SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11015
post-template-default,single,single-post,postid-11015,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Wiązania i buty do nart biegowych – system NNN, SNS i Prolink?

Wiązania I Buty Do Nart Biegowych – System NNN, SNS I Prolink

Wiązania i buty do nart biegowych – system NNN, SNS i Prolink?

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie NNN, SNS, Prolink – to najpopularniejsze rozwiązania stosowane w tej dyscyplinie narciarstwa. Z racji różnorodności systemów łączenie podeszwy buta z wiązaniem nart biegowych nasuwa się problem ich wzajemnej kompatybilności. Błędem jest myślenie, że np. buty od Salomon będą pasować do nart z wiązaniami tego samego producenta. Jak zatem skomplementować sprzęt, aby w chwili montażu nie przeżyć przykrego rozczarowania?

Biegówki

Kompleksowo wyjaśniamy czym są poszczególne systemy – jaka jest ich geneza i charakterystyka. Dowiemy się również o przeznaczeniu danych systemów – doboru ich do stopnia umiejętności, rodzaju trasy jak i wybraniu odpowiedniego sprzętu do danej techniki – klasycznej, bądź łyżwowej. I co najważniejsze! Wyjaśnimy jakie systemy wiązań i butów do nart biegowych są ze sobą kompatybilne, a jakie wykluczają się – czyli tym samym nie pasują do siebie. No to zaczynamy!

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie NNN

Wiązania i buty do nart biegowych Rossignol NNN
NNN Rossigniol

Ten rodzaj systemu jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Znajdziemy go w produktach Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fischer, a także Peltonen. Jest to następny system, czyli będący ewolucją rozwiązania NN75. Wprowadzony przez firmę Rottefell. Norwegowie w kolejnych latach udzielał zgodny innym firmom na stosowaniu w swoich produktach wymyślonego przez siebie patentu.

Funkcjonowanie systemu nie jest skomplikowane i w tej właściwości tkwi jego siła. Jak on działa? Silny blok ulega zakleszczeniu się w wiązaniach, a to pozwala na swobodne odrywanie pięty. Kiedy następuje kontakt buta z górną powierzchnią narty – całość stabilizuje się za sprawą napięć w podeszwie butów. Pokrywa się ona wówczas ze specjalnymi wypustkami, które znajdują się w wiązaniu. W rezultacie powierzchnia buta z wiązaniem uzupełniają się przez co w chwili wzajemnego kontaktu stanowią monolit. Nie pozwoli to ześlizgnięciu się buta z wiązania, a kolejno z powierzchni nart biegowych.

Najbardziej uniwersalne…

Wiązania tego rodzaju mogą znaleźć zastosowanie w nartach biegowych do różnego przeznaczenia. Znajdziemy kilka form tego typu wiązań. Dedykowane są zatem do typowych nart biegowych jak back country, wyczynówek – w tych do najpopularniejszej techniki klasycznej, czy łyżwowej.

Należy również podkreślić o jednej z odmian rozwiązania NNS jaką jest NIS – czyli Nordic Integrated System. To przede wszystkim wiązania przeznaczone dla zawodowców. Dominująca ich cecha to pozbawienie w budowie płyty. W rezultacie przypominają nieco typowe wiązania stosowane w nartach biegowych. Tego typu systemy są instalowane bezpośrednio na narcie. Nie ma tu niepożądanego wpływu na gibkość desek – co często ma miejsce w przypadku konwencjonalnej płyty.

Warto również zaznaczyć, że wiązań pracujących w systemie NNN nie przykręca się do płyty. Wiązania te wyłącznie nasuwa się na nią i kolejno blokuje w pożądanym położeniu. W wyniku tego zyskujemy możliwość za sprawą przesuwania wiązań doboru ich odpowiedniego położenia, które będzie zgodne z charakterystyką trasy. Cały ten proces regulacji przebiega intuicyjnie i nie musimy do tego posiadać narzędzi. Buty kompatybilne z wiązaniami w systemie NNN znajdziemy u producentów m.in. Alpina, Fischer, Rossignol (patrz wyżej).

