Ustawianie wiązań snowboardowych – jak to zrobić?

Oceń ten artykuł.

Ustawianie wiązań snowboardowych. Zjeżdżanie na snowboardzie to doskonała forma rekreacji w górach podczas zimowej pory. Oprócz Zagwarantuje wysokiego poziomu frajdy dla ciała i ducha. Aby w pełni cieszyć się tą wspaniałą aktywnością, ważne jest odpowiednie dobranie i skalibrowanie sprzętu pod indywidualne potrzeby. Sam zakup deski snowboardowej to jednak tylko pierwszy krok. Należy również kupić i wyregulować odpowiednio wiązania snowboardowe.

Czynność regulacji i ustawienia wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z nimi, warto przeczytać ten niedługi wpis blogowy o poradnikowym charakterze. Dowiecie się z niego jakie systemy wiązań są dostępne na rynku, jaki rozmiar wiązań snowboardowych wybrać oraz jak prawidłowo zainstalować wiązania. Wszystko to sprawi, że jazda będzie dla Ciebie komfortowa i efektywna. Ponadto dowiemy się z niego jak wybrać właściwą szerokość pomiędzy stopami, a także jakie kąty wiązań są najbardziej dla nas optymalne. Miej na uwadze, że odpowiednio wyregulowane wiązania pozwolą Tobie maksymalnie wykorzystać potencjał deski snowboardowej i zagwarantować pełną radość ze zjazdów w dół po ośnieżonym, górskim zboczu.

Jakie są rodzaje wiązań snowboardowych?

Salomon
Salomon

Dokonać tutaj można podstawowego wyodrębnienia. Wiązania snowboardowe można zatem podzielić na dwie kategorie, czyli twarde i miękkie. Warianty twarde są głównie stosowane przez zawodowych snowboardzistów. Zaprojektowano je do osiągania wysokich prędkości. Jednak większość osób, które jeżdżą na desce snowboardowej, korzysta z wiązań raczej miękkich. W artykule skoncentrujemy się na przedstawieniu właśnie tych ostatnich. W przedziale wiązań miękkich odnajdziemy też ich różne klasyfikacje. Dlatego spotkamy takie rodzaje jak strap-in, step-in, a także opcje hybrydowe.

Wiązania typu strap-in cieszą się największym zainteresowaniem jeźdźców

Ustawianie wiązań snowboardowych
Ustawianie wiązań snowboardowych

Wybierane najczęściej przez osoby jeżdżące rekreacyjnie. Najlepsze dla tych, którzy nie mają na celu rozpędzać się do maksymalnych prędkości po stoku, a raczej czerpać przyjemność z płynnej jazdy. Posiadają m.in. łyżkę w swojej budowie. Jest to specjalny sztywny zapiętek. W konstrukcji wiązań znajdziemy naturalnie również strapy. To swego rodzaju paski. Pozwalają one na regulację rozmiaru wiązań tak by dopasowały się do naszego buta snowboardowego. Jeden ze strapów ma właśnie za zadanie trzymania buta w wiązaniu i znajduje się w okolicy zgięcia kostki. Inny ze strapów zatrzymuje but tak, aby nie przesuwał się ku przodowi w czasie jazdy. Wróćmy jeszcze do łyżki zwanej highbackiem. Umieszczona z tyłu wiązania, zaraz za piętą. Gwarantuje ona optymalną pozycję podczas jazdy niektórymi technikami. Odpowiednie pochylenie wspomnianych wcześniej łyżek determinuje stopień w czasie jazdy praktycznie każdą techniką jazdy na desce snowboardowej.

Wiązania step-in wymagają zestawienia specjalnego bolca z butami posiadającymi odpowiadające im otwory. To bardzo łatwy i prędki sposób zakładania. Jednak nie poleca się ich do skoków, jazdy z wysoką prędkością, do freestyle’u oraz do freeride. W wyniku tego nie są to zbyt popularne wiązania.

Wiązania hybrydowe stanowią swoistą symbiozę wcześniej wcześniej wymienionych wiązań. Chociaż są one zarówno bezpieczne, jak i dość komfortowe to i tak nie należą do najczęściej wybieranych przez snowboardzistów.

