SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

740
post-template-default,single,single-post,postid-740,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,no_animation_on_touch,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Snowboard – konkurencje snowboardowe – jeden sport, wiele konkurencji

Snowboard - jeden sport, wiele konkurencji

Snowboard – konkurencje snowboardowe – jeden sport, wiele konkurencji

Oceń ten artykuł.

Zima w pełni, a ale nie zraża to miłośników aktywności fizycznej. To czas na śnieg i konkurencje snowboardowe. Na stokach tłumy uśmiechniętych snowboardzistów, którzy cieszą się obecną aurą i wcale nie oczekują pierwszych oznak wiosny. Nic dziwnego, mimo, że to stosunkowo młoda dyscyplina, ma ogromną rzeszę zwolenników, którzy chętnie spędzają wolny czas aktywnie. To dobre dla zdrowia, figury, a także samopoczucia! Oczywiście snowboard nie jest tylko monotonnym zjeżdżaniem, można wyróżnić ciekawe konkurencje.

Snowboard dosyć szybko stał się konkurencją, które jest częścią igrzysk olimpijskich. Minęło tylko 30 lat od jej powstania, kiedy po raz pierwszy zawodnicy mogli stoczyć walkę o medale. W Polsce sport ten jest coraz bardziej doceniany, jednak wciąż jest sporo osób, którzy nie do końca wiedzą, o co tak naprawdę w tym chodzi. Postanowiliśmy przybliżyć temat i objaśnić kilka rodzajów konkurencji, w których udział biorą snowboardziści. Jakie są więc te konkurencje snowboardowe?

Slalom gigant równoległy

Ten rodzaj konkurencji najbardziej przypomina narciarstwo, dlatego chętnie oglądają, czy uprawiają go również fani tej drugiej kategorii. Na czym polega slalom? Mamy dwie identyczne trasy, a na nich ścigają się pary snowboardzistów. Muszą zmieścić się w specjalnie znaczonych bramkach i osiągnąć najlepszy czas. Wynik liczony jest z dwóch przejazdów, a wygrany przechodzi do kolejnego etapu.

Boardercross

Na czym polegają te konkurencje snowboardowe? Tutaj zawodnicy pokonują trasę, jednak nie zwyczajną. Na drodze spotykają przeróżne przeszkody, zarówno zakręty, skocznie jak i inne elementy. Trzeba wykazać się nie tylko umiejętnością szybkiej jazdy, ale również sprytem i spostrzegawczością. Podczas zawodów startuje czterech graczy, a wygrywa ten, który pierwszy dotrze do mety. Jak łatwo się domyślić, to bardzo dynamiczne widowisko, podczas którego często dochodzi do wypadków, nie tylko z uwagi na przeszkody, ale i współzawodnictwo. To najmłodsza spośród wszystkich snowboardowych konkurencji na olimpiadzie.

Halfpipe

To szczególna konkurencja, jest bardzo widowiskowa oraz nietypowa. Obiekt jest specjalnie przygotowywany – to rynna mierząca od 100, do 150 metrów, którego wysokość wynosi 6m. To wyczynowy sport. Zawodnik wyskakuje ponad krawędź i wykonuje układ. To kombinacja flipów, obrotów oraz grabów, co przypomina nieco zawody deskorolkowe na rampie.
Oceny dokonuje pięciu sędziów, którzy dokładnie analizują każdy wykonany trick. Po raz pierwszy konkurencja pojawiła się w Nagano – były to Zimowe Igrzyska w roku 1998.

Slope style

To kolejna konkurencja polegająca na zaprezentowaniu freestylowych umiejętności. Łączy w sobie elementy zjazdu oraz akrobacji, ponieważ zjeżdżając, snowboardzista musi zmierzyć się z wieloma przeszkodami. Tutaj nie liczy się czasu, wygrywa ten, który najlepiej zaprezentuje tricki. Trasa jest specjalnie urozmaicona poręczami, skoczniami i innymi ciekawymi elementami. To młoda dyscyplina, mimo to ma wielu fanów. Nic dziwnego – podczas jej trwania nie sposób się nudzić!

Big Air – czyli latające konkurencje snowboardowe

Snowboardziści muszą wykazać się dużą finezją, ponieważ jest to konkurencja polegająca na prezentacji tricków. Odbywa się na specjalnej skoczni, długość skoku to często ponad 25 metrów! Jednak wynik nie zależy od odległości, ale od tego co wydarzy się w trakcie. Zawodnicy wykonują akrobacje, oceniane jest również lądowanie. To konkurencja dla fanów freestylu.

zobacz ofertę snowboard

Wszystkie powyższe konkurencje snowboardowe wymagają już nienagannej techniki – we wcześniejszym artykule pisaliśmy też o podstawowych trikach na desce: https://snowsport.pl/blog/triki-snowboardowe-z-burton-girls/

Snowboard nie jest tak popularny jak narty, czy łyżwy, jednak ilość ciekawych konkurencji najlepiej obrazuje to, że staje się coraz bardziej doceniany. Każdy znajdzie coś dla siebie – czy to spokojne zjazdy, podczas których liczy się przede wszystkim czas, czy konkurencje akrobatyczne. Ciekawą propozycją są również połączenia tych dwóch kategorii. To bardzo dynamiczny i często niebezpieczny sport, który wywołuje ogromne emocje zarówno wśród zawodników, jak i widzów. Jedno jest pewne – konkurencje snowboardowe to jedne z ciekawszych, zimowych propozycji zarówno dla tych aktywnych i tych biernych fanów.

No Comments

Post a Comment