Wiązania i buty do nart biegowych w systemie SNS

System SNS wprowadziła francuska firma Salomon. Założenie konstrukcyjne jak i funkcjonowanie tego rozwiązania bardzo przypomina NNN. Dopiero bardziej wnikliwa obserwacja pozwoli na zauważenia niuansów pomiędzy tymi dwoma systemami. W przypadku SNS zredukowano obszar odpowiadający za stabilizację. NNN posiada dwie prowadnice, natomiast w SNS znajdziemy wyłącznie jedną prowadnicę.

Profesjonalna wersja SNS to Pilot. Specjalistyczny but połączony jest w takim przypadku z wiązaniem w dwóch miejscach – klasycznie na czubku i bezpośrednio za nim za sprawą niewielkiej, metalowej klamry. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim dla zawodników jeżdżących techniką łyżwową.

Buty do wiązań pracujących w systemie SNS dostarcza na rynek przede wszystkim Salomon i Adidas. Decydując się na buty SNS zwróćmy uwagę do jakiej wersji SNS jest dedykowany. Podstawową wersją jest Profil posiadający jeden punkt połączenia but- wiązanie, a spotkamy także już wspomniany Pilot z dwoma punktami. Buty Pilot będzie działać z klasycznym wiązaniem, natomiast nie odwrotnie. Obuwie z serii Profil nie będzie pracować z wiązaniem Pilot.

Różnica pomiędzy NNN i SNS?

Jak już zdążyliśmy wyjaśnić na pierwszy rzut oka niełatwo dostrzec ewidentne różnice pomiędzy tymi standardami. Rozbieżności między nimi jednak istnieją. Prosty przykład – kiedy będziesz próbować dopasować but SNS do wiązania NNN, to dostrzeżesz, że szerokość w punkcie połączenie nie jest kompatybilna, gdyż posiadają one odmienne wymiary. Ponadto NNN jest starszym rozwiązaniem od SNS ze stajni Salomon.

Wiązania i buty biegowe w systemie Prolink

System Prolink od 2016 roku produkuje Salomon. Kompatybilne są z podeszwami butów biegowych NNN Rottefella, które możemy spotkać we wszystkich narciarskich butach begowych, m.in. w takich markach jak Alpina, Fischer, Madshus, Rossignol i Yoko itd.

Najważniejsza cecha Prolink to brak potrzeby ustawiania piętki dla danego rozmiaru buta. Z tych samych wiązań mogą korzystać osoby o różnym rozmiarze stopy, czy też zyskujemy my sami możliwość doboru na dany dzień najlepszych butów do nart biegowych. Montuje się je za pomocą 5 śrub w takim samym układzie jak w przypadku systemu SNS Pilot. W razie potrzeby zmiany wiązań z SNS na Prolink będziemy mogli korzystać z tych samych nawierconych już otworów.

Montaż przebiega bez użycia płyty NIS. W wyniku tego narciarz stoi niżej, czyli bezpośrednio na moście nośnym narty. Zyskujemy w ten sposób przede wszystkim zwiększone czucie naszego sprzętu i znakomity przekaz energii. Tego typu wiązania są ponadto niesamowicie lekkie.

Kompatybilność wiązań nart biegowych do butów

Wiązania I Buty Do Nart Biegowych
Wiązania I Buty Do Nart Biegowych

W poniższym tekście wyjaśniamy jakie wiązanie pasują do danych butów:

Rottefella (NNN)

Obecnie tak naprawdę tylko dwóch producentów wiązań i podeszw butów biegowych określa standardy. To Rottefella z Norwegii i Salomon z Finlandii (w chwili wymyślenia rozwiązania była to Francja).

System NNN nazywany jest też inaczej Rottefella. New Nordic Norm spotkamy na wiązaniach jak i na podeszwach butów narciarskich. Norwegowie produkują zatem wiązania jednak nie wytwarzają butów. Swoje rozwiązanie licencjonują innym firmą. W standardzie NNN produkują Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fischer, a także Peltonen.

