SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

10895
post-template-default,single,single-post,postid-10895,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jak dobrać narty biegowe – do wzrostu, czy do wagi?

Jak Dobrać Narty Biegowe Do Wzrostu Czy Do Wagi

Jak dobrać narty biegowe – do wzrostu, czy do wagi?

Jak dobrać narty biegowe by kupić model skrojony pod nasze parametry fizyczne i umiejętności, aby w konsekwencji tego wyboru móc w pełni cieszyć się z każdego kolejnego odbicia i ślizgu? Przed tym pytaniem staje każdy początkujący narciarz biegowy lub taki, który z poprzedniego zakupu był nieusatysfakcjonowany. Być może też źle dobrany sprzęt w wypożyczalni nie spisał się najlepiej i zepsuł cały wyjazd w góry, kiedy byłeś najwolniejszy z całej grupy znajomych?

biegówki dla początkujących

Narciarstwo biegowe jest wspaniała formą rekreacji, zwłaszcza styl klasyczny. Dobrze dobrane narty biegowe pozwolą nam w pełni odprężyć się po przepracowanym całym tygodniu, a umiarkowany wysiłek fizyczny oddali nas od codziennych spraw. Prawidłowo skomponowane z naszym ciałem biegówki będą skore do płynnego ślizgu, zagwarantują pełne i mocne odbicia. W rezultacie jazda na nartach biegowych będzie najbardziej błogą formą rekreacji z jaką wiążą się sporty zimowe wraz z towarzyszącą jej białą aurą, gdzie wszystko dookoła jest przyprószone świeżym śniegiem. Zatem kupując nowy sprzęt wybierzmy po wnikliwej analizie narty biegowe odpowiednie dla nas. Wówczas każdy wyjazd wykorzystamy na maska i z uśmiechem, który pozostanie na długo nawet po powrocie do domu z narciarskich tras.

Jak dobrać narty biegowe do wagi?

Jak dobrać narty biegowe - do wzrostu, czy do wagi

Okazuje się, że w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego, gdzie deski na śnieg wybieramy do naszego wzrostu, biegówki dobieramy przede wszystkim do naszej wagi. Sugerowanie się więc wymiarem nart biegowych w centymetrach przy zakupie jest w tym przypadku wyłącznie dodatkowym aspektem. Zdecydowanie mniej ważnym niż nasza masa naszego ciała, która będzie determinować właściwy wybór biegówek.

Jeżeli nie mamy możliwości przymiarki pożądanego przez nas modelu nart, a zakupy zamierzamy zrobić on-line – to nic trudnego. Dobre sklepy narciarskie powinny posiadać w swoim zespole fachowców, którzy przez telefon doradzą przy zakupie, szczegółowo uwzględniając parametry naszego ciała jak i samych nart. Będziemy mieć wówczas pewność, że zestaw będzie odpowiednio skomponowany pod indywidualne preferencje i spisze się tak jak należy na ścieżkach.

Camber jest bardzo ważny

Narty biegowe odpowiednio dobrane i niezłej jakości, powinny uginać się pod nami w swojej centralnej części tylko wówczas kiedy staniemy na nich jedną nogą. Przeniesiemy w ten sposób cały ciężar ciała na jedną z desek, dociążając ją przy tym. Wówczas krzywizna ślizgu – camber – nart odkształci się, a łuska – znajdująca się właśnie na środku ślizgu – będzie miała kontakt z nawierzchnią. Pozwoli nam to na powstrzymanie ślizganiu się narty do tyłu. W rezultacie będziemy mogli właściwie odbić się od śniegu i wykonywać płynny ruch przed siebie.

Ten aspekt jest niezwykle waży. Gdybyśmy stojąc na nartach na obydwóch nogach, powodowali wspomniane ugięcie krzywizny ślizgu – wtedy np. na zjazdach łuska miała by styk z podłożem, powodując wyhamowanie rozwijanej prędkości, bądź nawet zatrzymanie się. W takich okolicznościach, narciarstwo biegowe naturalnie traci sens. Nie czuli byśmy wtedy tej jedynej w swoim rodzaju lekkości jaką daje poczucie biegania na nartach. Cała zabawa nie miałaby by wówczas sensu…

Wybierzmy narty renomowanego producenta

Należy również zwrócić uwagę na jakość nart biegowych. Przytaczana już przez nas krzywizna (camber), czy też flex w dobrych nartach biegowych rzeczywiście sprężynuje przez co deski nie daje się docisnąć do podłoża, kiedy będziemy stać na dwóch nogach wpięci w wiązania. Jakościowa narta biegowa ugnie się wyłącznie wtedy, kiedy będziemy stać na niej na jednej nodze. Taka właściwość jest jak najbardziej pożądana.

Zatem jak wyjaśniliśmy waga i jakość desek jak najwłaściwszych determinantem, kiedy chcemy dobrać narty biegowe do naszych preferencji i właściwości naszego ciała.

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu?

