SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

4205
post-template-default,single,single-post,postid-4205,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Za luźne, za duże buty narciarskie ? Zobacz jak dopasować buty narciarskie – cz.1

za duże buty narciarskie

Za luźne, za duże buty narciarskie ? Zobacz jak dopasować buty narciarskie – cz.1

Mam za duże buty narciarskie, są za luźne – co zrobić?

Ostatnie lata przyniosły szalony rozwój technik, które prezentują nam sprzedawcy w sklepach oferując nam buty narciarskie. Personalizacja butów, Bootfiting, odciski stóp, obrazy stopy 3D, komputerowy dobór butów itp. Są to sposoby/triki, którymi próbuje się czarować klienta przy sprzedaży butów narciarskich. Oczywiście wmawia się każdemu, że ma nietypową stopę, że jego but musi być odpowiednio doprofilowany, dogrzany i domodelowany. Podczas gdy w 95% przypadków takie zabiegi są zbędne. Przecież sprzedaż butów narciarskich to nie tylko ostatnie lata naszej historii. Narciarstwo, jako dyscyplina ma już prawie 100 lat i na przestrzeni tych lat miliony osób zaopatrzyły się w buty narciarskie i były z nich zadowolone. Bez tego czarowania i szamaństwa jakie się obecnie uprawia.

O samej idei współczesnego Bootfitingu i o faktycznych przesłankach jakie się kryją za tego typu zabiegami pisaliśmy już wcześniej w artykule: Boot Fitting Show- Czy To Modny Sposób Na Ściemę? W gruncie rzeczy dopasowanie butów do stopy to nic trudnego, żadna filozofia, a zasady są proste i niezmienne od lat.
W poniższym artykule przedstawimy “chałupnicze sposoby” radzenia sobie z najczęściej występującym problemem – za luźne buty narciarskie czy też za duże buty narciarskie.

Sposoby personalizacji butów z wykorzystaniem ich regulacji.

Większość butów narciarskich wyposażona jest już fabrycznie w co najmniej kilka możliwości regulacji i personalizowania butów narciarskich. Są to ogólnie dostępne metody dopasowania butów, które również dość szczegółowo opisane są instrukcji użytkowania butów narciarskich. Dlatego nie będziemy się nimi zajmować w poniższym opracowaniu. Dla porządku wymienimy tylko jakie to są sposoby:

 • Mikro i makroregulacja
 • Kanting
 • Regulacja wysokości pięty
 • Regulowany obwód łydki

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do Instrukcji użytkowania 🙂

Dodatkowe, domowe sposoby personalizacji butów narciarskich.

Za luźne buty i/lub za duże buty narciarskie – problem ten pojawia się dość często tuż po zakupie, jeśli podczas zakupu butów nie poświęcimy należytej uwagi żeby odpowiednio dobrać ich wielkość, szerokość objętość. Problem za luźnych, za dużych butów może pojawić się również po jakimś czasie użytkowania. Wiele osób też, szczególnie początkujących, nie ma po prostu świadomości, że ich buty narciarskie są za duże/ za luźne, myśląc “że tak ma być”.

Jakie są więc przyczyny nadmiernej objętości butów (luzu), dlaczego moje buty narciarskie są za duże ?

 • kupione za duże buty – najczęstsza przyczyna
 • luz występujący u osób które nagle i znacznie schudły
 • buty uległy “wyrobieniu” podczas normalnego użytkowania – szczególnie przy starszych modelach butów pianka botka może się ubić, zwiększając objętość butów

Za luźne / za duże buty narciarskie – jakie są objawy ?

Przymierzanie / przymiarka butów może odbywać się na kilka sposobów. Aby stwierdzić czy but jest prawidłowo dopasowany pod względem długości warto wykonać kilka różnych pomiarów. Oczywiście bierzemy pod uwagę również, a może przede wszystkim, odczucia, czyli “czucie buta” po przymierzeniu. Ale równie dobrze możemy też zastosować inne sposoby. Szczególnie w przypadku dzieci lub osób dorosłych które mają problem z określeniem czy przymierzany but jest ok czy nie.
Sposoby przymiarek ( sprawdzenie dopasowania pod względem długości wkładki):

 • Klasyczna przymiarka kompletnego buta i kontrola położenia palców po założeniu i dopięciu butów. Prawidłowo dobrane pod względem długości buty powinny dawać odczucie opierania się czubków palców o wkładkę butów przy staniu “na wprost”. Po ugięciu kolan i naciśnięciu na języki butów, luz w obrębie palców powinien się powiększyć dzięki cofnięciu się stopy. Możemy wtedy swobodnie poruszać palcami w bucie i nie odczuwamy oporu przedniej ścianki botka.
 • Przymiarka samego botka. Po wyciągnięciu botka przymierzanych butów ze skorupy mamy dużo swobodniejszy dostęp do stopy. Możemy dokładnie zaobserwować jak zachowuje się stopa w botku i ile jest tam luzu.
 • Przymierzenie stopy do samej wkładki wyciągniętej z botka. Tutaj po postawieniu stopy na wkładce i obciążeniu jej możemy dość dokładnie zaobserwować jak układa się stopa na wkładce i jaki luz zostaje przed palcami.

Luz w butach narciarskich – najczęstsze 

Stopa nie jest stabilizowana przez but w sposób prawidłowy i pomimo mocniejszego dopięcia butów nadal przemieszcza się ona w bucie.
Luz w butach może być odczuwany na kilka sposobów:

 • poruszająca/unosząca się pięta
 • przesuwanie się stopy przód – tył
 • nadmierny luz w palcach i przedniej części butów. Mamy wtedy wrażenie że stopa przesuwa się w butach we wszystkich kierunkach a same buty, pomimo dopięcia nie stabilizują jej w sposób wystarczający.
 • luz w okolicach kostek (bocznej i przyśrodkowej)

Jak zmniejszyć za luźne, za duże buty narciarskie ?