Zauważmy, że niektórzy producenci na wiązaniu dodają nazwę swojej marki i w ten sposób możemy kupić wiązanie Fischer NNN.

Każdy but NNN będzie pasował do wiązania NNN i to niezależnie od producenta. Rottefella w butach biegowych z podeszwą NNN stworzyła różne twardości podeszw i wzorów bieżnika. Podeszwa butów sportowych będzie zatem sztywniejsza w odróżnieniu do butów turystycznych i rekreacyjnych. Pomimo różnych przeznaczeń i sztywności, but biegowy NNN będzie zawsze pasował do wiązań NNN.

Salomon (SNS, Prolink)

Jak-wybrać-wiązania-do-nart-biegowych-różne systemy
Wiązania i buty do nart biegowych

Salomon słynie z buta SNS i tego samego systemu wiązań. Rozwinięcie tego skrótu to Salomon Nordic System. Zasłynęli również nowym rozwiązaniem nazwanym Prolink.

SNS

Rozwiązanie SNS dostępne jest w dwóch wariantach. Przeznaczone do stylu klasycznego i do stylu łyżwowego. Wiązanie dedykowane do stylu łyżwowego wyposażone jest w dodatkowy punkt łączący wiązanie i but. W rezultacie narciarz zyskuje genialną sztywność, która to jest tak niezbędna podczas ruchów w stylu łyżwowym w trakcie zawodów. Ten dodatkowy punkt jest dźwignią ze specjalną sprężyną, która jest połączona z bolcem w bucie bezpośrednio pod stopą – znajduje się poza przednim bolcem, który łączy przedni punkt zaczepu. W wyniku tej analizy nasuwa się konkluzja, że wiązania łyżwowe SNS wyposażone są w dwa punkty połączenia, natomiast buty posiadają dwa bolce. Pozwala na podwójne połączenie.

System do stylu klasycznego posiada wyłącznie jeden bolec znajdujący się w przedniej części buta, który łączy się z jednym punktem na przodzie wiązania. Warto również zaznaczyć, że wiązania SNS przeznaczone do stylu klasycznego nie posiadają dźwigni ze sprężyną. Pozbawione są więc dodatkowego punktu łączącego.

Prolink

System Prolink zaprezentowano biegowemu światu dopiero w roku 2016. To wciąż nowy system wiązań. Jest niekonwencjonalny bowiem montuje się go jak system wiązań SNS. Co to oznacza? Mianowicie to, że podeszwa zewnętrzna butów z rozwiązaniem NNN od Alpina, Fischer, Rossignol, Madshus, Alfa, Peltonen itd. będzie kompatybilna z wiązaniem Prolink.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nie można używać butów SNS Salomon z wiązaniami Salomon Prolink. Nie możemy zatem kupić butów Salomon SNS i używać wiązań tej samej marki pracujących w systemie Prolink. Nie będą one ze sobą zwyczajnie kompatybilne.

Jakie buty, do których wiązań kupić?

Jak zatem dopasować buty biegowe narciarskie do wiązań? Mówiąc najczytelniej można przyjąć, że:

System Prolink

Buty z systemem Prolink pasują do wiązań:

  • NNN
  • Prolink

System SNS

Buty z systemem SNS pasują do wiązań:

  • SNS (buty SNS są kompatybilne wyłącznie z wiązaniami SNS)

System NNN

Buty z systemem NNN pasują do wiązań:

  • NNN
  • Prolink
  • m.in. wszystkich wiązań Rossignol
  • Prolink
Systemy w butach biegowych

Sprawdź również naszą ofertę na narty biegowe. Zajrzyj koniecznie i dobierz produkty w promocyjnych cenach dla siebie.

Skompletuj narty biegowe z wiązaniami i butami na SnowSport.pl!

Biegówki

Znajdziesz w naszym sklepie buty do nart biegowych. Jeżeli masz jakieś wątpliwości przy doborze to nasi spece służą fachową radą! Zapraszamy także do lektury naszej publikacji publikacji o narciarstwie biegowym  Jak Dobrać Narty Biegowe – Do Wzrostu, Czy Do Wagi?.

No Comments

Post a Comment