Dobór odpowiedniego rozmiaru wiązań snowboardowych

Ustawianie wiązań snowboardowych
Ustawianie wiązań snowboardowych

Jest niezwykle ważny, zwłaszcza przy wiązaniach typu strap-in, które są najbardziej popularne. Istotne jest dopasowanie szerokości buta do szerokości wiązania. Sprawdź, czy but nie jest zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Musi swobodnie dotykać wiązania. Równolegle nie wystając zbytnio palcami ku przodowi. Po założeniu buta, upewnij się, czy z odpowiednią siłą przylega do łyżki.

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jeśli chodzi o ustawienie wiązań snowboardowych, musisz zdecydować, która noga będzie umieszczona z przodu – czyli noga przednia. To zależy od Twojejego, indywidualnego komfortu. Możesz przeprowadzić prosty test, stając na obu nogach i poprosić kolegę, bądź sprzedawcę o popchanie Ciebie ku przodowi. Jeżeli pierwszą nogą, którą postawisz po chwilowej utracie równowago jest noga prawa, rozważ umieszczenie jej z przodu na desce. Jeśli będzie to noga lewa, przetestuj analogicznie jak czujesz się w tej konfiguracji. Jeśli Twoją przednią nogą jest noga prawa, mówimy o wówczas o ustawieniu “goofy”. Jeżeli natomiast jest to noga lewa, ustawiasz wtedy wiązania w konfiguracji “regular”.

Rozstaw butów snowboardowych… O co w tych chodzi?

Ustawianie wiązań snowboardowych
Ustawianie wiązań snowboardowych

Termin “stance” odnosi się do ulokowania wiązań wobec samych siebie. Powinno być dostosowane do danych wymagań jeźdźca. Istnieje jednak pewna reguła. Sugeruje ona, że szerokość ulokowania wiązań względem siebie powinien odpowiadać szerokości ramion. Jeżeli takie ustawienie nie jest dla Ciebie takich, w którym czujesz się komfortowo to spróbuj rozstawić wiązania odrobinę szerszej. Stance ma wiodący wpływ na zwrotność w trakcie jazdy. Przekłada się również na stabilność jazdy i poczucie niekrępowania ruchów. W rezultacie to dopasowanie jest tak ważne i musi być zbieżne z Twoimi preferencjami.

Ustawmy jeszcze odpowiedni kąt wiązań

Niegdyś popularne było ustawienie “kaczki”, gdzie wiązania tworzyły literę “v”, ze skierowanymi do środka piętami i palcami na zewnątrz. Jednak takie ustawienie obciążało kolana i nie było zbyt komfortowe w trakcie długiej jazdy. Aktualnie sugeruje się inne rozwiązanie. Polegające na mocowaniu przedniego wiązania pod większym kątem niż tylne. Na przykład, możesz ustawić przednie wiązanie pod kątem 30 stopni, a tylne wiązanie pod kątem 15 stopni. Nie ma jednego jednego i optymalnego rozstawu wiązań. W wyniku tego warto eksperymentować i poczuć, że dane rozstawienie wiązań snowboardowych będzie dla nas tym najlepszym.

Ważne jest również poprawne zapinanie pasków wiązań

Warto dostosować je do swoich butów. W rezultacie utrzymamy naszą stopę oraz kostkę we właściwym położeniu. Jeżeli jesteś na początku jazdy na desce i nie orientujesz się jak właściwie zapinać straty to wykonaj przede wszystkim te czynność tak, aby siła zapięcia strapów nie sprawiała Tobie bólu podczas jazdy. Strapy powinny trzymać stopę stabilnie, nie pozwalając na zbyt swobodne ruchy, ale nie powinny też powodować punktów uciskowyć i powodować przytoczonego wyżej dyskomfortu. Kiedy czujesz, że nacisk paska na stopę jest za silny to zwyczajnie rozluźnij siłę jego zapięcia. Jeżeli zaś możesz swobodnie poruszać butem i czujesz, że lata on wewnątrz wiązań to wówczas niezwłocznie dokręć strapy. Zawsze też możesz skonsultować się w sprawie pojawiających się na początku wątpliwości z zespołem doradców ze sklepu SnowSport.pl!

Sprzęt snowboardowy znajdziesz na SnowSport.pl!

Wiązania snowboardowe znajdziesz w sklepie snowboardowym online SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Jak Wybrać Deskę Snowboardową Dla Początkujących?

Wiązania Salomon
Wiązania Salomon

Dodaj komentarz