SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

15038
post-template-default,single,single-post,postid-15038,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Smarowanie nart zjazdowych jak to zrobić?

Smarowanie nart jak to zrobić

Smarowanie nart zjazdowych jak to zrobić?

Smarowanie nart zjazdowych jak to zrobić? Czynność ta jest niezbędna kiedy chcemy zachować dobry poślizg na stoku narciarskim i zadbać o kondycję naszych nart. W celu przeprowadzenia tej czynności musimy uprzednio zdobyć nieco narzędzi i strwożyć do tego miejsce. Jest to stosunkowo prosta czynność, którą możemy przeprowadzić samodzielnie.

Jaki sprzęt do smarowania nart?

Smarowanie nart zjazdowych to zrobić
Smarowanie nart zjazdowych to zrobić?

Do smarowania nart zjazdowych będą nam potrzebne takie rzeczy jak: imadło narciarskie, żelazko do smarowania nart, cykina z pleksiglasu służąca do usuwania smaru, szczotki z włosiem mosiądzu, kostka smaru.

Możesz nieco pokombinować by nie kupować imadła narciarskiego. Poza tym żelazko i inne narzędzia bez problemu kupisz w sklepie narciarskim. Serwisowanie nart jest stosunkowo drogie, zwłaszcza jeżeli będziemy robić to jak należy, czyli regularnie. Zatem narzędzia do smarowania zwrócą się Tobie w przeciągu zaledwie kilku sezonów. Jeżeli chcesz samodzielnie serwisować narty warto jeszcze pomyśleć o narzędziu do ostrzenia krawędzi nart.

Instrukcja smarowania nart zjazdowych

Potrzebujesz na te czynność około 30 minut. Do pracy wykorzystuj warsztat, garaż lub jakieś miejsce na zewnątrz, które nie będzie narażone na wiatr i łatwe do utrzymania porządku. Czynność ta generuje bowiem nieco bałaganu.

Czyszczenie ślizgów nart

Szczotkuj ślizg zgodnie z kierunkiem zjazdu, czyli od dzioba do piętki, a rób to za pomocą szczotki mosiężnej. Kiedy ślizgi będą intensywnie brudne to zastosuj zmywacz do smarów w płynie razem z czystą szmatką. W wyniku tego usuniesz najwięcej brudu, nim rozpoczniesz zastosowanie szczotki.

Nadkładanie smaru przy pomocy żelazka na narty zjazdowe

Smarowanie nart zjazdowych to zrobić
Smarowanie nart zjazdowych jak to zrobić?

Na kostce smaru znajdziesz temperaturę, którą należy ustawić na żelazku. Zazwyczaj odpowiednia temperatura w przypadku smaru uniwersalnego to 100 ˚C. Kiedy już Twoje żelazko będzie posiadać odpowiednią temperaturę, to przystaw do niego kostkę smaru. Roztopiony smar będzie ściekał na ślizg nart.

Kolejno przeprasuj ślizgi nart żelazkiem. W rezultacie równomiernie rozprowadzisz smar. Nie przytrzymuj żelazka zbyt długo w jednym miejscu, gdyż może to uszkodzić narty.

Skrobanie i szczotkowanie nart

Teraz musisz odczekać około 10 minut, aby smar wystygł i stwardniał. Musisz kolejno zeskrobać smar za pomocą cykliny z pleksiglasu. Nie używaj w tym celu metalu. Rób to zawsze zgodnie z kierunkiem zjeżdżania. Cyklinę dociskaj kciukami. Czynność powtarzaj do momentu zeskrobania całego smaru.

Musisz pamiętać, aby usunąć także smar, który spłynął na krawędzie, a także ściany boczne nart.

Na koniec wyszczotkuj ślizgi przy pomocy szczotki mosiężnej lub z włosiem ze szczeciny dzika. W wyniku tego usuniesz resztki smaru. W celu uzyskania najlepszych wyników zawsze możesz wyszczotkować ślizg nylonową szczotką zgodnie z kierunkiem zajadów.

Smarowanie nart na zimno

Smar do nart na gorąco
Smarowanie nart zjazdowych jak to zrobić?

Jeżeli nie posiadasz czasu na nasmarowanie nart na gorąco to w sklepach znajdziesz również płynne smary. Takie produktu nakłada się bezpośrednio na ślizgi za pomocą czystej szmatki. Musimy jednak podkreślić, że jest to raczej krótkoterminowe rozwiązanie i tę metodę należy stosować jedynie kiedy naprawdę nie masz czasu. Płynne smary posiadają tendencję do wysuszania ślizgów i są nietrwałe. Smarowanie na gorąco jest najlepsze.

Przygotowanie nart po sezonie

Po sezonie musisz zawsze zabezpieczyć ślizg ostatnim smarowaniem. Ślizg oczyść i nałóż warstwę uniwersalnego smaru bez zeskrobywania go. Ta warstwa smaru będzie zabezpieczać i zadba o Twój ślizg poza sezonem. Kiedy już nadejdzie sezon, wystarczy, że zeskrobiesz ten smar, a narty będą gotowe do pierwszego wyjazdu.

Smary do nart, żelazka i szczotki znajdziejsz na SnowSport!

Smarowanie nart zjazdowych to zrobić
Smarowanie nart zjazdowych jak to zrobić?

Smary i narzędzia, a także inne akcesoria do serwisowania nart znajdziesz na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst –  Jakie Buty Narciarskie Wybrać?

No Comments

Post a Comment