SnowSport.pl

Narty i akcesoria, deski snowboardowe, buty narckarskie i kaski oraz zestawy na każde warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Jesteśmy najstarszym sklepem narciarskim online w kraju!

Tylko u nas profesjonalna pomoc w doborze sprzętu dla Ciebie i Twoich dzieci.

Liczne konkursy z nagrodami od naszych największych partnerów jak marki K2 Ski, K2 Snowboarding, Head, Salomon, Atomic, Fischer czy Volkl lub Burton oraz Dakine. przejdź do sklepu

16867
post-template-default,single,single-post,postid-16867,single-format-standard,stockholm-core-2.2.4,select-theme-ver-8.3,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
Title Image

Ubiór na narty biegowe – jaki wybrać?

Ubiór na narty biegowe - jaki wybrać

Ubiór na narty biegowe – jaki wybrać?

Oceń ten artykuł.

Ubiór na narty biegowe musi być przede wszystkim komfortowy dla naszego ciała. Pod względem wygody noszenia, oraz parametrów wpływających na nasz komfort termiczny. Na biegówkach angażujesz znacznie więcej mięśni niż w innych dyscyplinach sportowych. W rezultacie kluczowe tutaj jest właściwe przygotowanie się pod kątem odzieży wierzchniej i zewnętrznej. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem biegowym, poniżej kilka rad z najważniejszymi kwestiami do uwzględnienia podczas przygotowań do wyjazdu w góry.

Jakie ubrania są odpowiednie do narciarstwa biegowego?

Ubiór na narty biegowe - jaki wybrać
Ubiór na narty biegowe – jaki wybrać?

Odpowiednio dobrane ubrania sportowe do uprawiania biegów na nartach powinny spełniać konkretne kryteria dostosowane do warunków pogodowych. Należy zadbać o to, aby: Ubranie przylegało do ciała, umożliwiając swobodę ruchów. Było oddychające; zazwyczaj taka właściwość dotyczy tylnej części ubrania, natomiast front powinien chronić przed wiatrem. Posiadało właściwości wodoodporne – materiał hydrofobowy zapobiega wchłanianiu kropel wody. Chociaż tego nie czujemy w zimie tak intensywnie, jest to ważne. Pierwszą warstwą odzieży powinna być bluzka z długim rękawem i kalesony bądź legginsy, następnie dodatkowa bluza lub cienki polar oraz kurtka. Konieczne jest założenie czapki na głowę.

Jak ubrać się na narty biegowe?

Najlepiej ubrać się warstwowo. Dopiero potem ewentualnie zrezygnuj z którejś warstwy w zależności od intensywności wysiłku. Dostosuj strój tak, że kiedy wyjdziesz na zewnątrz, przez pierwszych kilka minut jest Ci zimno. Kiedy zwiększysz intensywność, ciało się rozgrzewa, lecz dzięki lekkiemu ubiorowi nie dochodzi do nadmiernego odczuwania ciepła.

Bielizna termiczna i termoaktywna – którą będzie bardziej właściwa?

Bielizna termoaktywna Viking
Bielizna termoaktywna Viking

Termiczna ma za zadanie zachować ciepło w chłodniejsze dni. Zazwyczaj wykonana jest z jednego lub dwóch materiałów. Często zawiera poliester z dodatkiem elastanu, czasem także wełnę lub poliamid, aby zapewnić dodatkową izolację. Materiał o większej oddychalności zazwyczaj umieszczany jest pod pachami i na plecach.

Bielizna termoaktywna może być wykonana z różnych materiałów – zazwyczaj zawiera poliester, poliamid oraz elastan. Kluczowe jest nie tylko to, z jakich materiałów jest wykonana, ale także sposób, w jaki została uszyta – szczególnie chodzi tu o rodzaj splotów.

Ubrania z tej kategorii z różnymi wzorami na plecach, tułowiu czy pod pachami to nie tylko kwestia designu – to tzw. mapowanie. Co to daje? Te wzory różnią się gęstością materiału, co sprzyja lepszemu odprowadzaniu potu, a dodatkowe otwory wentylacyjne zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. To właśnie w tych obszarach naszego ciała intensywniej się pocimy. W rezultacie dzięki takiej budowie, odzież lepiej odprowadza ciepło i wilgoć na zewnątrz.

Bielizna termiczna będzie dla Ciebie najlepszym wyborem jeśli poszukujesz ciepłej bielizny na wędrówki podczas chłodnych dni i jesteś osobą wrażliwą na chłód. Natomiast jeśli uprawiasz intensywnie jakikolwiek sport – bieganie, jazdę na rowerze czy narciarstwo biegowe – to lepszym wyborem będzie bielizna termoaktywna.

