Narciarstwo to teraz jeden z najbardziej popularnych sportów – zawsze gdy nadchodzi zima i spada śnieg, fani tej dyscypliny zjeżdżają w góry, by trochę pojeździć, nacieszyć się pięknymi widokami i zażyć rozrywki na świeżym powietrzu. Jak to jednak ze wszystkim bywa, narciarstwo nie powstało w jednej chwili – ktoś przecież musiał wcześniej wpaść na przyczepienie do butów dwóch desek i to w jakimś konkretnym celu! Kiedy to się stało i jak wyglądał rozwój narciarstwa? Oto historia narciarstwa według SnowSport.pl.
Od czego się zaczęło? – czyli o początkach
Narciarstwo to dyscyplina, która powstała już w… epoce kamiennej! Tak dalekie są początki tego sportu! Oczywiście, najpierw nie miał żadnych znamion konkurencji czy rozrywki – chodziło jedynie o zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa i przy tym także umożliwienie lepszego poruszania w trudnych warunkach. Zaczęło się więc od przyczepiania desek do futrzanych butów, co pozwalało na szybsze przemieszczenie przez zasypane śniegiem tereny, zamiast grzęznąć po kolana czy po pas w zaspach. Ciężar rozłożony na taką powierzchnię pozwala na utrzymanie się na powierzchni, co zadecydowało o popularności tego wynalazku.
Rysunki nart pojawiają się już na malowidłach ściennych sprzed 5 tysięcy lat, a najstarsze narty jakie znaleziono datowane są na 3500 lat. Odkryte zostały w prowincji Angermanland, w Szwecji. Te pierwsze narty nie służyły bynajmniej do zjeżdżania, lecz zabezpieczały przed zapadaniem się w śniegu. Warto też wiedzieć, że wynalazek nie był w tamtych czasach odosobniony, gdyż – jak pokazują badania – zupełnie niezależnie został odkryty także w dawnym Iranie, gdzie plemiona już 2 tysiące lat przed naszą erą używały podobnych. Z uwagi na fakt, że w różnych miejscach niezależnie od siebie dochodziło do podobnych odkryć, z lekkimi jedynie zmianami, sklasyfikowano wszystkie typy tych pierwotnych nart, dzieląc je na:
- południowe
- arktyczne
- północne
Ewolucja sprzętu narciarskiego – XIX wiek
Przez wieki używano nart jako wynalazku naprawdę przydatnego, jednak nie starano się go szczególnie udoskonalać. Zaczął jednak służyć do szybszego przemieszczania się oraz polowania – o nartach wspominają nawet skandynawskie sagi! W XIX wieku – wieku który dokonał rewolucji w wielu dziedzinach życia – doszło również do przełomu w kwestii nart, tworząc z narzędzia ruchu element pozwalający na uprawianie sportu. Narciarstwo stało się dyscypliną sportową oficjalnie w roku 1843, gdy w Norwegii rozegrano pierwszy bieg narciarski (dystans wynosił 5 kilometrów).
Później zmiany postępowały bardzo szybko – narty zaczęły służyć też do zjazdów, slalomów i skoków przez stopień, i pojawili się pierwsi badacze, którzy pragnęli dogłębnie poznać najlepszą technikę zjeżdżania, by później przekazać ją innym.
Ważnymi nazwiskami w historii narciarstwa są:
Sondre Norheim – który opracował nowy model nart, później najpopularniejszy przez 120 lat, o zmiennej szerokości i dodatkowym zabezpieczeniu w okolicach stopy (wcześniej narty trzymały się tylko na pasku na palcach).
Mathias Zdarsky – Czech mieszkający w Austrii, który opracował techniki prędkości zjazdu oraz sprawił, że zaczęto używać dwóch kijków, zamiast (jak dotychczas) jednego.
Fridtjof Nansen – badacz, który spopularyzował narciarstwo
Narciarstwo w czasach współczesnych
Na początku XX wieku zaczęto wznosić w Alpach pierwsze ośrodki narciarskie. Jednocześnie za oceanem zaczęły się rozwijać pierwsze, związane jedynie z produkcją nart firmy – jak słynna, norweska H.M. Christiansen. Zagłębiem narciarskim Ameryki stało się St Paul w stanie Minnesota. Eksperymentowano z wieloma zmianami – między innymi wykonano tam pierwsze narty całkowicie metalowe. Do spopularyzowania narciarstwa przyczynił się również – niestety – hazard. Zawody narciarskie były kolejną szansą na obstawianie kto wygra – tak jest zresztą do dziś, przy czym obecnie ekscytujemy się nie tylko konkurencjami narciarskimi, lecz i sami uprawiamy sport, wyjeżdżając na narty za granicę, bądź do słynnych ośrodków w Polsce.
W naszym kraju ta dyscyplina zresztą również rozwijała się od dawna – do czego przyczyniła się sama natura i coroczne opady śniegu. Za najważniejszego polskiego przedstawiciela sportów zimowych uchodzi Stanisław Marusarz, ale skoki narciarskie ekscytują wszystkich do dzisiaj – najpierw dzięki Adamowi Małyszowi, a obecnie dzięki takim osobom jak Kamil Stoch czy Piotr Żyła.