Jak smarować narty? Zacznijmy od tego, że smarowanie nart jest niezwykle istotne. Pozwala na szybką jazdę i chroni ślizg Twoich drogocennych desek przed wcześniejszym zużyciem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak te istotną czynność wykonać prawidłowo, przeczytaj nasz poradnikowy artykuł.
Kto smaruje ten jedzie
Smarowanie nart wpływa na komfort jazdy. Wpływa ono na jakość ślizgu. Ten element posiada nieustanny kontakt ze śniegiem. To od niego właśnie zależy, czy narty suną nam się gładko, czy też nie.
Smar do nart odgrywa ochronną rolę przed wszelkiego rodzaju elementami w podłożu, które mogłyby go szybko uszkodzić. Będą to przede wszystkim kamienie, zmrożone kawałki lodu i patyki.
Bądź szybszy
Kiedy Twoje narty zjazdowe będą posmarowane, będziesz po prostu szybszy. Twoja jazda będzie pochłaniać mniej energii. W rezultacie będziesz odczuwać większą radość z szusowania.
Narty, które są posmarowane posiadają o wiele większą zwrotność, a Ty lepiej panujesz nad swoim sprzętem. Skręcanie będzie o wiele bardziej przyjemne. Za każdym razem kiedy wybierasz się na narty, wykonaj prace związane ze smarowaniem nart.
Samodzielnie smarowanie nart
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tej czynności, niewątpliwie zaoszczędzisz. Płacisz wówczas jednie za smar do nart i ewentualnie specjalne żelazko. Pamiętaj, że można wyodrębnić smarowanie nart na zimno i na gorąco.
Smarowanie nart na zimno. Jak smarować narty?
To zdecydowanie łatwiejszy i szybszy proces smarowania nart. Pochłania również mniej kosztów. Do tej czynności wystarczy tylko uniwersalny smar. Zazwyczaj będzie to kostka, pasta, bądź nawet spray. Przed zastosowaniem nowego smarowidła, zabierz z powierzchni desek resztki starego smaru. Zrobisz to przy pomocy szczotki.
Wadą smarowania nart na zimno jest to, że jest ono zdecydowanie mniej trwałe. Musisz zatem częściej powtarzać te czynność. Jest to niewątpliwe mankament tego rozwiązania.
Smarowanie nart na gorąco. Jak smarować narty?
Przede wszystkim zacznij od usunięcia starej warstwy smaru. Jest to niezwykle ważne. Jeżeli pozostawimy stare smarowidło, to nowa warstwa przede wszystkim nie przylegnie dokładnie do ślizgu i będziemy musieli niedługo ponownie przeprowadzić te czynność. Usunięcie starego smaru otwiera poza tym pory nart, do których przedostanie się jego nowa warstwa o dobrym właściwościach poślizgowych.
Teraz możesz już nakładać smar bazowy. Chroni on powierzchnię nart przed przedwczesnym zużyciem. Do jego aplikacji powinieneś stosować specjalne żelazko. Nieco rozpuści ono podgrzewając smar tak by lepiej wchłonął on się w ślizg. Kolejno narty poddajesz cyklinowaniu. Zbiera to nadmiar smaru. Do tej czynności służy specjalna cyklina. Po tym ponownie stosujesz żelazko i nakładasz przy tym już właściwy smar. Dostosuj temperaturę żelazka do temperatury topienia smaru.
W tym momencie po raz drugi ściągasz nadmiar smaru przez ponowne cyklinowanie. Po tym czyścisz ślizg przy pomocy metalowej szczotki, aż do odtworzenia struktury ślizgu, czy do tego momentu, aż nie będzie na nim resztek smaru. Teraz możesz dokonywać już końcowej konserwacji powierzchni nart. To wszystko.
Smary i narzędzia do smarowania i serwisowanie nart znajdziesz na SnowSport.pl!
Wszelkiego rodzaju smary i narzędzia do serwisowania nart znajdziesz w naszym sklepie. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Narty Biegowe Do Stylu Klasycznego Jakie Wybrać?