Po co właściwie bielizna musi być oddychająca?

Ciało utrzymuje stałą temperaturę około 36,6 stopnia Celsjusza. Kiedy odczuwamy zimno, nasz organizm włącza odruch obronny, który jest całkowicie niezależny od naszej woli. Mięśnie zaczynają drżeć, a włoski na skórze się unoszą. Natomiast kiedy odczuwamy zbyt dużo ciepła, ciało zaczyna się pocić – to kolejna reakcja obronna, pomagająca schłodzić organizm.

Jednakże, gdy panuje na zewnątrz niska temperatura i wilgotność, a my zaczynamy odczuwać zimno, wilgoć z potu powoduje szybkie ochłodzenie ciała, co jest niepożądane. Dlatego właśnie istotne jest, aby bielizna, która znajduje się bezpośrednio przy skórze, była oddychająca – pozwala to na regulację temperatury oraz zapobiega zbyt szybkiemu ochłodzeniu organizmu w warunkach chłodu i wilgoci.

Wiatroszczelność i wodoodporność w ubraniach na narty biegowe

Kolejna warstwa odzieży odgrywa istotną rolę. Może to być bluza lub kurtka (niekoniecznie dedykowana narciarstwu) oraz spodnie. Typowa odzież zimowa przeznaczona do narciarstwa biegowego jest wykonana z różnorodnych materiałów. Stosując zasadę zapewniającą optymalne właściwości: przednia część odzieży zewnętrznej zapewnia ochronę przed wiatrem, natomiast tył jest zaprojektowany w sposób umożliwiający oddychanie. Przednia część kurtki lub bluzy zabezpiecza przed wiatrem, podczas gdy tylna część odprowadza wilgoć – podobnie jest w przypadku spodni. Zdarza się, że można natknąć się na bluzę wykonaną z jednego, jeszcze cieńszego materiału.


Wybór odpowiedniej odzieży do narciarstwa biegowego to proces, który polega na testowaniu różnych rozwiązań, co pozwala lepiej poznać swoje ciało i zrozumieć jego reakcje na zróżnicowane temperatury oraz różne poziomy intensywności wysiłku. To właśnie Ty będziesz najlepiej wiedział, co najlepiej założyć.
Jednak pamiętaj, aby unikać odzieży przeznaczonej do narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, jak również wełnianej czapki i grubych rękawiczek. Tego rodzaju ubrania mogą spowodować przegrzanie organizmu, co prowadzi do nadmiernej potliwości.

Ubiór na narty biegowe - jaki wybrać? Sprawdz w sklepie narciarskim snowsport.pl

Kolejna warstwa naszej cebulki…

Kolejna warstwa odzieży odgrywa istotną rolę. Może to być bluza lub kurtka (niekoniecznie dedykowana narciarstwu) oraz spodnie. Typowa odzież przeznaczona do narciarstwa biegowego jest wykonana z różnorodnych materiałów. Stosując zasadę zapewniającą optymalne właściwości. Przednia część odzieży zewnętrznej zapewnia ochronę przed wiatrem, natomiast tył powinien być zaprojektowany w sposób umożliwiający oddychanie.

Przednia część kurtki lub bluzy zabezpiecza przed wiatrem, podczas gdy tylna część odprowadza wilgoć – podobnie jest w przypadku spodni. Zdarza się, że można natknąć się na bluzę wykonaną z jednego, jeszcze cieńszego materiału.

Wybór odpowiedniej odzieży do narciarstwa biegowego to proces, który polega na testowaniu różnych rozwiązań. Pozwala on w rezultacie lepiej poznać swoje ciało i zrozumieć jego reakcje na zróżnicowane temperatury oraz różne poziomy intensywności wysiłku. To właśnie Ty będziesz najlepiej wiedział, co najlepiej założyć.

Jednak pamiętaj, aby unikać odzieży przeznaczonej do narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, jak również wełnianej czapki i gruby rękawiczek. Tego rodzaju ubrania mogą spowodować przegrzanie organizmu, co prowadzi do nadmiernej potliwości.

Akcesoria na narty biegowe znajdziesz w sklepie narciarskim SnowSport.pl

Narty biegowe do kupienia na SnowSport.pl. Przeczytaj także nasz poprzedni tekst – Sprzęt na narty biegowe co kupić?.

Ubiór na narty biegowe - jaki wybrać
Ubiór na narty biegowe – jaki wybrać?
No Comments

Post a Comment