SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

1445
post-template-default,single,single-post,postid-1445,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Snowboard: bezpieczna jazda na lodzie

jazda na lodzie

Snowboard: bezpieczna jazda na lodzie

Jazda na lodzie to nie to co jazda na puchu, która może sprawiać do ogromną ilość zabawy, ale co jeśli się pojawisz na stoku, a warunki będą lodowate, bez świeżych puszystych białych zasp wokół? Nadal chcesz jeździć! Oto kilka wskazówek, które pomogą w jeździe.

Jazda na lodzie – dwie podstawowe umiejętności: balans i relaks

Jazda na lodzie jest wyzwaniem, zwłaszcza dla niedoświadczonych snowboardzistów, a dwiema głównymi technikami, które mogą w tym pomóc, to równowaga i rozluźnienie.

1. Balans

Równowaga na krawędzi jest przydatna we wszystkich warunkach, ale staje się o wiele trudniejsza do kontroli, kiedy w grę wchodzi jazda na lodzie, ponieważ jest mniejsza przyczepność. Istnieją dwa sposoby, aby wstać na krawędzi i uzyskać równowagę, z których każdy ma zalety i wady.

  • Przechyl się: Jest to powszechna i użyteczna technika, jest łatwa w obsłudze, ale przechylenie się oznacza, że masa ciała nie jest równomiernie rozłożona na przodzie deski snowboardowej i jest większe prawdopodobieństwo, że deska wyślizgnie się spod nas – zwłaszcza w lodowatych warunkach – a lód boli.
  • Zginaj dolną część nóg: Zginaj kostki i kolana, aby podnieść deskę do krawędzi, to trudniejsze do opanowania, ale zaleta tej techniki polega na tym, że pomaga utrzymać ciężar ciała na górze deski, jednocześnie umieszczając ciężar na krawędzi.jazda na lodzie

To brzmi bardziej abstrakcyjnie niż proste pochylenie, więc najpierw spróbuj tego w pozycji stojącej: zegnij kostki i kolana, aby wyregulować kąt krawędzi, zegnij nogi i wepchnij kolana i pośladki w kierunku śniegu na frontside, a następnie pociągnąć palce w kierunku nóg na backside.

2. Relaks

Jedną z pierwszych reakcji na ryk niedźwiedzia jest zesztywnieć i przestać się ruszać – i to samo dzieje się z warczeniem lodu. Takie napięcie jest złe, ponieważ utrudnia dostosowanie się do zmieniających się warunków, bez czego jazda na lodzie jest niemożliwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą zrelaksować się.

  • Obracaj się: Jest to naprawdę prosta technika, która może pomóc deskarzowi odpocząć i poruszać się: obracanie się regularnie oznacza, że stałe, małe ruchy stóp, kolan, bioder i ciała są dokonywane. Te niewielkie ruchy oznaczają, szansa na zablokowanie i pozostanie na jednej krawędzi zbyt długo jest o wiele mniejsza.
  • Oddychaj: W czasach stresu mamy tendencję do wstrzymywania oddechu, co z kolei sprawia, że nasze ciało napina się, po prostu oddychaj, aby dać sobie lepsze szanse na relaks.

Inne ważne umiejętności:

1. Minimalny ruch

To nie znaczy zatrzymanie ruchu! Oznacza to ciągłe, ale niewielkie ruchy, które prowadzą do silniejszej pozycji na górze płyty. Duże ruchy często wprowadzają granica w pozycji, która jest zbyt daleko w jednym kierunku, a druga, co utrudnia odzyskanie równowagi lub powrót do podstawowej pozycji.

2. Sprzęt z krawędzią

Ostre krawędzie zapewniają lepszą przyczepność na lodzie – można nawet pójść nieco dalej i patrzeć na deski z magnesowaniem/magnetyzacją: krawędź tych płyt jest jak ząbkowany nóż, dający więcej punktów styku ze śniegiem i pomagający przeciąć warstwę lodową . Jeśli szukasz codziennego przykładu tego, jak ta magnetyka może działać, to proszę! Spróbuj wyciąć chrupiący chleb z ostrym, prostym nożem: Zobacz, trudno przełamać upartą skorupę, nawet jeśli nóż jest naprawdę ostry. Teraz spróbuj przeciąć chrupiący chleb z nożem ząbkowanym, łatwiej jest go przełamać, co?

3. Wstawaj później

Jeśli chcesz uniknąć naprawdę lodowatych warunków, to wyjdź trochę później, gdy słońce ma szansę zmiękczyć lekko stok. Jest to zarówno użyteczna technika, jak i przydatne pretekst, jeśli spędziłeś zbyt dużo czasu na nartach poprzedniej nocy.

jazda na lodzie

4. Światło lub cień

Jeśli jest naprawdę lodowato, zwykle lepiej trzymać się zadbanego, miękkiego terenu, który został wystawiony na działanie słońca wcześniej tego dnia. W rzadkich przypadkach odwrotność może czasami zadziałać: jeśli nachylenie jest prawie zawsze w cieniu, wówczas górna warstwa śniegu może nie przechodzić przez cykl zamrażania i rozmrażania, który ma tendencję do generowania oblodzonych warunków. Użyj własnej oceny, ale wybierz warunki, które wydają się nieco bardziej wybaczające, jeśli chcesz uniknąć naprawdę lodowatej powierzchni.

Lód jest niewątpliwie jednym z najlepszych nauczycieli na górze. Może nauczyć nas lepszej równowagi i kontroli – i poprawić nasze podstawowe umiejętności i techniki. Sprawia też, że jesteśmy lepsi i mądrzejsi, gdy wrócimy na miękki śnieg. Więc bądź cierpliwy, zrelaksuj się i ciesz się jego nauką, dzięki czemu możesz później docenić puch jeszcze bardziej.

A jeśli chcesz się uczyć jeszcze więcej, zachęcamy do zakupu książki: Książka Snowboard. Śladami instruktora

1 Comment
  • Bartek

    16 lutego 2020 at 13:16

    Zdecydowanie trafione porady i podzielam zdanie na temat wybierania się na stok w późniejszych godzinach, to zdaje egzamin. Pozdrawiam

Post a Comment