SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

6293
post-template-default,single,single-post,postid-6293,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Racetiger SL 2020 – nowe narty Volkl – testy i opinie

Racetiger SL 2020 – nowe narty Volkl – testy i opinie

Racetiger SL – kultowa już narta slalomowa marki Volkl. W nadchodzącym sezonie Volkl Racetiger SL 2020 prezentuje się jako jeszcze bardziej drapieżna narta. Jeszcze bardziej “tygrysia”. Po prostu:
RaceTiger – The king of race skis !!!

Poprzednicy nart Racetiger SL 2020, czyli model Racetiger SL 2019, czy też inni, wcześniejsi protoplaści tego modelu, to jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych nart z gupy Race. Są to narty po które bardzo chętnie w minionych sezonach sięgali narciarze szukający najlepszych nart slalomowych.

Jakie są narty Volkl Racetiger SL 2020 ?

W tych nartach nie ma kompromisu i miękkiej gry. Są to baaardzo konkretne deski dla konkretnych narciarzy. Narty bez ściemy i zbędnych ozdobników, narty niepowtarzalne i wybitne.Jasne jest więc, że w takim przypadku i przy takim odbiorze tych nart, fachowcy z marki Volkl nie zdecydowali się na wprowadzanie jakichś drastycznych zmian w modelu na sezon 2019/20. Trudno zresztą poprawiać coś co poprawy nie wymaga i zmieniać coś co zostało wypracowane przez lata i sprawdza się w 100%. Narty Volkl Racetiger SL 2020 właśnie takie są – bezbłędne, idealne i wręcz, doprowadzone do perfekcji. W sezonie 19/20 konstrukcyjnie, czyli pod względem technicznym pozostają więc bez zmian. Zarówno geometria jak i zastosowane technologie nie zmieniają się. Wszystkie niuanse w budowie tych nart, użyte laminaty, rdzeń oraz warstwy wzmacniające – pozostały również bez zmian. Podstawowe wiązania do tych nart – czyli: rMOTION2 12 GW Race nie uległy zmianie w stosunku do wiązań z lat poprzednich. Oczywiście wiązania te są kompatybilne z podeszwami typu Grip Walk , podobnie zresztą tak jak to było już w wiązaniach z roczniaka 18/19.
Poniżej rodzinka w komplecie 🙂

 

 

W artykule tym porównamy zatem najnowsze narty Volkl Racetiger SL 2020 z ich poprzednikami z rocznika 2019. Wskażemy różnice ale opiszemy również najistotniejsze i najnowsze technologie, które występują w obu tych nartach.

Podobieństwa w nartach Volkl Racetiger SL 2020 oraz 2019

Postanowiliśmy mimo wszystko sprawdzić i wykonać pomiary sami, tak aby mieć 100% pewność, że nic się nie zmieniło.
Na nasz pomiarowy warsztat trafiły narty Racetiger SL z rocznika 2020 i 2019 o długości 165cm,
Skoncentrowaliśmy się głównie na szerokościach i grubościach obu nart. Tak jak się można było spodziewać w tych zakresach nie było różnic i pomiary obu nart były identyczne. Sprawdziliśmy również wagę obu tych roczników nart Racetiger SL i w obu przypadkach wynosiła ona ok: 2050 gram/szt (już z zamontowanym wiązaniem).
Pomiary szerokości poniżej:

Volkl Racetiger SL 19/20

I jeszcze ich grubości:

Voelkl Racetiger SL 2020

Volkl Racetiger SL 2020

 

Różnice pomiędzy modelami  nart Volkl Racetiger SL 2020 oraz 2019

Różnice w grubościach i szerokościach obu modeli nart nie są do wyłapania “na oko” i konieczne jest wykonanie pomiarów. Ale jest jeden element, który przy porównaniu nart Racetiger SL 2020 i 2019 od razu rzuca się w oczy. Jest to oczywiście ich grafika, czyli inaczej designe, malowanie czy wygląd.

