SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

11130
post-template-default,single,single-post,postid-11130,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Wiązania skiturowe jak z nich korzystać?

Wiązania skiturowe jak z nich korzystać

Wiązania skiturowe jak z nich korzystać?

Wiązania skiturowe, ich funkcje i korzystanie z nich może napawać niepokojem zwłaszcza początkujących skiturowców. Nie ma co się jednak martwić, bo wcale nie jest aż tak skomplikowane jakby mogło nam się wydawać…

Zestawy skiturowe

W artykule podpowiemy jak używać wiązania skitourowe, tak by dały one nam pewność w każdym etapie wpięcia w narty podczas pokonywania surowych, zimowych zboczy.

Proces regulacji wiązań skiturowych

Każde wiązania skiturowe wymagają precyzyjnej regulacji – te nowe jak i używane. Trzeba na ten cel poświęcić sporo czasu, tak by na trasie nic nas nie zaskoczyło. Co trzeba zrobić na początku:

Wiązania skiturowe
Wiązania skiturowe
 • Należy dopasować wiązanie do rozmiaru swojego buta narciarskiego
 • Wciąż niektóre wiązania posiadają mechanizm zwalniający, którym regulujemy siłę wypięcia w razie wywrócenia się. Jest to proces podobny do tego co regulacja przy użyciu skali DIN w typowych wiązaniach do nart alpejskich.

Rozpoczynamy podróż na nartach skiturowych:

Foki do nart skitourowych
Foki do nart skitourowych
 • Przyczepny foki do ślizgu nart. Warto zrobić to na spokojnie, w domu, czy w garażu – zanim znajdziemy się na trasie.
 • Należy teraz przełączyć tylną cześć wiązań w tzw. tryb wspinaczkowy. Tutaj dużo zależy od modelu wiązań. Istnieje bowiem konieczność obrócenie tylnej części wiązania, czy też obniżenie tzw. małej osłony na tylne inserty – czyli dwa metalowe bolce wystające z wiązań.
 • Twoje wiązania posiadają hamulce? – musisz wtedy zablokować je w trybie wspinaczkowym
 • Teraz możesz położyć narty płasko na śniegu i przystąpić do wpięcia

Startujemy z podejściem w wiązaniach skiturowych:

Wiązania skiturowe
Wiązania skiturowe
 • Kiedy nałożysz już foki na narty skitourowe musisz przypiąć smycze – jeżeli je masz – do butów. Ten element wyposażenia skiturowego zapobiegnie zgubieniu narty w przypadku wywrotki i jej wypięcia.
 • Ostukaj inserty butów i wiązań tak by oczyścić je ze śniegu i zmarzliny.
 • Sprawdź dla pewności, czy Twoje system znajduje się trybie chodzenia
 • Teraz musisz zrównać inserty na froncie – to małe, metalowe otwory – na butach skitourowych z bolcami znajdującymi się w przedniej części wiązania. Kolejno dociśnij je przednią częścią buta. Ta czynność początkowo może być rzeczywiście skomplikowana. W sytuacji kiedy wiązanie nie w pełni sprzęgnie się z naszym butem – to otwieramy wówczas dźwignię z przodu wiązania, dociskamy ją ku dołowi i ponownie próbujemy się wpiąć
 • Jako kolejno musimy zablokować wiązania podnosząc przednią dźwignię – powinieneś usłyszeć kilka kliknięć. W wyniku tego wiązanie nie ma prawa wypiąć się w trakcie podejścia pod zbocze.

Używanie podnośnika pięty

Wiązania skiturowe
Wiązania skiturowe

Całkiem sporo wiązań posiada kilka poziomów podnośników pięty. Ich zadaniem jest zwiększenie wydajności podczas naszych wspinaczek. Jak zatem korzystać z tej opcji:

 • Podnośnik pięty nie będzie niezbędnym na płaskiej powierzchni, czy też na zboczu góry z niewielkim kątem nachylenia
 • Pierwszy poziom uniesienia pięty jest wskazany dla średnich i stromych stoków – to właśnie z niego będziesz najczęściej korzystać
 • Poziom kolejny, czyli drugi jest dedykowany dla bardzo stromych zboczy w typie skin track, czy też pokrytych głębokimi połaciami świeżego śniegu

Korzystając z kijków narciarskich – można zmodyfikować ustawienie podnośnika pięty bez konieczności pochylania się do wiązań.

Raki skitourowe – jak je używać?

Kiedy powierzchnia jest wyjątkowo mocno zmrożona, z licznymi oblodzeniem – wówczas będziemy zmuszeni przypiąć raki do naszych wiązań skiturowych. W rezultacie odczujemy zwielokrotnioną przyczepność na wymagających podejściach. Raki należy rzecz jasna dobrać do naszych wiązań, tak aby były względem siebie kompatybilne.

Zakładamy raki na wiązania skiturowe

Najczęściej należy zdjąć narty w celu przymocowania raków z przodu wiązań. Bądź na to przygotowany kiedy stwierdzisz, że nawierzchnia jest skuta lodem. To często się zdarza, zwłaszcza na tych wyższych partiach gór.

Zjazd na nartach skiturowych

Zjazd na nartach skiturowych

Będąc na szczycie poszukaj jakiegoś wypłaszczenia. W takim miejscu będziesz odpoczniesz, a przede wszystkim będziesz mógł wygodnie wypiąć się w nart. Jak to zrobić? Musisz nacisnąć kijkiem specjalną dźwignię z przodu wiązania, tak by wyswobodzić but. Kolejno zapnij ponownie buty i zablokuj mechanizm – jazda na nartach, chodzenie w trybie narciarskim.

Zdejmujemy foki

Jeżeli będziesz mieć już większe doświadczenie to będziesz mógł zdjąć foki bez konieczności wypinania się z nart skiturowych. Mając jednak mniejsze doświadczenie, musisz zdjąć narty w celu przeprowadzenia tej czynności. Chowając foki do plecaka przykryj stronę z klejem specjalną ochronną siatką i umieść je w pokrowcu.

Przełączanie wiązań skiturowych w tryb zjazdu:

 • Należy obrócić tylną część wiązania lub unieść osłonę tak, by dwa inserty zjadające się z tyłu wystawały w tym samym kierunku jak narty
 • Musisz też odblokować hamulce – wtedy kiedy posiadają je wiązania. W tym momencie hamulce powinny wbić się w podłoże
 • Narty należy położyć na możliwie jak najbardziej płaskiej powierzchni i przypnij smycz do butów
 • Ostukaj wiązania i buty ze śniegu i kawałków lodu
 • Teraz należy ulokować przednią część buta z przodu wiązania – zupełnie tak samo jak w trybie podejścia – jednakże nie podnoś dźwigni, by ją zablokować
 • Przy pomocy mocnego zatrzaśnięcia, ulokuj piętę buta w tylnej strefie wiązania.

Kiedy będziesz już na dole – musisz wyjąć buty z wiązań. W tym celu musisz zwolnić w pierwszej kolejności przednią część wiązania, a kolejno tylną jego strefę. W tym momencie górska wyprawa w dzicz się zakończyła. 🙂

Do zestawu skiturowego warto dobrać decydowane do tej dyscypliny gogle narciarskie.

Wiązania skiturowe, narty, kijki i foki znajdziesz na Snowsport.pl!

Wiązania skiturowe jak je używać

Taki sprzęt jak na narty skitourowe dostaniesz jak zawsze na SnowSport.pl. Zachęcamy także do lektury naszej poprzedniej publikacji  Narty Freeride Jak Wybrać? – Poradnik Od Snowsport.

No Comments

Post a Comment