Opisując powyższy problem będziemy posługiwali się pojęciem obszerność lub objętości buta, które to oznacza przestrzeń jaką ma nasza stopa w bucie narciarskim. Na obszerność butów ma wpływ zarówno ich szerokość jak i wysokość przestrzeni jaka pozostaje w bucie narciarskim po jego dopięciu. Najprostszym i najbardziej praktycznym sposobem poradzenia sobie z nadmierną obszernością buta narciarskiego jest zastosowanie „liftera” zmniejszającego obszerność butów, poprzez zmniejszenie wysokości przestrzeni w butach . Taki lifter w większości przypadków to nic innego jak dodatkowa, płaska wkładka do butów, pod stopę.

za luźne buty narciarskie

Taką wkładkę dystansową możemy umieścić w butach narciarskich w 2 miejscach:

 • W botku wewnętrznym ale pod wkładką profilowaną. W celu umieszczenia dodatkowego „liftera” należy z butów narciarskich a właściwie z buta wewnętrznego – czyli z botka wyjąć fabryczną wkładkę która jest pod stopą i umieścić pod nią nasz „lifter” czyli dodatkową  wkładkę dystansową. Tak samo postępujemy w przypadku posiadania indywidualnych wkładek typu Sidas, Footbalance itp
 • Między botkiem wewnętrznym a skorupą butów. W celu zastosowania „liftera” w tym miejscu należy z butów narciarskich wyciągnąć botka a następnie do skorupy buta, na jej dno, wprowadzić nasz „lifter”. Następnie wkładamy ponownie botka na swoje miejsce.

Jak działa lifter narciarski pod stopę?

W obu powyżej opisanych przypadkach zastosowanie dodatkowej wkładki dystansowej – liftera powoduje zmniejszenie obszerności butów. Dzięki zastosowanej wkładce stopa znajduje się wyżej w bucie i bardziej go wypełnia. Im wyższa, grubsza zastosowana wkładka tym mocniej zmniejsza się objętość butów i tym większą różnice w objętości butów i stopy jesteśmy w stanie zniwelować. Czasami, gdy jest konieczność znacznej niwelacji objętości butów możemy zastosować 2 wkładki (zarówno pod botkiem jak i w botku). W tym miejscu trzeba też dodać, że problem luzu rozwiązać mogą dość często wkładki profilowane (podpierające podłużne i poprzeczne sklepienie stopy). Zastosowanie takich wkładek, poza uniesieniem naszej stopy w całości i zmniejszeniem objętości butów ma również dodatkową zaletę w postaci odpowiedniego ustawienia stopy w bucie narciarskim. Tego typu wkładki oferowane są na rynku jako produkt gotowy lub jako wkładki indywidualne, np. przez firmę Sidas czy Footbalance. Ale skupmy się teraz na “chałupniczym” rozwiązaniu problemu za dużych, za luźnych butów narciarskich.

Skąd wziąć odpowiedni lifter do za dużych butów narciarskich?

Oczywiście na rynku dostępne są „fachowe”, profesjonalne liftery ale równie dobrze, możemy do tego celu wykorzystać najprostsze wkładki dostępne w sklepach obuwniczych typu CCC czy Deichmann. Trzeba pamiętać jedynie, że mają to być zwykłe, płaskie wkładki a nie wkładki profilowane. W sklepach tego typu dostępne są najczęściej wkładki o różnej grubości (filcowe), które możemy sobie samodzielnie dociąć na wymiar. Można wybrać i zastosować wkładkę “zimową” która dodatkowo zawiera warstwę izolacyjną. W ten sposób przy okazji możemy docieplić nasze buty. Grubość wkładek dobieramy w zależności od potrzeby wg. zasady: im luźniejsze buty tym grubsze wkładki dystansowe są potrzebne.

Wkładki filcowe sprawdzają się doskonale ale trzeba pamiętać, że u osób ze znaczną potliwością stóp lub przy nie do końca szczelnych butach może pojawić się pewien problem. Wkładki wykonane z “chłonącego” wilgoć materiału będą stanowiły dodatkowy element który chłonie pot, wilgoć i parę wodną. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie liftera wykonanego z bardziej stałego materiału. Może być to wkładka wykonana z dowolnego tworzywa sztucznego, które uda nam się dociąć do potrzebnych kształtów. Tego typu plastikowa wkładka dystansowa sprawdzi się na pewno lepiej i dłużej zachowa swoją żywotność. Stopa nie będzie miała z taką wkładką bezpośredniego kontaktu więc nie trzeba się obawiać o komfort przy jej zastosowaniu.

Co jeśli zastosowanie dystansowych wkładek nie przynosi rezultatu – buty narciarskie nadal są za luźne, za duże?

Może to świadczyć o dwóch rzeczach:

 • zastosowana wkładka jest za cienka i stopa nie jest wystarczająco wysoko uniesiona, czyli objętość butów jest wciąż za duża – tu łatwo to poprawić dodając dodatkową wkładkę/wkładki
 • buty są na tyle niedostosowane do stopy, że nie da się ich w ten sposób dopasować – w tym przypadku konieczny jest ponowny dobór innych, mniejszych i/lub mniej obszernych butów

Dalsza – 2-ga część tego artykułu – TUTAJ

—————————————

część 2

No Comments

Post a Comment