SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11539
post-template-default,single,single-post,postid-11539,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Ubranie na narty skitourowe – co ze sobą zabrać?

Ubranie na narty skitourowe - co ze sobą zabrać

Ubranie na narty skitourowe – co ze sobą zabrać?

Ubranie na narty skitourowe to jeden z najważniejszych elementów pod względem naszego komfortu przy uprawianiu tej dyscypliny. Co z tego jeżeli będziemy mieć świetnie skomponowane narty i wiązania, jeżeli przy wejściu pod górę będziemy się nadmiernie przegrzewać. W czasie zjazdu przesączone od potu ubrania wystudzą się prędko i będzie nam wręcz lodowato – zimno.

narciarstwo skitourowe

Nie o to w tych chodzi… Można temu zaradzić ubierając się odpowiednio na narty skitourowe. Będzie ono inne, niż te na typowe trasy narciarskie. W artykule podpowiadamy jak się wyposażyć pod względem ciuchów i nie tylko, by czerpać wyłącznie radość z tej szlachetnej odmiany narciarstwa.

Popularność nart skitourowych jest coraz większa…

Narty skiturowe bardzo szybko zyskuje na popularności u nas w kraju. Coraz więcej osób decyduje się na własny sprzęt, niż ten wypożyczany z wypożyczalni – co jest defakto niewygodne i uciążliwe. Kompletując narty i wiązania skitourowe pamiętajmy również o wyposażeniu się w odpowiednią odzież. W jaki sposób powinniśmy ubrać się na skitoury?

Bielizna termoaktywna – Ubranie na narty skitourowe

Specjaliści polecają, aby na narty skitourowe ubierać się na tzw. cebulkę, czyli warstwowo – niezbędna będzie zatem Bielizna termoaktywna. Kiedy będziemy wspinać się pod górę na nartach, nasz organizm będzie wówczas produkować więcej ciepła. W rezultacie będziemy zwyczajnie bardziej się pocić. W wyniku tego warto mieć w swoim asortymencie na narty odpowiednio oddychającą bieliznę termoaktywną. Przez specjalny ścieg materiału i kanaliki wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz.

Istotne jest zatem, aby koszulka i spodnie bielizny termo przylegały ściśle do ciała. Wówczas odprowadzanie wilgoci będzie bardziej wydajne.

Kurtki narciarskie – Ubranie na narty skitourowe

Po wejściu na szczyt, kiedy nasze mięśnie już ostygną warto ubrać kurtkę narciarską, która zapobiegnie wyziębieniu i przewianiu. Sprawdzi się tutaj typowa kurtka narciarska, która podczas podejść powinna zmieścić się bez problemu do naszego plecaka.

Ubranie na narty skitourowe Kurtka Narciarska Męska Bergson Race-X STX Surf Blue 2021
Ubranie na narty skitourowe – Kurtka Narciarska Męska Bergson Race-X STX Surf Blue 2021

Jak wiemy wiatr w górach, zwłaszcza podczas zjazdów może być wyjątkowo doskwierający i przenikający chłodem. Kurtka narciarska przede wszystkim chroni zatem przed wiatrem, śniegiem, ale również przed deszczem. Powinna być zatem również wodoodporna.

W narciarstwie skitourowych niezwykle istotne jest to, aby nie dopuści do zbyt dużego przegrzania organizmu podczas podejść i wychłodzenia na szczycie i zjeździe. Nie pozostaje nam nic innego jak rozbieranie się i ponowne ubieranie.

Spodnie narciarskie

Tutaj nie ma co kombinować. W narciarstwie skitourowym sprawdzą się typowe spodnie narciarskie, które będą bez ocieplenia lub ze skąpą ilością takowego. Praktyczne będą te z zamkami po bokach przy nogawkach. Jeżeli zrobi się nam za ciepło, rozepniemy zamek i zapewnimy sobie większy dostęp chłodnego powietrza do naszego ciała, a także możliwość ujścia nadmiaru ciepła wytworzonego podczas bardziej dynamicznego marszu.

Rękawiczki, czapka, opaska, kominiarka…

Ubranie na narty skitourowe
Ubranie na narty skitourowe

Wybierając się z nartami skitourowymi w góry pamiętajmy również o dodatkach wymienionych powyżej, Te drobne akcesoria mogą okazać się niezwykle praktyczne, czy nawet są wręcz niezbędne – jak czapka i rękawiczki. Pamiętajmy również o grubych skarpetach!

Co do samych rękawic. Przyjęło się, że warto mieć przy sobie dwa modele. Jedne bardziej cienkie na podchodzenia, a drugie grubsze na zjazd. Jest to naprawdę ważne. Musimy mieć również przy sobie opaskę, które będzie dobra na podejścia i czapkę na zjazd. My polecamy jednak zdecydowanie bardziej kask!

Nie ruszajmy się również bez gogli narciarskich!

Ubranie na narty skitourowe i akcesoria kupisz na SnowSport!

Ubranie na narty skitourowe
Ubranie na narty skitourowe

W naszym największym sklepie sportów zimowym w sieci, kupisz wszystkie niezbędne akcesoria do uprawiania narciarstwa skitourowego – narty, wiązania jak i Kurtki. Zachęcamy również do przeczytania naszej poprzedniej publikacji o nartach skitourowych Narty Skitourowe Jakie Wybrać?

1 Comment
  • Zgorky

    26 kwietnia 2021 at 22:25 Odpowiedz

    Ja zawsze zakładam jeszcze komin

Post a Comment