 • Grafika nart Volkl Racetiger SL 2020

  Element ten choć nie ma bezpośredniego wpływu na samą jazdę danych nart, jest ważny dla wielu naszych klientów. Nowa narta Racetiger SL 2020 wygląda naszym zdaniem dużo lepiej niż jej poprzednie modele. Szczególnie na śniegu dominujący kolor tych nart, czyli żółty/limonka prezentuje się doskonale. Narty 2020 są jaśniejsze i bardziej kolorowe, wiec wszyscy ci, którzy wolą takie radosne grafiki i kolory będą na pewno zadowoleni. W grafice nart Racetiger SL 2020 pojawia się również motyw tygrysa, który “ukrywa się” w tylnej części nart pod cyframi. W nartach Racetiger SL 2020, przy długości 165cm jest to cyfra 13 ponieważ tyle w przybliżeniu wynosi też promień skrętu tych nart. Przy innych długościach nart cyfry te są odpowiednio inne. Ale tygrys pozostaje ten sam.  🙂
  Promienie skrętu przy poszczególnych długościach nart z tego modelu wyglądają następująco:
  150cm (10,2m)
  155cm (11,0m)
  160cm (11,8m)
  165cm (12,6m)
  170cm (13,4m)

Volkl Voelkl Racetiger 2020 Tail

 

 • Laminat nart Volkl Racetiger SL 2020

  Jednak wygląd nart to nie jedyna różnica jak występuje pomiędzy Racetiger SL 2020 a innymi, wcześniejszymi modelami. Jak wiadomo wszyscy producenci nart starają się cały czas wprowadzić w swoich nartach taka powłokę zewnętrzną, która będzie stwarzała jak najmniejsze opory i do której nie będzie kleił się śnieg. Ta warstwa nazywana jest też fachowo – Top sheet. Chodzi o to, że zarówno w warunkach mroźnych jak i podczas roztopów do naszych nart od strony laminatu przykleja się i/lub przymarza śnieg. Przyklejony do nart śnieg ma wpływ nie tylko na zwiększoną wagę samych nart. Wpływa on również w sposób bezpośredni na ich charakterystykę pracy. Warstwy lodowo- śniegowe przymarznięte do laminatu, najczęściej usztywniają nartę w tym miejscu, ograniczając jej ugięcie. często zjawisko to występuje w tych miejscach gdzie akurat narty powinny być bardziej giętkie. Producent nart Volkl Racetiger SL 2020 zapewnia nas, że w sezonie 2019/20 narty zostały wyposażone w ulepszony laminat. Jest on o takich właściwościach, że maksymalnie utrudnia klejenie i przymarzanie śniegu do nart.

Technologie w nartach Volkl Racetiger SL 2020

Tak jak pisaliśmy już wcześniej narty Racetiger SL 2020 choć naszpikowane nowinkami technologicznymi nie różnią się w porównaniu do nart z roczniaka 2019. Największe zmiany jakie nastąpiły w budowie i technologiach nart z tego modelu nastąpiły właśnie w zeszłym sezonie, czyli w nartach Racetiger SL 2019. Dlatego też technologie opisane poniżej to zaledwie 2 sezonowe nowości. Wszystkie rozwiązania technologiczne zastosowane w nartach Volkl Racetiger SL 2020 zostały przetestowane wcześniej w modelach z poprzednich lat. Te które sprawdzały się w praktyce przetrwały i zostały rozwinięte na przestrzeni kilku lat. Tak właśnie narodził się prawdziwy TIGER, czyli RaceTIGER SL 2020.

UVO.3D  – najnowszy tłumik drgań Volkl w nartach Racetiger SL 2020

Od sezonu 2019 Volkl wprowadził na rynek i do swoich najlepszych nart technologię UVO 3D. Oczywiście w nartach Volkl Racetiger SL 2020 występuje ona  również.

Na poniższej grafice pokazujemy  budowę najnowszego tłumika UVO.3D. Czerwona cześć wykonana jest ze specjalnego elastomeru, który to właśnie odpowiada za tłumienie, na zasadzie:
1) część pozioma, odpowiedzialna za tłumienie drgań i wibracji w płaszczyźnie poziomej (np. tzw “myszkowanie dziobów”).
2) część pionowa tłumiąca drgania i wibracje pionowe  (np. tzw. “klepanie nart”).

UVO.3D technologia Volkl 2019

Poniżej dzioby nart w modelach Redster SL 2020 i 2019. Na obu tych nartach, w tym samy miejscu przytwierdzone są takie same tłumiki drgań – czyli: UVO 3D.

