Narciarstwo to o wiele starsza dyscyplina niż snowboard, co nie znaczy, że musi być on ciekawsza. Zarówno jeden, jak i drugi sport może nam sprawić dużo frajdy – to zależy jedynie od naszych preferencji. My skupimy się dzisiaj na snowboardzie, który powstał w 1965 roku. Jak głosi legenda, wszystko zaczęło się od dnia, kiedy pewien człowiek o nazwisku Shermann Poppen postanowił stworzyć dla swojej córki Wendy coś ciekawego i niekonwencjonalnego. Wziął więc narty i wpadł na pomysł, aby połączyć je ze sobą. Wendy bardzo spodobał się ów wynalazek, a po niedługim czasie upowszechnił się on pod nazwą snurfer… Od tamtego czasu deska snowboardowa znacznie się udoskonaliła, a sam snowboard stał się niezwykle popularny. Wciąż jednak jest on dziedziną konkurencyjną w stosunku do narciarstwa i dlatego urosło wokół niego kilka mitów, którym nie powinniśmy wierzyć. Co należy uznać za prawdę, a co za mity snowboardowe? Przekonajcie się!
MITY SNOWBOARDOWE
1. Snowboard jest tylko dla ludzi młodych
Wśród snowboardzistów najczęściej spotyka się oczywiście osoby młode, ale nie znaczy to, że snowboard jest przeznaczony tylko dla tej grupy wiekowej. Nie wymaga on wcale większej sprawności fizycznej niż w narciarstwie.
2. Snowboard jest bardziej niebezpieczny niż narty
Należy podkreślić, że jest to zdecydowanie mit. Z jednej strony mówi się o statystykach, z których wynika, że snowboardziści częściej ulegają wypadkom niż narciarze. Z drugiej strony prawdą jest, że przyczyny takiego stanu rzeczy nie tkwią w sprzęcie, lecz w tym, że większość snowboardzistów stanowią ludzie młodzi, którzy preferują agresywną, często również niezbyt ostrożną jazdę. Ponadto za mit trzeba uznać informację, iż w snowboardzie dużo prościej można nabawić się urazów kończyn dolnych. Tak naprawdę znacznie łatwiej jest złamać nogę podczas jazdy na nartach, kiedy obie nogi nie są przymocowane do jednej deski.
3. Nauka jazdy na desce snowboardowej jest trudna
Do mitów snowboardowych należy dodać pogląd, iż nauka jazdy na snowboardzie jest trudna. Często zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji. Zazwyczaj wygląda to tak, że tylko początki mogą wydawać się trudne. W rzeczywistości zadowalające umiejętności snowboardowe osiąga się bardzo szybko, nawet dwa razy szybciej niż te narciarskie.
4. Jazda na snowboardzie niszczy stoki
Nie do końca prawdziwa jest też opinia, zgodnie z którą tylko snowboardziści niszczą stoki. Tak naprawdę wpływ na gorszy stan nartostrad mają przeważnie niewprawni, początkujący snowboardziści, którzy w niepoprawny sposób zsuwają się po stokach, ale także narciarzy jeżdżący pługiem. Niesprawiedliwe wydaje się więc przeświadczenie, że jedynie ci pierwsi dewastują nartostrady.
Wymienione wyżej mity snowboardowe należą do najpopularniejszych, ale z pewnością istnieje ich o wiele więcej. Warto zawsze najpierw zweryfikować daną informację zanim uznamy ją za prawdę. Snowboard to bardzo piękny sport i polecamy go każdemu, niezależnie od wieku. Szczególnie atrakcyjne do jazdy na snowboardzie są Alpy francuskie.
Życzymy udanych zimowych szaleństw!