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu

Wyjaśniliśmy już, że właściwe dobieranie nart biegowych powinno być kierowane przede wszystkim wagą narciarza. Długość nart jest tutaj aspektem pomocniczym, chociaż również ma znaczenie warte uwagi. Wspomnieliśmy też już wcześniej o łusce naniesionej na ślizg. Przeciwdziała ona ruchowi desek do tyłu. W rezultacie umożliwia odbicie.

Wyobraźmy sobie sytuacje, że kupujemy za długie narty. Stoimy na dwóch nogach. Narta utrzymuje swoją naturalną krzywiznę – czyli camber, a łuska w centralnej części się unosi. Jednakże w zbyt długiej narcie, kiedy będziemy stać na dwóch nogach, a narta będzie pozornie wykazywać się właściwym zachowanie może przydarzyć się coś nieoczywistego. Istnieje wówczas możliwość, że ślizg z łuską wyjedzie poza naturalną krzywiznę desek. Wtedy naturalnie nieuniesiona część łuski, będzie wytwarzać tarcie i niesamowicie wyraźnie spowalniać nam bieg.

Reasumując parametr uwzględniający wzrost. Kupując narty biegowe do stylu klasycznego powinniśmy dodać około 15-20 cm do naszego wzrostu.

Narty biegowe dla początkujących

Jakie narty dla początkującego narciarza biegowego? Co jeżeli nie masz jeszcze wyrobionej techniki i nie do końca czujesz się swobodnie z biegówkami? Co zrobić jeżeli stoisz przed wybory modeli o dwóch zbliżonych długościach? Wtedy wybierz narty krótsze. To zresztą tak samo jak w narciarstwie zjazdowym. Deski dla mniej zaawansowanych technicznie narciarzy wybierajmy zawsze krótksze.

Dobór nart biegowych do umiejętności

Jak dobrać narty biegowe - do wzrostu, czy do wagi
Jak dobrać narty biegowe

Wiemy już że, przy trafionym wyborze nart biegowych bierzemy pod uwagę stosunek wygięcia do ich długości. Twardość nart powinna odpowiadać wspomnianej wadze, ale także poziomowi umiejętności.

Przyjęło się mówić, że im wyższe wygięcie i bardziej wyraźne, tym poziom zaawansowania narciarza biegowego jest wyższy. Dane te są jednak w istocie nieco bardziej skomplikowane.

Twardość, czyli flex tyczy się sztywności biegówek i można go poczuć w trackie dociskania desek do nawierzchni. W wyniku tego narty będą łapać przyczepność. Odciążając deski, camber redukuje nacisk na śnieg, co w rezultacie pozwala na płynny ślizg. Poczujemy wówczas wyraźnie sprężyste odbijanie. Właściwy wybór twardości nart biegowych zależy zatem od masy ciała, umiejętności, a także rodzaju śniegu.

Zwróćmy również uwagę na sztywność skrętną

Jest to swoista właściwość, która zapobiega skręcaniu narty. Ta cecha jednakże w narciarstwie biegowym klasycznym odgrywa mniejszą rolę, gdyż podczas znakomicie większej części jazdy, narty są ułożone do podłoża przede wszystkim płasko. Ten walor odgrywa większa znaczenie w technice łyżwowej. Zapobiega tam wrzynaniu się krawędzi nart.

Taliowanie

Taliowanie narty na jej dziobie, w części środkowej i ogonie w przypadku nart biegowych jest również uzależnione od poziomu naszych umiejętności. Biegówki dla początkujących będą szersze. W wyniku tego będziemy na nim cieszyć się zdecydowanie bardziej stabilną jazdą. Narty dla zawansowanych narciarzy biegowych, którzy uprawiają te dyscyplinę nie amatorsko, a sportowo – będą naturalnie węższe. Polepszy to szybkość ślizgu, ale wpływanie na mniejszy komfort jazdy – zwłaszcza po leśnych ścieżkach, gdzie stoki na są przygotowane.

Zobacz również naszą ofertę w atrakcyjnych cenach na buty do nart biegowych.

Dopasowanie długości nart biegowych do wagi i wzrostu narciarza:

Długość nart179 cm184 cm189 cm194 cm199 cm204 cm
Waga narciarza49 – 59 kg55 – 69 kg60 – 74 kg70 – 84 kg75 – 89 kg85 – + kg

Jak dobrać narty biegowe? – nasi doradcy pomogą!

Jak Dobrać Narty Biegowe – Do Wzrostu, Czy Do Wagi

Jeżeli w dalszym ciągu przed zakupem masz wątpliwości jakie narty biegowe powinny być dobre dla Ciebie, zadzwoń do naszego sklepu i porozmawiaj z naszą doświadczoną ekipą. Wskażemy jaki model będzie najlepszy dla Ciebie. Zobacz nasze narty biegowe. Zapraszamy również do lektury poprzedniej publikacji na naszym blogu o biegówkach  Style w narciarstwie biegowym – klasyczny i Łyżwowy.

No Comments

Post a Comment