 

Narty Racetiger SL 2020

W praktyce, podczas TESTÓW nart Volkl Racetiger 2020 stwierdziliśmy że wszystkie założenia twórców tłumika UVO 3D sprawdziły się w 100%. W najnowszych nartach Volkl z zastosowaniem tłumika UVO.3D znacząco poprawiła się stabilność nart  oraz tłumienie drgań. Dzioby nart Racetiger SL 2020 wyposażone w tłumik drgań UVO.3D idealnie przylegają do powierzchni śniegu i gładko przechodzą przez wszelkie nierówności. Nowe deski Racetiger SL są więc bardziej spokojne i stabilne w porównaniu do nart z klasycznym UVO. “Trzymanie”nart Racetiger SL 2020 jest tak doskonałe, że można z pełnym zaufaniem pojechać na nich mocno i nisko na krawędziach bez obawy, że nas nie utrzymają.

3D.Glass – technologia Volkl  zastosowana w nartach Racetiger

Kolejna bardzo  istotna zmiana, która spowodowała, że narty Racetiger SL stały się jeszcze lepsze to 3D Glass.
Volkl jako pierwszy wprowadził w swoich najlepszych modelach nart załamywaną warstwę włókna szklanego. Wcześniej w nartach Volk stosowana była również warstwa włókna szklanego ale była ona całkowicie płaska i kończyła się po dojściu do krawędzi nart.
Warstwa włókna szklanego znajduje się na całe szerokości nart Volkl Racetiger SL. Dochodząc do krawędzi tych nart warstwa ta 2 krotnie załamuje się, otaczając metalową krawędź nart od wewnątrz.
Na poniższej grafice przedstawiamy układ warstwy włókna szklanego jaki jest zastosowany m. in w nartach Racetiger SL 2020 gdzie:
1) załamanie i płaszczyzna pionowa warstwy włókna szklanego, która od wewnętrznej strony nart przylega do metalowej krawędzi
2) załamanie i płaszczyzna pozioma pokrywająca od góry krawędź metalową nart

3D.Glass technologia Volkl 2019

W praktyce, czyli podczas TESTÓW nart Volkl Racetiger SL 2020 zauważyliśmy korzystną, dość wyraźną zmianę charakterystyki pracy oraz sztywności tych nart. Nawet przy zwykłej próbie wygięcia nart odczuwa się ta różnicę. A na śniegu? Narty te nawet przy jeździe z dużą prędkością i w mocnym nachyleniu zachowują się perfekcyjnie. Są bardzo stabilne i błyskawicznie przechodzą z krawędzi na krawędź zachowując idealną przyczepność.
Również w warunkach bardzo twardej, oblodzonej trasy narty te cały czas pozostają stabilne i nie tracą swej przyczepności.

Podsumowanie – dla kogo są przeznaczone narty Volkl Racetiger SL 2020 ?

Zaawansowanie technologiczne nart Volkl Racetiger SL 2020 oraz wyniki testów pozwalają wysnuć wniosek, że są to najlepsze narty slalomowe (sklepowe) dostępne na rynku.
Czy tak naprawdę jest?
Hmmm – jeśli nie najlepsze to na pewno już jedne z najlepszych. Fakt ten potwierdzają fachowcy (byli zawodnicy i trenerzy) podczas światowych czy europejskich testów – np. World Ski Test. Podobne opinie usłyszeć również można od naszych rodzimych fachowców/testerów oraz od naszych klientów, którzy mieli możliwość testowania tych nart. Jeśli chodzi o szybką jazdę, krótkim i ciętym skrętem są nie do pobicia. Również w zakresie stabilności, trzymania krawędzi w skręcie oraz tłumienia drgań – to wg. nas NUMBER 1.
Na pewno polecić je można dla narciarzy o dobrej i bardzo dobrej technice jazdy, ze sportowym zacięciem, szukających “slalomek”. Niezależnie czy podczas jady na tyczkach czy też podczas jazdy po trasie, narty te sprawdzą się doskonale. A poprowadzone krótkim, szybkim, slalomowym skrętem będą wręcz w swoim żywiole.
Model nart Volkl Racetiger SL 2020 jest już dostępny w naszym sklepie – TUTAJ.

No Comments

Post a Comment