Gogle z fotochromem – czy to dobry wybór?

5/5 - (1 ocena)

Profesjonalne gogle narciarskie powinny skutecznie chronić wzrok przed działaniem silnego wiatru oraz ostrym słońcem. Aby sprzęt mógł odpowiednio filtrować promieniowanie UV, producenci na ogół korzystają ze sprawdzonej technologii polaryzacji. Jednakże nie jest to jedyne rozwiązanie stosowane w przypadku akcesoriów dla narciarzy. Równie ciekawą alternatywą mogą okazać się specjalne gogle z fotochromem. Co odróżnia je od sprzętu polaryzacyjnego i czy ich zakup jest opłacalny?

Jakie właściwości mają gogle z fotochromem?

jak wybrać gogle z fotochromem

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą szkieł fotochromowych jest to, że zmieniają one swoją barwę pod wpływem działania promieni UV. Takie zjawisko stanowi wynik absorpcji fal świetnych, które wywołują określoną reakcję chemiczną, a co za tym idzie – przyciemnienie szkieł. Naturalnie ta zależność działa także w drugą stronę, ponieważ przy mniejszym promieniowaniu UV soczewka znów staje się bezbarwa. Gogle z fotochromem reagują na zmiany światła w dokładnie taki sam sposób. Jeżeli narciarz będzie poruszał się po mocno nasłonecznionym stoku, szkło znajdujące się w goglach szybko zmieni swoją barwę. Tutaj także nagłe zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie UV spowoduje samoczynne odbarwienie szkła. Dzięki temu gogle z fotochromem stanowią bardzo uniwersalny sprzęt, który dobrze sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie gogli z fotochromem?

Najbardziej doświadczeni narciarze zazwyczaj posiadają w swojej kolekcji przynajmniej kilka różnych modeli gogli. Każdy sprzęt jest wówczas przystosowany do użytku podczas innych warunków pogodowych. Dlatego też gogle z fotochromem są tak unikalnym rozwiązaniem. Ich wyjątkowe właściwości powodują, że narciarze nie muszą już dłużej korzystać z kilku różnych gogli.

Jednakże powyższa zależność staje się prawdziwa tylko pod pewnymi warunkami. Bardzo ważnym wymogiem jest to, aby gogle z fotochromem cechowały się wysoką jakością wykonania. Niestety, fotochrom może bowiem w niektórych sytuacjach być mało efektywny. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, niska temperatura wpływa na ilość emitowanego promieniowania UV, co przekłada się na gorsze działanie gogli. Po drugie, tańszy sprzęt z fotochromem często nie jest odporny na działanie szczególnie silnych czynników zewnętrznych. Dlatego też przy zakupie gogli warto dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych modeli.

Gogle z fotochromem – polecane modele

atomic gogle z fotochromem

Na szczęście kilku producentów postanowiło uporać się z czynnikami powodującymi obniżenie efektywności działania sprzętu z fotochromem. Tak właśnie postąpiła firma Atomic. Austriacki producent sprzętu sportowego stworzył gogle Savor M Photo, które błyskawicznie dostosowują się do zmian oświetlenia. Co więcej, model ten jest odporny na działanie niskich temperatur, dlatego bez wątpienia zasługuje na polecenie. Podobną specyfikę mają również gogle: Atomic Savor M Photo OTG, Salomon Sense Photo oraz Salomon Aksium Photo.

Dodaj komentarz