Poprzez stymulację napięcia mięśni posturalnych pleców oraz wymuszenie prawidłowej równowagi w pracy między zginaczami, a prostownikami może się przyczynić do poprawy postawy spoczynkowej. Ponadto ćwiczenia na TrickBoardzie zwiększają pracę mięśni oddechowych i w konsekwencji ruchomość klatki piersiowej.
Wzmacnia mięśnie brzucha, zarówno powierzchowne, jak i głębokie. Ćwiczenia w pozycji wysokiej wzmacniają siłę oraz wytrzymałość mięśni pośladkowych i grupy kulszowo-goleniowej- zmniejszając przodopochylenie miednicy. W pozycjach niskich następuje elongacja mięśnia biodrowo-lędzwiowego. Rozciągnięcie przykurzonych mięśni prostowników grzbietu w odcinku lędźwiowym następuje w drodze odruchowej, przy odzyskaniu prawidłowej pracy mięśni brzucha, oraz poprzez pozycje wyjściowe ćwiczeń.
Znaczenie ma uniwersalność dostępnych ćwiczeń z TrickBoardem. Ponadto niestabilne środowisko pracy, wymusza ponadprzeciętną stymulację zmysłu propiorecepcji i układ nerwowy uczy się nowej postawy dużo szybciej, niż przy ćwiczeniach na statycznym podłożu.
Poprzez pozycje boczne, i praktycznie nie ograniczoną możliwość zmiany płaszczyzny pracy, można skupić się na wybiórczym wzmacnianiu, lub elongacji opracowywanych mięśni.
(klatka piersiowa kurza i lejkowata)- odzyskanie równowagi mięśniowej pozwala ograniczyć ryzyko powstania dodatkowych wad postawy. Mimowolna praca oddechowa w różnych płaszczyznach usprawnia wydolność układu oddechowego oraz pozwala odzyskać prawidłową pracę mięśni oddechowych- zarówno przepony, jak i mięśni dodatkowych.
Ćwiczenia dynamiczne i formy zabawowe na TrickBoardzie wzmacniają mięśnie przywodziciele stawu biodrowego przeciwdziałając koślawieniu kolan.
Poprzez odpowiednie pozycje wyjściowe można wzmacniać odwodziciele bioder, z wykorzystaniem różnego ramienia siły i tym samym pracując zarówno nad siłą, jak i wytrzymałością mięśni.
Ćwiczenia na TrickBoardzie wymuszają utrzymywanie równowagi w pracy mięśniowej, zarówno w dużych grupach mięśniowych, jak i w mięśniach krótkich i głębokich. Praca na TrickBoardzie jest na tyle ciekawa i dynamiczna, że nie powoduje przeciążenia konkretnej grupy mięśniowej, a sumarycznie jest ona bardziej aktywna, niż gdyby ćwiczyć ja metodą serii treningowych. Ponadto odzyskanie równowagi w jednym segmencie automatycznie wpływa na korekcje sąsiadujących, a ćwiczenia nie muszą być izolowane od reszty ciała.