i obracamy go do przodu o 180 stopni. Pod koniec ciężar ciała należy przenieść  na tylną nogę.
  • Indy –  to niezbyt trudny trik ulubiony przez snowboardzistów i skaterów. Wykonuje się go w bardzo prosty sposób na początku trzeba energicznie wyskoczyć, rider tylną ręką łapie deskę w locie za środek przedniej krawędzi. Indy Grab jest jego odmianą. Od zwykłego Indy różni się wyłącznie tym, że łapiemy tylną ręką za przednią krawędź deski między wiązaniami. Możemy wykonać również Nose Grab, chwytając przednią ręką za dziobową część deski oraz Tail Grab chwyt tylnej ręki za tail deski.

Należy pamiętać iż, trzeba mierzyć siły na zamiary. Nauka jazdy na snowboardzie nie jest trudną sztuką. Prawdziwym wyzwaniem jest nauczyć się skoków nie odnosząc przy tym urazów.

No Comments

Post a Comment