SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11163
post-template-default,single,single-post,postid-11163,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,smooth_scroll,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Flex w butach narciarskich – jaki wybrać?

Flex w butach narciarskich - jaki wybrać

Flex w butach narciarskich – jaki wybrać?

Flex w butach narciarskich to swoisty współczynnik, który definiuje ich sztywność. Przyjęło się, że wartość 60 przynależy do bardzo miękkich butów narciarskich. Po drugiej stronie znajdują się buty z flexem 140, które przeznaczone są do jazdy na zawodach, czy zwyczajnie dla wyczynowców. Flex obok rozmiaru i szerokości jest tak samo ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiednich dla nas butów narciarskich.

Flex w butach narciarskich - jaki wybrać?

Jak uzyskuje się pożądaną twardość butów narciarskich?

buty narciarskie Atomic
Flex w butach narciarskich – jaki wybrać?

Pożądany przez producentów dany flex osiąga się poprzez zastosowanie w skorupie różnorodnych materiałów, ale również poprzez zróżnicowanie grubości materiałów, czy też przez konkretną konstruuję wpływającą w ostateczności na ich sztywność. Takie dodatki jak liczba klamer, czy też wytrzymałość paska ulokowanego na górze kołnierza – są również ważne dla definiowania twardości tego obuwia. Warto podkreślić, że nawet sztywność wyściółki odgrywa dla ogólnej twardości buta niemałą rolę.

Nie istnieje standard przyjęty w branży określający jednoznacznie flex w butach narciarskich. Prostym przykładem jest tutaj zachodzenie różnic w tej wartości w butach narciarskich pochodzących od różnych producentów. Takie same zmienne mogą zachodzić w butach z pozornie tym samym flexem, ale dedykowanych do różnych kategorii narciarstwa – on-piste, all mountain, freeride, freestyle, a także touring.

Jak dobrać flex dla swoich potrzeb?

Decydując się na dany flex w butach bierzmy przede wszystkim pod uwagę naszą wagę, a także nasze umiejętności techniczne.

Flex w butach narciarskich dla kobiet:

 • osoby początkujące bądź szusujące wyłącznie kilka razy w roku, czy też rekreacyjnie powinny wybrać flex od 60 do 90
 • narciarze jeżdżąca często i o wysokim poziomie umiejętności flex od 90 do 110
 • Zaawansowani narciarze o bardzo wysokim poziomie umiejętności technicznych wybierają flex od 110 do 120
 • Narciarki startujące w zawodach flex 130 i więcej .

Damskie buty narciarskie znajdziesz jak zawsze u nas.

Flex w butach narciarskich męskich:

 • Początkujący, czy też jeżdżąca incydentalnie flex od 70 do 90
 • Narciarze jeżdżąca regularnie o wysokim poziomie umiejętności flex od 90 do 120
 • Zaawansowany narciarz skupiający się na osiąganiu wysokich rezultatów — albo rośli faceci flex od 120 do 130
 • Zawodnicy flex 140 i więcej .

Flex w butach narciarskich dla dzieci:

 • Najmłodsi narciarze: rozmiar buta między 14 a 21 w systemie Mondopoint, a w Euro 22–34nie ma przyjętego wskaźnika twardości
 • Rozmiar buta 22 a 26 w systemie Mondopoint, a Euro 35–41 – flex stanowi od 60 do 90. Tutaj tak samo jak w przypadku butów narciarskich dla seniorów — im wyższy poziom umiejętności, tym wyższy parametr flex butów.

Flex w butach narciarskich jest zmienny?

Flex w butach narciarskich
Buty Atomic Hawx z flexem 130

Zewnętrze czynniki mogą zmieniać parametr twardości butów narciarskich. Jakie zatem czynniki mogą wpływać na zmienną tej wartości:

 • Temperatura: Buty alpejskie wykonane są w znakomitej większości z tworzyw sztucznych, a te są podatne na działanie temperatury. Kiedy będzie zimno stają się sztywniejsze i bardziej ciasne, kiedy będzie ciepło – parametr ten podąża w przeciwnym kierunku. Warto zatem wziąć pod uwagę to, że kiedy będziemy mierzyć buty w pokojowej temperaturze – będą one bardziej miękkie niż na stoku
 • Siła zaciśnięcia klamer: Jeżeli mocno zaciśniemy klamry zwłaszcza te na mankiecie, czy na pasku – wydatnie wpłynie to na twardość butów kiedy będziemy mieć w nich naszą nogę
 • Liczba sezonów: wraz z upływem czasu tworzywo, z którego są wykonane buty, będzie robić się coraz bardziej miękkie i tym samym obuwie będzie tracić pierwotny parametr wartości flex.

Flex butów narciarskich oznacza zatem ich sztywność, a także czas reakcji na nasz impuls ze śródstopia. Osoby skoncentrowane na osiąganiu znakomitych rezultatów wybiorą wyższą wartość flex – oznacza to dużą dynamikę i dokładność prowadzenia nart. Narciarze o słabszej technice będą czerpać większą przyjemność jazdy w miększym obuwiu, które będzie zdecydowanie bardziej komfortowe do spokojniejszych zjazdów po stoku narciarskim.

Buty narciarskie Atomic, Salomon, Fischer, Head i wiele innych kupisz na Snowsport.pl!

Flex w butach narciarskich
Flex w butach narciarskich

W naszym zimowym sklepie kupisz najlepsze buty narciarskie. Zapraszamy również do lektury naszego poprzedniego artykułu – Wiązania Skiturowe Jak Z Nich Korzystać?

No Comments

Post a Comment