SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

17091
post-template-default,single,single-post,postid-17091,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Jaki kask na snowboard wybrać?

Jaki kask na snowboard wybrać

Jaki kask na snowboard wybrać?

Oceń ten artykuł.

Jaki kask snowboardowy wybrać? Bezpieczeństwo na stoku to sprawa najwyższej wagi W związku z tym, warto zastanowić się, jaki model kasku snowboardowego będzie idealny, aby zapewnić nie tylko ochronę, ale także komfort. Istnieją sposoby na osiągnięcie obu tych celów jednocześnie, pod warunkiem, że dokonamy świadomego wyboru odpowiedniego wyposażenia.

Wybieramy kask snowboardowy

Kask snowboardowy K2 Route
K2 Route

Przy wyborze właściwego kasku warto uwzględnić kilka istotnych cech. Przede wszystkim, należy upewnić się, że kask jest fabrycznie nowy i posiada gwarancję na 5 lat.

Istotne jest również, aby pasował do naszej głowy i mógł być regulowany za pomocą pokrętła. Kask powinien posiadać europejski atest EN 1077-A lub EN 1077-B, a także otwory wentylacyjne do skutecznego odprowadzania wilgoci. Dobrze, jeśli komponuje się z goglami snowboardowymi lub ma wbudowaną szybę.

Ważnym aspektem jest również zapewnienie komfortu termicznego, umożliwiając noszenie kominiarki. Wreszcie, łatwość czyszczenia i konserwacji to kolejna istotna cecha, którą należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na kask narciarski, snowboardowy, czy też kask damski lub męski, ponieważ często są one używane zamiennie, a te same modele można spotkać zarówno w sekcjach poświęconych narciarstwu, jak i snowboardingu. Zazwyczaj większy wybór marek i różnorodności kolorystycznej jest dostępny w przypadku kasków narciarskich, ze względu na ich większą popularność.

Kask snowboardowy spełnia swoją rolę ochronną przez 5 lat

Jaki kask na snowboard wybrać?
Jaki kask na snowboard wybrać?

Snowboardowy kask może być bezpiecznie użytkowany przez maksymalnie pięć lat od momentu produkcji. Po tym czasie skorupa kasku zaczyna tracić swoje właściwości amortyzujące, co może wpłynąć na jego skuteczność ochronną. Dodatkowo, upadki mogą przyspieszyć proces zużycia kasku. Dlatego też, jeśli decydujemy się na zakup używanego kasku, ważne jest, abyśmy znali datę jego produkcji i byli pewni, że ochrona nie uległa degradacji.

Regulacja kasku snowboardowego

Zazwyczaj rozmiar kasków podawany jest w centymetrach, jednak czasem można spotkać również oznaczenia typu S, M lub L, które odpowiadają określonym przedziałom. Niemniej jednak, większość kasków powinna być wyposażona w system regulacji za pomocą pokrętła, który umożliwia dopasowanie kasku snowboardowego poprzez ściskanie lub luzowanie, w zależności od potrzeb. Taka regulacja znacząco wpływa na komfort użytkowania.

Kask powinien posiadać dobry system wentylacji

Wentylacja w kasku odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu nadmiernemu poceniu się głowy. Dzięki temu zwiększa się komfort użytkowania, a unikamy nagłego szoku termicznego po zdjęciu kasku. W zależności od modelu, otwory wentylacyjne można regulować, dostosowując je do naszych preferencji. Przeważnie są one wyposażone w siatkę, aby zapobiec przedostawaniu się śniegu. Co istotne, przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza nie ma problemu z parowaniem szyb gogli.

A może by tak kupić kask snowboardowy z szybą?

Salomon z szybą - Jaki kask na snowboard wybrać?
Salomon z szybą – Jaki kask na snowboard wybrać?

Wybór odpowiedniego kasku snowboardowego często wiąże się z problemem kompatybilności z wybranymi goglami, lub odwrotnie. Dla osób noszących okulary, świetnym rozwiązaniem może być kask snowboardowy z wbudowaną szybą, co eliminuje konieczność dopasowywania ich oddzielnie.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze kaski z wbudowaną szybą mogą nie spełniać oczekiwań bardziej wymagających użytkowników, którzy preferują profesjonalne gogle o zaawansowanej technologii szkieł. W takim przypadku najlepszym wyborem może być zakup kasku i gogli osobno..

Dobór rozmiaru kasku

Przed zakupem kasku snowboardowego konieczne jest zmierzenie obwodu głowy. Można to zrobić za pomocą miarki krawieckiej. Przykładamy ją około 1 cm powyżej linii brwi, starając się nie zahaczyć o uszy. W przypadku zakupu kasku przez Internet, otrzymany wynik należy porównać z tabelą rozmiarów udostępnioną przez sklep lub producenta.

Częstą praktyką jest zaokrąglanie wyniku pomiaru do wyższej wartości i wybór kasku nieco większego, maksymalnie o 1 cm. Dzięki temu regulacja pozwoli dostosować kask do głowy poprzez pokrętło. Właściwy rozmiar kasku ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu.

Zawsze zakładaj kask snowboardowy!

Na sam koniec poruszamy wiecznie dyskutowany temat – czy warto nosić kask podczas jazdy na snowboardzie. Kwestia ta nie budzi wątpliwości jedynie w przypadku osób poniżej 16 roku życia, które zgodnie z ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie, ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich są zobowiązane do noszenia bezpiecznego nakrycia głowy. Dodatkowo, w niektórych snowparkach jest to obowiązkowy warunek korzystania ze stoku, nawet dla dorosłych.

Mimo to, niektórzy bardziej doświadczeni snowboardziści decydują się na jazdę bez kasku. Twierdzą, że kask istotnie wpływa na czas reakcji, ograniczając widzenie z boku oraz pogarszając słuch. Jednakże, jest to raczej przekonanie oparte na doświadczeniu niż na rzetelnych badaniach naukowych. Biorąc pod uwagę fakt, że nawet 20% urazów, jakich doznają snowboardziści, dotyczy głowy, nie powinniśmy bagatelizować jej ochrony. Noszenie kasku znacznie zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy podczas upadku, dlatego zawsze należy pamiętać o jego noszeniu.

Akcesoria Snowboardowe Znajdziesz Na SnowSport.Pl

Jaki kask na snowboard wybrać?
Jaki kask na snowboard wybrać?

Kaski snowboardowe znajdziesz na SnowSport.pl , czyli w najlepszym sklepie snowboardowym online. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Gogle snowboardowe BOB!

No Comments

Post a Comment